Je jasné, že za rozsáhlým útokem na SolarWinds stojí Rusové, tvrdí Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v noci na dnešek jako první představitel vlády Spojených států veřejně označil Rusko za pachatele současné kybernetické kampaně proti státním institucím a soukromým firmám. Je podle něj "poměrně jasné", že za vniknutím do vládních sítí jsou Rusové. Kreml na začátku týdne spojení se sofistikovaným hackerským útokem odmítl.

SolarWinds
doporučujeme

Americká vláda až dosud v této souvislosti nevznášela obvinění proti konkrétním aktérům, šéf Bílého domu Donald Trump se k věci zatím nevyjádřil vůbec. Kyberbezpečnostní agentura CISA v posledním prohlášení incident označuje jako dílo skupiny typu APT, což je zkratka, kterou se označují státem podporovaní kyberzločinci. Mnozí analytici ovšem v posledních dnech hovořili o pravděpodobné ruské akci.

"Byla to velice významná kampaň a podle mě jsme nyní v situaci, kdy můžeme poměrně jasně říct, že tyto aktivity vykonávali Rusové," řekl v pátek večer Pompeo. "O moc víc nemůžu prozradit, jelikož stále analyzujeme, o co přesně jde," citovala šéfa diplomacie televize NBC News.

Už nyní je ovšem podle médií jasné, že útok zasáhl celou řadu institucí federální vlády. Nejdříve přišla agentura Reuters minulou neděli se zprávou o napadení ministerstva financí, v dalších dnech se pak seznam rozšířil o ministerstva obchodu, vnitřní bezpečnosti, zahraničí a obrany. Web Politico ve čtvrtek s odvoláním na své zdroje uvedl, že hackeři se dostali rovněž do sítí ministerstva energetiky a Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), který spravuje americké jaderné zbraně. Kromě toho se pravděpodobně mezi oběti řadí desítky firem z různých zemí.

Pachatelé na tyto cíle nezaútočili přímo, nýbrž skrze software na monitorování sítí, který všechny uvedené organizace používaly. Nástroj od americké firmy SolarWinds byl podle všeho infikován už na jaře a hackeři tak zřejmě mohli několik měsíců sledovat komunikaci pracovníků americké vlády či velkých korporací. Stejně tak mohli například v narušených sítích vybudovat "tajná dvířka" pro pozdější přístup.

"Tento aktér typu APT ukázal při tomto vniknutí trpělivost, operační jistotu a komplexní dovednosti," hodnotila zjištění CISA. Přesný motiv útoku při tom není známý, stejně jako to, zda se již podařilo hrozbu zažehnat. Sčítání škod by mohlo trvat i měsíce.

Američtí činitelé v zákulisních vyjádřeních kybernetickou operaci připisují ruské civilní rozvědce označované zkratkou SVR. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí odmítl, že by Moskva měla s útokem cokoli společného.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama