Nazí demonstranti v USA protestovali kvůli smrti černocha Prudea. Reakce Trumpa rozzlobila starostku

Šest nahých nebo téměř nahých demonstrantů s pytli přes hlavu se dnes shromáždilo v centru města Rochester v americkém státě New York, aby vyjádřili solidaritu s Danielem Prudem, černochem, který tam zemřel po policejním zákroku, píše agentura Reuters.

Nazí lidé protestovali v Rochesteru. (8.9.2020)
doporučujeme

Jedenačtyřicetiletý Prude byl odpojen od přístrojů zajišťujících životní funkce 30. března, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici nahého zadrželi policisté a navlékli mu přes hlavu speciální vak, když seděl spoutaný.

Pondělní nahý protest se uskutečnil brzy ráno poté, co v Rochesteru skončila noční demonstrace, která byla již pátá v řadě. Akce se podle Reuters rozpustila pokojně a nikdo nebyl zatčen.

Šest demonstrantů v pondělí sedělo v dešti s bílými vaky přes hlavu. Někteří z nich měli na zádech napsáno Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Podle videa, které zveřejnil deník Democrat and Chronicle, byla skupina později v dekách odvedena pryč. Demonstranti požadovali, aby policie v celém státě New York nezasahovala v případech, kdy jde o psychicky nemocné, jako tomu bylo v případě Prudea, píše web New York Post. Rovněž žádají, aby policie měla zakázáno tvrdě zakročit proti pokojným demonstrantům.

Prudeova rodina minulý týden zveřejnila video z jeho zatýkání. Na záznamu je vidět, jak mu strážníci navlékli přes hlavu zvláštní vak - údajně, aby mu zabránili v plivání a možnému šíření koronaviru. Prude přitom seděl na ulici nahý s rukama spoutanými za zády.

Po zveřejnění videa v Rochesteru, který se nachází na severozápadě státu New York a má 200.000 obyvatel, propukly protesty. Město se tak stalo dalším dějištěm demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě, jež propukly po smrti černocha George Floyda. Ten zemřel v květnu poté, co mu při zatýkání bělošský policista bezmála devět minut klečel na krku.

Policie v Rochesteru uvedla, že na večerní demonstraci nikoho nezatkla. Nedělního protestního pochodu se podle ní zúčastnilo asi 1000 lidí, zatímco místní činitelé slíbili, že budou usilovat o reformu policie a lepší přístup k duševně nemocným.

Protesty, které se konaly po celé léto napříč USA, se staly jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb.

Prezident Donald Trump, který v průzkumech preferencí zaostává za svým demokratickým rivalem Joem Bidenem, se v kampani prezentuje jako prezident hájící "právo a pořádek" a dnes ráno se k demonstracím vyjádřil na twitteru. "Rochester N.Y., Brooklyn N.Y, Portland - všechny zažily špatný večer, všechny slabě vedou radikální levicoví demokratičtí guvernéři a starostové! Chápete to?," napsal Trump.

Starostka Rochesteru Lovely Warrenová na Trumpův tweet reagovala v prohlášení. "Vyzývám všechny zapojené, aby ignorovali komentář prezidenta... Je jasné..., že jeho jediným cílem je svést lidi k tomu, aby jednali s nenávistí, a podnítit násilí, o kterém si myslí, že pro něj bude politicky přínosné," citovala ji agentura Reuters.

Biden Trumpa obvinil z podněcování násilí v amerických městech, kterými zmítají protesty proti policejní brutalitě, a hájil pokojné demonstranty. Zároveň vyzval k stíhání těch, kteří se dopouští výtržnictví a rabují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší prezident v dějinách země. Historik hodnotí Trumpa a nebere si…

21.01.2021 00:01 NÁZOR - Výzvou a příležitostí zároveň je pro Joe Bidena to, že nastupuje do úřadu po nejhorším…

Biden odpřisáhl a stal se 46. prezidentem USA, zemi chce sjednotit

20.01.2021 22:05 Spojené státy mají nového prezidenta Joea Bidena, který dnes krátce před polednem místního času…

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Joe Biden složil slib a je oficiálně 46. prezidentem…

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci dnes krátce po 08:00 místního…

Biden jmenoval do schválení svých nominantů úřadující ministry

20.01.2021 21:49 Nový americký prezident Joe Biden jmenoval dnes úřadující ministry zahraničí, obrany, spravedlnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama