Nápor covidu-19 v USA maří start školního roku

Rychlé šíření koronaviru na jihu Spojených států narušuje začátek nového školního roku. Jen ve státě Mississippi během několika prvních dní od obnovení výuky nařídili karanténu více než 20.000 školáků, v Texasu a Georgii některé školy dočasně zavřely, informovala zpravodajská společnost BBC.

Ilustrační foto

Kromě toho pokračují tahanice kolem nařizování roušek na školách, které některé jižní státy zakázaly. Pozitivní test na koronavirus ve čtvrtek oznámili tři američtí senátoři, včetně zástupce Mississippi Rogera Wickera.

V USA od začátku července roste průměrný počet nově hlášených nákaz, který se tento týden poprvé od února dostal nad 140.000 za den. Výrazně už vzrostly také přírůstky u bilance obětí covidu-19, přičemž ve čtvrtek podle deníku The New York Times (NYT) úřady v zemi s 330 miliony obyvateli oznámily celkem 1734 úmrtí, což je u daného zdroje nejvyšší denní součet za více než čtyři měsíce. Zasažený je především jihovýchod země, ve státě Alabama nemocnice ve středu oznámily, že nemají žádná volná místa na jednotkách intenzivní péče.

Za absence přísných restrikcí má kromě zdravotnictví vážné problémy i školství, neboť v srpnu v mnoha státech začíná nový školní rok. V Mississippi se za první týden výuky covid-19 potvrdil u přibližně 4500 dětí a více než 20.000 se muselo uchýlit do izolace kvůli kontaktu s nakaženými. To je asi pět procent všech žáků, vyplývá z dat státního ministerstva zdravotnictví. "Zachází to dál, než co jsme zažívali... když jsme byli na předchozím vrcholu, co se týče dopadu na školy," uvedl státní epidemiolog Paul Byers.

Se 36 procenty plně naočkovaných obyvatel je Mississippi hned za Alabamou druhým nejméně proočkovaným státem v USA, vývoj v místním školství ale není ojedinělým úkazem, píše BBC. Ve floridském okrese Hillsborough se počet žáků a zaměstnanců s nařízenou karanténou za několik dní školy dostal nad 10.000, v karanténě jsou i tisíce školáků v Louisianě či Tennessee. Okres Ware v Georgii po "prudkém nárůstu" počtu nakažených uzavřel všechny státní školy, zatímco šíření infekce donutilo k uzavírkám několik školních okrsků v Texasu.

Situaci na některých místech komplikují spory kolem roušek poté, co několik států s republikánským vedením zakázalo lokálním orgánům jejich nošení nařizovat. "Bitva o roušky na školách na Floridě ve čtvrtek dál nabírala obrátky," hlásil list Miami Herald. Reagoval na krok okresního soudce, který se rozhodl umožnit projednání stížnosti na guvernéra Rona DeSantise v souvislosti s jeho dekretem proti nařizování roušek na školách. Verdikt přišel den poté, co se další tři okresní školní rady navzdory guvernérově vyhlášce rozhodly začít roušky vyžadovat. Povinnost mít ve škole zakryté dýchací cesty se tak nově podle Miami Herald týká asi milionu floridských studentů, pakliže nemají potvrzení o nároku na výjimku.

Podobný příběh se odehrává v Texasu, kde se zákaz guvernéra Grega Abbotta dostal k nejvyššímu soudu. Ten ve čtvrtek vydal provizorní příkaz, který umožňuje školám používání roušek vyžadovat. Podle agentury AP mezitím zakrývání dýchacích cest nařídili lídři sedmi okresů a 48 školských okrsků.

I Florida a Texas registrují za poslední týdny dramatické zhoršení epidemické situace, přičemž zdravotníci při šíření koronavirové mutace delta pozorují nižší průměrný věk hospitalizovaných než v předchozích vlnách epidemie. Děti končí s covidem-19 v nemocnici velmi zřídka, počet hospitalizací mezi nejmladšími nicméně tento měsíc dosáhl nového rekordu. Pro děti do 12 let zatím není v USA schválené očkování proti covidu-19.

Očkovaní naopak byli všichni tři američtí senátoři, kteří ve čtvrtek ohlásili, že měli pozitivní test na koronavirus. "Jakkoli se necítím skvěle, rozhodně se cítím mnohem lépe, než bych se cítil bez vakcíny," uvedl nezávislý senátor státu Maine Angus King. Kromě něj a republikána Wickera byl nově s pozitivním výsledkem testován ještě demokrat John Hickenlooper. Z vrcholných politiků v USA v poslední době stejný osud potkal republikánského senátora Lindseyho Grahama a texaského guvernéra Abbotta.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Kanadě je uvězněno pod povrchem 39 horníků, chystá se jejich záchrana

28.09.2021 08:10 Na severu kanadské provincie Ontario zůstalo uvězněno pod povrchem kvůli technické závadě 39…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Související:

Právě se děje

reklama