Nazí demonstranti v USA protestovali kvůli smrti černocha Prudea. Reakce Trumpa rozzlobila starostku

Šest nahých nebo téměř nahých demonstrantů s pytli přes hlavu se dnes shromáždilo v centru města Rochester v americkém státě New York, aby vyjádřili solidaritu s Danielem Prudem, černochem, který tam zemřel po policejním zákroku, píše agentura Reuters.

Nazí lidé protestovali v Rochesteru. (8.9.2020)

Jedenačtyřicetiletý Prude byl odpojen od přístrojů zajišťujících životní funkce 30. března, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici nahého zadrželi policisté a navlékli mu přes hlavu speciální vak, když seděl spoutaný.

Pondělní nahý protest se uskutečnil brzy ráno poté, co v Rochesteru skončila noční demonstrace, která byla již pátá v řadě. Akce se podle Reuters rozpustila pokojně a nikdo nebyl zatčen.

Šest demonstrantů v pondělí sedělo v dešti s bílými vaky přes hlavu. Někteří z nich měli na zádech napsáno Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Podle videa, které zveřejnil deník Democrat and Chronicle, byla skupina později v dekách odvedena pryč. Demonstranti požadovali, aby policie v celém státě New York nezasahovala v případech, kdy jde o psychicky nemocné, jako tomu bylo v případě Prudea, píše web New York Post. Rovněž žádají, aby policie měla zakázáno tvrdě zakročit proti pokojným demonstrantům.

Prudeova rodina minulý týden zveřejnila video z jeho zatýkání. Na záznamu je vidět, jak mu strážníci navlékli přes hlavu zvláštní vak - údajně, aby mu zabránili v plivání a možnému šíření koronaviru. Prude přitom seděl na ulici nahý s rukama spoutanými za zády.

Po zveřejnění videa v Rochesteru, který se nachází na severozápadě státu New York a má 200.000 obyvatel, propukly protesty. Město se tak stalo dalším dějištěm demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě, jež propukly po smrti černocha George Floyda. Ten zemřel v květnu poté, co mu při zatýkání bělošský policista bezmála devět minut klečel na krku.

Policie v Rochesteru uvedla, že na večerní demonstraci nikoho nezatkla. Nedělního protestního pochodu se podle ní zúčastnilo asi 1000 lidí, zatímco místní činitelé slíbili, že budou usilovat o reformu policie a lepší přístup k duševně nemocným.

Protesty, které se konaly po celé léto napříč USA, se staly jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb.

Prezident Donald Trump, který v průzkumech preferencí zaostává za svým demokratickým rivalem Joem Bidenem, se v kampani prezentuje jako prezident hájící "právo a pořádek" a dnes ráno se k demonstracím vyjádřil na twitteru. "Rochester N.Y., Brooklyn N.Y, Portland - všechny zažily špatný večer, všechny slabě vedou radikální levicoví demokratičtí guvernéři a starostové! Chápete to?," napsal Trump.

Starostka Rochesteru Lovely Warrenová na Trumpův tweet reagovala v prohlášení. "Vyzývám všechny zapojené, aby ignorovali komentář prezidenta... Je jasné..., že jeho jediným cílem je svést lidi k tomu, aby jednali s nenávistí, a podnítit násilí, o kterém si myslí, že pro něj bude politicky přínosné," citovala ji agentura Reuters.

Biden Trumpa obvinil z podněcování násilí v amerických městech, kterými zmítají protesty proti policejní brutalitě, a hájil pokojné demonstranty. Zároveň vyzval k stíhání těch, kteří se dopouští výtržnictví a rabují.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama