Hlavním viníkem útoku na Kapitol je Trump. Média zveřejnila nejdramatičtější fotky a videa

Hlavním viníkem násilností v Kapitolu je prezident Donald Trump, jeho štvavá rétorika a neschopnost přijmout výsledky loňských voleb, v nichž zvítězil jeho demokratický rival Joe Biden. V dnešních komentářích to píší americká média. Některá z nich, včetně deníků The New York Times a Washington Post, uvedla, že prezident musí nést odpovědnost za důsledky svých činů a že by měl okamžitě opustit úřad.

Příznivci prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do Kapitolu. (6.1.2021)
doporučujeme

"Ty útoky rozpoutal pan Trump. Měsíce protestoval proti listopadovému verdiktu voličů. Svolal své příznivce do Washingtonu a vyzval je, aby pochodovali ke Kapitolu. Řekl jim, že volby někdo ukradl. Řekl jim, aby bojovali. Řekl jim, že se k nim možná připojí a ještě dlouhé hodiny poté, co násilím pronikli do budovy, odmítal jejich činy odsoudit a neudělal nic na obranu ústavy, již se přísahou zavázal chránit," napsal The New York Times, podle něhož by něco takového prezidentovi a jeho republikánským spojencům nemělo projít.

"Prezident by měl nést odpovědnost, ať už skrze proceduru impeachmentu či trestní stíhání - a totéž platí pro jeho příznivce, kteří násilnosti páchali," dodal list v redakčním komentáři.

"Odmítnutí prezidenta Trumpa uznat volební porážku a jeho nekončící podněcování příznivců vedlo k něčemu zcela nemyslitelnému," popsal útok na budovu Kongresu list The Washington Post. "Zodpovědnost za tento akt vzpoury leží výhradně na prezidentovi, který ukázal, že jeho další setrvání v úřadu je ohrožením americké demokracie. Měl by být sesazen," dodala redakce v komentáři.

Stanice CNN popsala středeční události jako "jeden z nejděsivějších dnů americké historie" a uvedla, že USA čeká 13 dní nebezpečí předtím, než "nepříčetný" vrchní velitel skončí v úřadu.

Jako spoluviníka obléhání Kapitolu označila současného šéfa Bílého domu i agentura AP, podle které dav vyprovokovaly "destruktivní síly, které prezident Trump léta rozdmýchává a které vyvrcholily narušením demokratického procesu, který měl ukončit jeho neústavní pokus zůstat u moci". "Násilnosti... se zrodily kvůli muži, který přísahal chránit právě ty demokratické tradice, které se výtržníci pokusili jeho jménem narušit," napsala AP.

Média popisují dramatickou atmosféru při "útoku" na Kongres

Trumpovi stoupenci ovlivnění přívalem dezinformací o podzimních prezidentských volbách se pustili do konfrontace s policií prakticky hned po začátku středeční společné schůze Kongresu, krátce poté, co je prezident na shromáždění u Bílého domu vyzval, aby se vydali ke kongresové budově. Kolem 14:00 místního času (20:00 SEČ) se část z nich dostala za policejní linii a přes rozbitá okna a vylomené dveře začali demonstranti proudit do Kapitolu.

"Protestující jsou v budově." Tato "zlověstná" slova zachytil jeden z mikrofonů v jednacím sále Senátu okolo 14:10, napsal list The Wall Street Journal (WSJ). To, co v tu chvíli začínalo, označil deník The Washington Post (WP) za nejzávažnější útok na Kongres od roku 2001, kdy teroristé 11. září unesli letadlo s cílem narazit s ním do budovy v centru Washingtonu.

"Myslel jsem, že se budeme muset ven probojovat," řekl The New York Times (NYT) demokratický kongresman Jason Crow, který před vstupem do politiky absolvoval vojenskou misi v Iráku. Jeho republikánský kolega předtím na facebooku zevnitř Kongresu hlásil: "Odlomili jsme kusy nábytku, abychom si udělali hole na obranu Sněmovny reprezentantů Spojených států."

Podle WP při vpádu demonstrantů vstoupil do hry bezpečnostní protokol, který je výsledkem událostí z 11. září 2001, ale dosud nikdy nebyl aplikován. Lídři obou kongresových komor a viceprezident Mike Pence, který volebnímu zasedání předsedal, byli evakuováni neznámo kam.

Záběry z incidentu ukazují, že policie po prvotním vniknutí nebyla schopna zadržet postup rozzuřeného davu. Demonstranti začali obsazovat Kapitol, přičemž na chodbách skandovali "USA!" nebo "Zastavte krádež!", což je heslo na podporu Trumpových nepodložených tvrzení o volebních podvodech. Nakonec se dostali i do jednacích sálů obou komor nebo do kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentanů Nancy Pelosiové.

"Tohle je naše země, tohle je náš dům," řekl jeden z účastníků nepokojů reportérovi britské televize ITV na otázku, jaký je jeho vzkaz zákonodárcům.

Asi o půl třetí senátorka Amy Klobucharová po pohledu na svůj mobil oznámila, že v budově se střílelo, píše WP, jehož reportér byl tu chvíli na novinářské tribuně hlavního sálu Senátu. Krátce na to policie nařídila odchod a novináři byli společně se senátory odvedeni do podzemního návštěvnického centra, které zahrnuje i několik opevněných místností.

Možná nejdramatičtější moment se podle WSJ odehrál v hlavním sále Sněmovny reprezentantů, kde v jednu chvíli skupina policistů hlídala zabarikádovaný vstup s vytaženími pistolemi, zatímco výtržníci z druhé strany rozbili sklo a bušili do dveří. Fotograf agentury AP zachytil, jak kongresman Crow ve vypjaté situaci drží za ruku zjevně otřesenou kolegyni Susan Wildovou.

Všichni zákonodárci se nakonec dostali do bezpečí, zatímco jejich podřízení a novináři se ukrývali v různých částech Kapitolu. "Jeden vysoce postavený republikánský poradce, který má kancelář nedaleko pléna Senátu, řekl, že vzal ocelovou tyč a zajistil s ní dveře, když se masa prezidentových podporovatelů přiblížila. Zdálo se mu, že výtržníci na dveře bouchali asi 20 minut," popisuje WP.

Bezpečnostní složky nakonec nepovolané osoby z Kongresu vytlačily i za pomoci slzného plynu, zákonodárci se vrátili k potvrzování výsledků voleb a začaly se mapovat škody.

Video zveřejněné zpravodajkou televize CNN ukazuje rozházené dokumenty v jedné ze senátních kanceláří, demonstranti také v jedné z chodeb strhli desku se jménem a funkcí Pelosiové.

Muž, který byl vyfotografován v jejím pracovním křesle, řekl NYT, že jí na stole nechal vzkaz: "Nancy, byl tady Bigo, ty svině."

Před budovou Kongresu zase dav ničil vybavení pracovníků agentury AP.

K čemu se nicméně účastníci nepokojů nedostali, byly speciální dřevěné bedny s "certifikáty" o volitelských hlasech v jednotlivých státech. NYT napsal, že poradci je při evakuaci Senátu nezapomněli odnést a zajistili tak, že "vandalové nemohli doslova ukrást výsledky voleb".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si poprvé od inaugurace volal se zahraničními lídry

23.01.2021 07:50 Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 07:43 Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama