Koronaviru byl vystaven i kongresman, který cestoval s Trumpem

Zatímco počet osob zasažených novým typem koronaviru rychle rostl i ve Spojených státech, smršť problémů vyvolaných globální epidemií nabrala v pondělí osobní rozměr i pro samotného prezidenta USA Donalda Trumpa.

letectví

Napsala to agentura AP poté, co se ukázalo, že několik prezidentových spojenců z Kongresu se uchýlilo do karantény kvůli možnému kontaktu s nakaženým. 

Republikánští kongresmani obdrželi varování kvůli účasti na únorové Konferenci konzervativní politické akce (CPAC). Jeden z návštěvníků konference měl následně pozitivní test na nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, a s vrcholnými politiky podle všeho mohl přijít do styku.

Mezi dotčenými republikány je i člen Sněmovny reprezentantů Matt Gaetz, který podle zdrojů CNN strávil víkend s Trumpem v jeho rezortu v Palm Beach na Floridě. "V pondělí také Gaetz jel s Trumpem v prezidentské limuzíně v Orlandu," uvedla televize na svém webu. Oba muži prý následně společně nastoupili do Air Force One, kde Gaetz dostal informaci od CPAC, načež se přesunul do izolované části letadla. Po přistání byl ihned podroben lékařskému testu.

V dobrovolné karanténě bylo v pondělí podle amerických médií hned šest členů Kongresu. Jedním z nich byl také Mark Meadows, který se má brzy stát novým personálním šéfem Bílého domu. "Bylo mu o víkendu sděleno, že se mohl dostat do kontaktu s účastníkem (CPAC), který měl pozitivní test na COVID-19," vysvětloval Meadowsův poradce Ben Williamson.

Vzhledem k těmto okolnostem se novináři na pondělní tiskové konferenci Trumpa a dalších představitelů americké vlády ptali, zda se rovněž nechali testovat na přítomnost koronaviru. Prezident na otázky nereagoval a z brífinku odešel hned po úvodním proslovu, Bílý dům ovšem později uvedl, že hlava státu test nepodstoupila.

"Prezident nebyl podroben testování na COVID-19, protože neměl delší blízký kontakt s žádným pacientem pozitivním na COVID-19 a ani nemá žádné symptomy," citovala z prohlášení agentura Reuters. Viceprezident Mike Pence už předtím řekl, že vyšetřen nebyl, ačkoli se CPAC účastnil také.

Počet pozitivně testovaných lidí mezitím v USA vyskočil už na více než 700, informovala CNN. Stále však zůstává neznámý celkový počet lidí, u nichž byla možnost výskytu koronaviru prověřována. Vláda v této souvislosti čelí kritice, protože nejdříve nenasadila testy používané Světovou zdravotnickou organizací a nyní nechce zveřejňovat průběžné součty. Viceprezident Pence dnes podle deníku The New York Times pouze sdělil, že do terénu už se dostalo více než milion testovacích sad.

Například z jednoho z amerických ohnisek nákazy je však stále hlášen jejich nedostatek. V domově důchodců Life Care Center v Kirklandu ve státě Washington už si COVID-19 vyžádala 13 obětí a podle Reuters v pondělí 65 tamních zaměstnanců vykazovalo příznaky onemocnění, neměli ovšem jak podezření potvrdit.

Prezident Trump situaci kolem koronaviru ve svých veřejných vyjádřeních zlehčuje a před několika dny, když měly USA jen 15 případů nákazy, prohlásil, že brzy bude bilance na nule. Kromě stovek nakažených ovšem USA hlásí už i 26 mrtvých, většinou lidí v pokročilém věku. Za uzdravené je považována pouze hrstka pacientů.

Trump při pondělním brífinku k nákaze avizoval především opatření na podporu ekonomiky. Konkrétnější plány by mohly být jasné už dnes po konzultacích s Kongresem.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama