Mají covid-19 a 5G síť spojitost? Důkazy hovoří jasně, lidé přesto věří nesmyslným teoriím

Nová generace bezdrátové technologie 5G spustila vlnu konspiračních teorií, která má souvislost s onemocněním COVID-19. Podle stoupenců může snížit imunitní systém u lidí nebo dokonce sama síť způsobí onemocnění COVID-19.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Tuto teorii podle CNN spustili stoupenci QAnon, kteří věří, že elity celého světa používají 5G k šíření infekce. QAnon je ideologické pseudohnutí, které věří, že dojde k „Velkému probuzení“- oživení křesťanství, které v USA upadá.

Tito stoupenci jsou bez výjimky příznivci Donalda Trumpa a mimo jiné věří, že v současnosti probíhá skrytý státní převrat s cílem Trumpa sesadit. K těmto nepodloženým výrokům se přidávají i celebrity jako herec Woody Harrelson, kterého můžeme vidět ve filmu Miloše Formana Lid versus Larry Flynt, který tuto konspirační teorii šíří mezi milióny svých sledujících na sociálních sítích, stejně jako populární britská zpěvačka M.I.A.

Office of Communications (OFCOM), který dohlíží na mediální kanály, které rychle konvergují prostřednictvím digitálního přenosu, provedl výzkum a zjistil, že konspirační teorie, které spojují síť 5G s onemocněním COVID-19 je nejčastější online dezinformace šířená ve Velké Británii.

Počet lidí, kteří sledují dezinformace na internetu stoupl třetí týden ochranných patření. OFCOM uvádí, že první týden to bylo 46% a třetí týden již 50%, z toho polovina viděla konspirační teorii o síti 5G a COVID-19. Ve Velké Británii došlo již k nejméně 50 útokům na telekomunikační věže 5G a jinde v Evropě počet útoků stále stoupá. „Průzkum odráží realitu a je znepokojující, kolik lidí tomu věří,“ uvedl pro BBC Graham Cluley, expert na počítačovou bezpečnosti.

Vyvstává otázka, proč lidé začali masově důvěřovat této nepodložené teorii. Instalace komunikačních věží 5G začala ve větším měřítku v roce 2019, ten samý rok, kdy byl poprvé detekován virus SARS-CoV-2 a konspirační teoretici našli mezi těmito dvěma procesy spojitost.

Lidé začali sdílet mapy USA, které ukazují míru zasažení infekce společně s výstavbou telekomunikačních věží sítě 5G. Stoupenci konspirační teorie však ignorují fakt, že vyšší riziko šíření viru SARS-CoV-2 je v hustě obydlených oblastech, kde se logicky výstavba 5G sítě vyplatí. Nikdo nebude stavět telekomunikační věže v neobydlených oblastech.

Írán je přímým důkazem toho, že síť 5G nemá s onemocněním COVID-19 žádnou spojitost, protože v Íránu není síť 5G k dispozici, přesto k dnešnímu dni je 104 691 pozitivních na COVID-19 a 6 541 mrtvých.

Mezinárodní komise ochrany před ionizujícím zářením (ICNIRP), která stanovuje limity elektromagnetickým polím v zařízeních jako jsou mobilní telefony uvedla, že žádná souvislost mezi sítí 5G a nemocněním COVID-19 neexistuje.

„Teorie není založená vůbec na ničem, protože neexistují žádné náznaky, že sítě 5G ovlivňují imunitní systém. V případě, že by tomu tak bylo, účinky a rozsah infekčních chorob bychom viděli před desítkami let,“ napsal CNN Eric van Rongen, předseda ICNIRP.

Bezdrátová infrastruktura byla již v minulosti spojována se zdravotními potížemi jako je rakovina nebo neplodnost. Tentokrát si přívrženci konspirační teorie našli novou spojitost mezi 5G a COVID-19. Žádný důvěryhodný důkaz tuto teorii nepotvrdil v minulosti ani teď.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama