Nancy Pelosiová popsala, proč přiletěla s kongresovou delegací na Tchaj-wan

Před 43 lety Kongres Spojených států amerických drtivou většinou schválil a prezident Jimmy Carter podepsal zákon o vztazích s Tchaj-wanem, který je jedním z nejdůležitějších pilířů americké zahraniční politiky v asijsko-pacifickém regionu. Píše to předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v úvodníku, který krátce po jejím dnešním příletu na Tchaj-wan zveřejnil na svém webu list The Washington Post.

Zákon o vztazích s Tchaj-wanem stanovil americký závazek vůči demokratickému Tchaj-wanu a poskytl rámec pro hospodářské a diplomatické vztahy, které rychle přerostly v klíčové partnerství. Podpořil hluboké přátelství zakořeněné ve společných zájmech a hodnotách: sebeurčení a samospráva, demokracie a svoboda, lidská důstojnost a lidská práva.

Zároveň učinil slavnostní slib Spojených států, že budou podporovat obranu Tchaj-wanu: "Považovat jakoukoli snahu o určení budoucnosti Tchaj-wanu jinými než mírovými prostředky ... za hrozbu pro mír a bezpečnost v západní části Tichomoří a za důvod k vážnému znepokojení Spojených států."

Dnes si Amerika musí tento slib připomenout. Musíme stát při Tchaj-wanu, který je ostrovem odolnosti. Tchaj-wan je vedoucím představitelem v oblasti správy věcí veřejných, v současné době v řešení pandemie covidu-19 a v prosazování ochrany životního prostředí či klimatických opatření. Je předním představitelem v oblasti míru, bezpečnosti a hospodářské dynamiky, ostrovem s podnikatelským duchem, kulturou inovací a technologickou zdatností, kterou mu závidí celý svět.

A přesto je tato živá a silná demokracie, kterou organizace Freedom House označila za jednu z nejsvobodnějších na světě a v jejímž čele hrdě stojí žena, prezidentka Cchaj Jing-wen, ohrožena.

V posledních letech Peking dramaticky zvýšil napětí ve vztazích s Tchaj-wanem. Čínská lidová republika zvýšila počet hlídkových letů bombardérů, stíhaček a pozorovacích letounů v blízkosti tchajwanské zóny protivzdušné obrany, a dokonce i nad ní, což vedlo americké ministerstvo obrany k závěru, že se čínská armáda "pravděpodobně připravuje na nepředvídatelnou situaci, kdy by chtěla Tchaj-wan s Čínskou lidovou republikou sjednotit silou".

Čína rovněž přenesla boj do kyberprostoru a každý den podniká desítky útoků na tchajwanské vládní agentury. Peking zároveň Tchaj-wan ekonomicky utlačuje; naléhá na světové korporace, aby s ostrovem přerušily styky, zastrašuje země, které s Tchaj-wanem spolupracují, a omezuje turistický ruch z Čínské lidové republiky.

Tváří v tvář zrychlující se agresi Komunistické strany Číny by návštěva naší kongresové delegace měla být vnímána jako jednoznačné prohlášení, že Amerika stojí na straně Tchaj-wanu, našeho demokratického partnera, který brání sám sebe a svou svobodu.

Naše návštěva - jedna z několika kongresových delegací na ostrově - není v žádném případě v rozporu s dlouhodobou politikou jedné Číny, která se řídí zákonem o vztazích s Tchaj-wanem z roku 1979 a společnými komuniké USA a Číny. Spojené státy se i nadále staví proti jednostranným snahám o změnu současného stavu.

Naše návštěva je součástí širší cesty do Tichomoří - včetně Singapuru, Malajsie, Jižní Koreje a Japonska - zaměřené na vzájemnou bezpečnost, hospodářské partnerství a demokratickou správu věcí veřejných.

Naše jednání s tchajwanskými partnery se zaměří na potvrzení naší podpory ostrovu a prosazování společných zájmů, včetně podpory svobodného a otevřeného indo-pacifického regionu. Americká solidarita s Tchaj-wanem je dnes důležitější než kdy jindy - nejen pro 23 milionů obyvatel ostrova, ale i pro miliony dalších lidí, které Čínská lidová republika utlačuje a ohrožuje.

Před 30 lety jsem cestovala v kongresové delegaci do Číny, kde jsme na náměstí Nebeského klidu rozvinuli černobílý transparent s nápisem "Těm, kteří zemřeli za demokracii v Číně". Když jsme opouštěli náměstí, pronásledovala nás uniformovaná policie. Od té doby Peking nadále pokračuje v hrozném stavu lidských práv a v nedodržování zásad právního státu a prezident Si Ťin-pching stále pevněji třímá svou moc.

Brutální zásahy KS Číny proti politickým svobodám a lidským právům v Hongkongu - dokonce i zatčení katolického kardinála Josepha Zena - vyhodily sliby o "jedné zemi, dvou systémech" na smetiště.

V Tibetu čínská komunistická strana dlouhodobě vede kampaň za vymazání jazyka, kultury, náboženství a identity tibetského lidu. V Sin-ťiangu Peking páchá genocidu na muslimských Ujgurech a dalších menšinách. A na celé pevnině KS Číny pokračuje v útocích a zatýkání aktivistů, představitelů náboženské svobody a dalších osob, které se odváží režimu vzdorovat.

Nemůžeme přihlížet tomu, jak KS Číny pokračuje v ohrožování Tchaj-wanu - a demokracie jako takové.

Tuto cestu podnikáme v době, kdy svět stojí před volbou mezi autokracií a demokracií. V době, kdy Rusko vede promyšlenou a nezákonnou válku proti Ukrajině a zabíjí tisíce nevinných lidí - dokonce i dětí - je nezbytné, aby Amerika a naši spojenci dali jasně najevo, že se nikdy nepoddáme autokratům.

Když jsem v dubnu vedla delegaci Kongresu do Kyjeva, což byla návštěva nejvyšších představitelů USA v této obléhané zemi, řekla jsem prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že obdivujeme obranu demokracie na Ukrajině a na celém světě, za kterou jeho lid bojuje.

Cestou na Tchaj-wan ctíme náš závazek k demokracii: znovu tím potvrzujeme, že svobody Tchaj-wanu - a všech demokracií - musí být respektovány.

Související

Více souvisejících

Nancy Pelosiová (politička USA) Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy