Kanadský premiér Trudeau představil rekonstruovanou vládu

Kanadský liberální premiér Justin Trudeau dnes představil obměněný vládní kabinet, který je reakcí na říjnové volby. Za hlavní změny média považují to, že dosavadní ministryně zahraničí Chrystia Freelandová se stala vicepremiérkou a uvolněný post šéfa diplomacie povede Francois-Philippe Champagne. Vláda se také rozrostla o dvě křesla; nově má 36 členů s cílem podpořit rozmanitost a blaho střední třídy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Justin Trudeau
doporučujeme

Portál Global News poznamenal, že zhruba čtvrtina postů připadla představitelům frankofonní provincie Québec, kde jsou silné hlasy volající po nezávislosti na Kanadě.

Velká část představitelů nové vlády v kabinetu již působila, ač na jiných pozicích. Příkladem je Freelandová, která spolu s vicepremiérským úřadem převezme ministerstvo pro meziprovinční záležitosti. Reuters ještě před ohlášením změn informoval, že Freelandová dostane nový úkol, kterým bude předejít rozpolcení národní jednoty. Zcela nová jsou ministerstva pro rozmanitost, inkluzi a mládež, které povede Bardish Chaggerová, a ministerstvo pro prosperitu střední třídy s Monou Fortierovou v čele.

Změny nastaly mimo jiné na ministerstvech veřejné bezpečnosti, které povede Bill Blair, zdraví, které připadlo Patty Hajduové, nebo digitalizace, které převzal Bill Morneau.

Trudeauova Liberální strana říjnové volby vyhrála, přišla ale v parlamentu ale o většinu. Menšinová vláda se tak musí opírat o podporu zákonodárců z dalších politických stran. Sociálnědemokratická NDP již krátce po volbách podporu naznačila. Na druhém místě s výraznějším odstupem za liberály skončili konzervativci následovaní Québeckým blokem, který se orientuje především na provinční záležitosti a nebývá oslovován jako partner na federální úrovni.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inspekce si posvítila na FBI kvůli vyšetřování Trumpa. Mělo politický…

09.12.2019 20:57 Aktualizováno Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího…

Americká armáda plánuje velké cvičení v Evropě, pošle sem tisíce vojáků

09.12.2019 20:05 Aktualizováno Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu…

Trump čelí dalšímu obvinění, porušil prý přísahu

09.12.2019 17:23 Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se přesunula další…

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama