Konec masakrů v USA? Ministr Barr představil plán kontroly prodeje zbraní

Americký ministr spravedlnosti William Barr dnes předložil veřejnosti nový vládní program kontroly prodeje zbraní, který je reakcí na opakované masakry na školách, v obchodních a kulturních centrech a na jiných veřejných místech v USA. Plán počítá s posílením kontrolních mechanismů a těsnější spoluprací federálních a místních policejních a soudních orgánů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

William Barr, autor: DOJ
doporučujeme

Program podle Barra vytváří podmínky pro rychlejší aktualizaci databází obsahujících seznamy lidí, jejichž mentální stav držení zbraní vylučuje. Má rovněž zlepšit koordinaci federální prokuratury s justičními orgány v jednotlivých státech a okresech, například při stanovení trestů za ozbrojené loupeže a přepadení, za pašování drog nebo členství v ozbrojeném gangu.

"Program posílí naše snahy omezit ozbrojené násilí tím, že federální vláda a její státní a místní partneři budou lépe nalézat zločince, kteří zneužívají zbraní k trestné činnosti nebo si zbraně opatřují nelegálně," komentoval Barr vládní program na tiskové konferenci v Memphisu.

Bude-li s programem spojena reforma stávajících federálních zákonů, není podle ministra spravedlnosti jasné, dokud bude trvat procedura ústavní žaloby prezidenta, která nyní zaměstnává Kongres. "Zahájíme teď ty operativní kroky, které si změnu legislativy nevyžádají," prohlásil Barr.

Kontrola osob při nákupu zbraní je v registrovaných obchodech v USA nezbytná už nyní, připomněla agentura AP. Loni se uskutečnilo 26 milionů takových kontrol, jimiž 100.000 lidí neprošlo. Drtivá většina z nich kvůli kriminální minulosti, asi 6000 lidí zbraň nedostalo z důvodu mentální nezpůsobilosti. Američané si ale opatřují zbraně i mimo oficiální obchodní síť nebo na zbrojních výstavách.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump na twitteru trhnul rekord. Novinářům tím leze na nervy

13.12.2019 19:12 Americký prezident Donald Trump proslul mimořádnou aktivitou na sociální síti Twitter, jeho dnešní…

Svržení Trumpa? Výbor Sněmovny USA doporučil schválit ústavní žalobu

13.12.2019 16:58 Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu dnes doporučil sněmovnímu plénu schválit…

Revolucionář Zapata jako gay? Kvůli obrazu se v Mexiku strhly potyčky

13.12.2019 09:02 Protesty zemědělců i potyčky s urážkami homosexuálů vyvolal před Palácem výtvarných umění v mexické…

Oslavuj, Borisi! Trump gratuluje Johnsonovi k volebnímu triumfu, Skotsko…

13.12.2019 08:02 Americký prezident Donald Trump na twitteru pogratuloval britskému premiérovi Borisu Johnsonovi k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama