Mexický Senát schválil legalizaci marihuany i pro rekreační účely

Horní komora mexického parlamentu ve čtvrtek schválila legalizaci marihuany pro léčebné i rekreační účely. Pokud zákon v polovině prosince schválí i dolní komora, což se očekává, vznikne tak v Mexiku největší trh s legálním prodejem marihuany, informovala dnes agentura Reuters.

Marihuana

Legalizaci marihuany slíbil před dvěma lety při nástupu do úřadu mexický levicový prezident Andrés Manuel López Obrador, podle něhož tento krok pomůže v boji proti drogovým kartelům.

V prvním článku nového zákona, z něhož citovala agentura Europa Press, se uvádí, že má "zlepšit životní podmínky občanů" a přispět "ke snížení trestné činnosti spojené s obchodem s drogami".

"Konečně nastala hodina životně důležitého tématu pro rozvoj naší země," komentoval hlasování nezávislý senátor Emilio Álvarez Icaza. Podle místních médií zákon označili mnozí senátoři za "historický". Poslanecká sněmovna má o něm hlasovat 15. prosince. Očekává se, že projde i tam, protože ho podporuje prezidentova strana Morena. Ta má v obou komorách se svými spojenci většinu.

Nová norma reguluje pěstování, výrobu, distribuci, prodej i spotřebu marihuany. Osobám starším 18 let povoluje držení 28 gramů marihuany a pěstování až osmi rostlin v jednom domě. Užívat marihuanu smí podle něj jen dospělí doma v nepřítomnosti dětí, zakázána je na pracovišti. Prodávat se bude smět jen v autorizovaných obchodech.

Na základě nového zákona má vzniknout Mexický institut pro regulaci a kontrolu konopí, který bude vydávat licence pro výrobu a prodej marihuany. Podle agentury Reuters projevily už zájem o působení na mexickém trhu s marihuanou například firmy z Kanady, Nizozemska či americké Kalifornie.

Podle autorů zákona by měla legalizace marihuany přispět k boji proti drogovým gangům. Jejich působení se významně podílí na rekordním počtu vražd v této 130milionové zemi. Loni tam bylo zavražděno na 34.600 lidí, tedy v průměru 95 denně (předloni jich bylo v průměru 90 denně). Na 62.000 lidí evidují tamní úřady jako pohřešované, z toho 97 procent připadá na posledních 14 let. Právě v roce 2006 vyhlásil tehdejší pravicový prezident Felipe Calderón drogovým gangům válku a nasadil do boje s nimi armádu.

Legalizaci marihuany pro léčebné účely schválila minulý týden také Argentina. Jak píše CNN, ze zdravotních důvodů je marihuana legální v desítce zemí Latinské Ameriky, v Uruguayi a Kanadě je legální i pro rekreační účely, podobně jako v několika státech USA.

V České republice je možné získat léčebné konopí na předpis, který vydávají například onkologové, neurologové či odborníci na paliativní péči. Lékaři se ale musí k předepisování konopí zaregistrovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), registrovat se musí i lékárny, které ho chtějí prodávat. Marihuana pomáhá při léčbě chronických bolestí, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje