Impeachment: Trump osvobozen. Bílý dům verdikt uvítal, Pelosiová ho zkritizovala

Bílý dům rozhodnutí Senátu osvobodit amerického prezidenta Donald Trumpa uvítal. Proces ústavní žaloby mluvčí Stephanie Grishamová označila za "hon na čarodějnice...založený na řadě lží". Informovala o tom agentura Reuters. Svou radost nad rozhodnutím senátorů vyjádřil i viceprezident Mike Pence. Naopak demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová výsledek hlasování zkritizovala.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Donald Trump a Mike Pence
doporučujeme

"Smyšlený pokus o impeachment, který si vymysleli demokraté, dnes skončil plným očištěním a ospravedlněním prezidenta Donalda J. Trumpa. Jak jsme vždy říkali, je nevinný," uvedla mluvčí Bílého domu ve svém prohlášení.

"Je to za námi," prohlásil před svými stoupenci v Pensylvánii v reakci na hlasování Senátu viceprezident Mike Pence. Jak dodal, byl to "neuvěřitelný týden". "Právě před chvíli Senát Spojených států osvobodil prezidenta Donalda Trumpa v obou článcích ústavní žaloby," řekl Pence svým příznivcům, kteří ihned začali jásat a skandovat heslo "další čtyři roky". Dávali tak najevo, že si přejí, aby dvojice Trump-Pence zůstala u moci i po listopadových prezidentských volbách.

Demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po hlasování neskrývala své pobouření. "Celých 75 procent Američanů a mnoho republikánských senátorů si myslí, že prezidentovo chování bylo špatné. Senát se ale rozhodl ignorovat fakta, vůli amerického lidu a svou povinnost vyplývající z ústavy," citovala Pelosiovou americká CNN.

"Prezident se nyní bude chlubit tím, že byl osvobozen. Ale k osvobození nemůže dojít bez procesu. A k procesu nemůže dojít bez svědků, dokumentů a důkazů. Tím, že ignoroval důkazy a odmítl se řídit základními pravidly spravedlivého soudního procesu, se republikánský Senát stal komplicem v prezidentově kamufláži," dodala Nancy Pelosiová.

Šéf senátních demokratů Chuck Schumer podle portálu Politico prohlásil, že proces s Trumpem nebyl spravedlivý. Prezidentovo osvobození považuje proto za Pyrrhovo vítězství republikánů, neboť nebyly předloženy skutečné důkazy a nebyli předvoláni svědci. Schumer také řekl, že se snažil zorganizovat spravedlivý proces, ale McConnell dohodu o tom, jak postupovat, uzavřít nechtěl.

Opoziční demokraté v Senátu USA neuspěli s ústavní žalobou proti hlavě státu. Senátoři ve středu nejprve poměrem 52 ku 48 hlasům rozhodli, že Trump je nevinen pokud jde o první článek ústavní žaloby, který se týkal možného zneužití pravomoci. Následně poměrem 53 ku 47 hlasů odhlasovali, že je nevinný i pokud jde o druhý článek žaloby týkající se obstrukcí vůči Kongresu USA.

Při prvním hlasování se ke 47 demokratickým senátorům přidal republikán Mitt Romney, který za to čelí kritice. "Jsem si vědom toho, že v mé straně i v mém státě jsou lidé, kteří mé rozhodnutí důrazně odsoudí," uvedl Romney. "Jsem si jistý, že od prezidenta a jeho stoupenců uslyším nadávky. Skutečně si někdo myslí, že bych přijal tyto následky bez nezvratného přesvědčení, že to vyžadovala má přísaha před Bohem?" řekl Romney v prohlášení, které CNN označila za emotivní vysvětlení toho, jak v procesu hlasoval.

"Mitt Romney je navždy zahořklý, protože nikdy nebude prezidentem Spojených států," napsal na twitteru prezidentům syn Donald Trump mladší.

Šéf Bílého domu v minulosti opakovaně při kritice na adresu Romneyho poukazoval na jeho neúspěšný střet s demokratem Barackem Obamou, se kterým v prezidentských volbách v listopadu 2012 prohrál. Trumpův syn v tweetu poznamenal, že Romney by tehdy příliš slabý, než aby demokraty porazil, proto se k nim nyní přidal.

Republikánská strana k Romneyho postoji vydala tiskové prohlášení, které uvedla titulkem, že senátor se otočil zády ke státu Utah, který v horní komoře Kongresu zastupuje. S kritikou vystoupila i šéfka celoamerického vedení Republikánské strany Ronna McDanielová, která je Romneyho neteří. "Není to poprvé, co jsem s Mittem Romneym nesouhlasila, a tuším, že to není ani naposledy. Tím hlavním je, že prezident Trump neudělal nic špatného a že Republikánská strana za ním stojí jednotněji než kdy dříve," uvedla McDanielová.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřad šerifa v Oregonu přijal do služby psa z České republiky

25.02.2020 07:42 Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa,…

Washingtonský sniper Malvo bude moci ve Virginii žádat podmínku

25.02.2020 07:35 Lee Boyd Malvo, který se v roce 2002 jako sedmnáctiletý v okolí hlavního města Spojených států…

Porota uznala Weinsteina vinným, hrozí mu až 29 let vězení

24.02.2020 20:41 Bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina dnes v New Yorku uznala porota vinným ze…

Podle tajných služeb není jisté, že Rusko pomáhá Trumpovi, píše CNN

24.02.2020 20:22 Rusko zasahuje do letošní americké prezidentské volební kampaně, není však jisté, v čí prospěch.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama