Mexický Senát schválil legalizaci marihuany i pro rekreační účely

Horní komora mexického parlamentu ve čtvrtek schválila legalizaci marihuany pro léčebné i rekreační účely. Pokud zákon v polovině prosince schválí i dolní komora, což se očekává, vznikne tak v Mexiku největší trh s legálním prodejem marihuany, informovala dnes agentura Reuters.

Marihuana
doporučujeme

Legalizaci marihuany slíbil před dvěma lety při nástupu do úřadu mexický levicový prezident Andrés Manuel López Obrador, podle něhož tento krok pomůže v boji proti drogovým kartelům.

V prvním článku nového zákona, z něhož citovala agentura Europa Press, se uvádí, že má "zlepšit životní podmínky občanů" a přispět "ke snížení trestné činnosti spojené s obchodem s drogami".

"Konečně nastala hodina životně důležitého tématu pro rozvoj naší země," komentoval hlasování nezávislý senátor Emilio Álvarez Icaza. Podle místních médií zákon označili mnozí senátoři za "historický". Poslanecká sněmovna má o něm hlasovat 15. prosince. Očekává se, že projde i tam, protože ho podporuje prezidentova strana Morena. Ta má v obou komorách se svými spojenci většinu.

Nová norma reguluje pěstování, výrobu, distribuci, prodej i spotřebu marihuany. Osobám starším 18 let povoluje držení 28 gramů marihuany a pěstování až osmi rostlin v jednom domě. Užívat marihuanu smí podle něj jen dospělí doma v nepřítomnosti dětí, zakázána je na pracovišti. Prodávat se bude smět jen v autorizovaných obchodech.

Na základě nového zákona má vzniknout Mexický institut pro regulaci a kontrolu konopí, který bude vydávat licence pro výrobu a prodej marihuany. Podle agentury Reuters projevily už zájem o působení na mexickém trhu s marihuanou například firmy z Kanady, Nizozemska či americké Kalifornie.

Podle autorů zákona by měla legalizace marihuany přispět k boji proti drogovým gangům. Jejich působení se významně podílí na rekordním počtu vražd v této 130milionové zemi. Loni tam bylo zavražděno na 34.600 lidí, tedy v průměru 95 denně (předloni jich bylo v průměru 90 denně). Na 62.000 lidí evidují tamní úřady jako pohřešované, z toho 97 procent připadá na posledních 14 let. Právě v roce 2006 vyhlásil tehdejší pravicový prezident Felipe Calderón drogovým gangům válku a nasadil do boje s nimi armádu.

Legalizaci marihuany pro léčebné účely schválila minulý týden také Argentina. Jak píše CNN, ze zdravotních důvodů je marihuana legální v desítce zemí Latinské Ameriky, v Uruguayi a Kanadě je legální i pro rekreační účely, podobně jako v několika státech USA.

V České republice je možné získat léčebné konopí na předpis, který vydávají například onkologové, neurologové či odborníci na paliativní péči. Lékaři se ale musí k předepisování konopí zaregistrovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), registrovat se musí i lékárny, které ho chtějí prodávat. Marihuana pomáhá při léčbě chronických bolestí, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha

28.11.2020 20:08 Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 19:54 Aktualizováno NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Papež František jmenoval nové kardinály, poprvé je mezi nimi Afroameričan

28.11.2020 19:26 Papež František dnes ve Vatikánu jmenoval 13 nových kardinálů. Jedním z nich je washingtonský…

Republikáni nebudou stát v cestě jmenování Bidenova kabinetu, tvrdí…

28.11.2020 10:30 Republikánští senátoři naznačili, že kandidátům na budoucí členy Bidenova kabinetu dají zelenou. Ti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama