Maduro v izolaci? Příští prezident Guatemaly se chystá přerušit styky s Venezuelou

Konzervativec Alejandro Giammattei, který byl v srpnu zvolen příštím prezidentem Guatemaly, ohlásil, že po nástupu do nejvyšší úřadu přeruší veškeré diplomatické styky s vládou venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Giammattei se prezidentského úřadu ujme 14. ledna.

Přidejte svůj názor

Alejandro Giammattei (Guatemala)
doporučujeme

Příští prezident novinářům rovněž řekl, že namísto Madura uzná za hlavu Venezuely opozičního vůdce Juana Guaidóa. "Myslím, že je správné to tak udělat. Jsou i další jihoamerické (vlády), které udělají totéž," řekl podle agentury Reuters bez dalších podrobností.

Salvador o víkendu nařídil venezuelským diplomatům, aby do 48 hodin opustili zemi. Stalo se tak poté, co prezident této středoamerické země Nayib Bukele označil socialistu Nicoláse Madura za nelegitimní hlavu Venezuely a v čele státu naopak uznal lídra opozice Guaidóa.

Venezuelské ministerstvo zahraničí na oplátku ohlásilo vyhoštění salvadorských diplomatů, kterým rovněž dalo 48 hodin na opuštění země.

Guaidó se v lednu prohlásil dočasnou hlavou Venezuely poté, co parlament označil nový Madurův prezidentský mandát za nelegitimní, protože nevzešel ze svobodných voleb.

Guaidóa za hlavu státu od ledna uznalo téměř 60 zemí. Jsou mezi nimi Spojené státy, část zemí Latinské Ameriky a také značná část evropských zemí včetně Česka. Venezuelská opozice kontroluje několik ambasád, například zastoupení ve Spojených státech nebo v Kostarice.

Venezuelu svírá politická i humanitární krize, kterou vyvolává svár mezi autoritářskou Madurovou vládou a opozicí. Guaidó dlouhodobě požaduje, aby Maduro odstoupil a připravil půdu pro prezidentské volby pod dohledem zahraničních pozorovatelů. Poslední volby konané loni v květnu velká část opozice bojkotovala a jejich výsledek neuznala řada zemí regionu, Spojené státy ani Evropská unie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud v Americe pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

18.11.2019 19:52 Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval…

V nákupním středisku v Oklahomě vypukla střelba, nejméně tři mrtví

18.11.2019 18:12 Nejméně tři mrtvé si vyžádal dnešní střelecký útok v nákupním středisku v oklahomském městě Duncan.…

Trump se nechá grilovat Kongresem? Nápad se mu líbí, opět napadl demokraty

18.11.2019 17:16 Americký prezident Donald Trump dnes překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové…

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama