Na severu Mexika zuří krvavá válka policistů s gangy, 21 mrtvých

Čtyři policisté a 17 ozbrojenců zemřelo přes víkend na severu Mexika. Zločinci zřejmě patřili k drogovým kartelům, uvedla dnes agentura Reuters. To by mohlo ještě více rozvířit debatu, zda zapsat mexické drogové gangy na americký seznam teroristických organizací, jak to před několika dny navrhl prezident USA Donald Trump.

zbraně
doporučujeme

Ozbrojenci v sobotu zasypali palbou radnici ve městě Villa Unión nedaleko hranic s USA. Podle úřadů státu Coahuila při následné přestřelce zemřelo deset členů gangu a čtyři policisté. Dalších sedm ozbrojenců bezpečnostní složky pronásledovaly při úprku z města. Dostihly a zabily je v noci na dnešek.

Události z města Villa Unión jsou podle Reuters poslední z řady bezpečnostních incidentů, které vzbuzují pochybnosti ohledně politiky levicového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Ten se ujal funkce před rokem a mimo jiné slíbil, že skoncuje s všudypřítomným násilím drogových gangů.

Trump tento týden prohlásil, že chce nechat zapsat mexické drogové kartely na seznam teroristických organizací. To by znamenalo, že by těmto skupinám nesměl nikdo ve Spojených státech vědomě nabídnout pomoc a její členové by nesměli vstoupit na území USA. Americké finanční instituce by také musely zablokovat veškeré jejich finance, jež mají ve své správě.

López Obrador však v reakci na Trumpovo vyjádření v pátek prohlásil, že nepřijme žádnou formu cizího vměšování do záležitostí Mexika. Zemi má příští týden kvůli jednáním o bezpečnostní spolupráci navštívit americký ministr spravedlnosti William Barr.

Pobouření ve Spojených státech a Mexiku v poslední době vzbudil především masakr devíti členů americko-mexické mormonské rodiny na severu Mexika či propuštění syna drogového bosse Joaquína Guzmána přezívaného El Chapo (Prcek) pod tlakem ozbrojených členů kartelu ve městě Culiacán.

Mexický stát Coahuila při hranicích s Texasem byl dříve dějištěm násilností spojených s pašováním drog, nicméně v posledních sedmi letech se tam situace výrazně zlepšila. Na celonárodní úrovni však počet vražd dosahuje rekordních čísel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Biden míří na Floridu, tamní výsledek voleb bývá rozhodující. Nový…

29.10.2020 12:10 Do oficiálního termínu amerických prezidentských voleb zbývá méně než týden. V předstihu již…

Autor anonymního protitrumpovského článku odhalil svou identitu

29.10.2020 10:40 Někdejší personální šéf amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Miles Taylor oznámil, že je…

Halloween v éře covidu: Bez ječení, dětem se pošle koleda tři metry…

29.10.2020 09:33 Při tradičních oslavách halloweenu Sarah Schwimmerová otevře dveře a rozdává sladkosti do…

Hurikán Zeta zeslábl na tropickou bouři. Živel má první oběť, moře se…

29.10.2020 08:25 Aktualizováno Hurikán Zeta, který ve středu dorazil k jihovýchodnímu pobřeží amerického státu Louisiana, nyní nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama