NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé podobnosti

Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute soudí, že projev přichází v kritické chvíli Bidenova prezidentství a bude mít velký dopad na jeho vnímání v zahraničí.

Amerika především

Po osmi měsících analýz opatření, prohlášení a krizí dospěli mnozí pozorovatelé k překvapivému, až šokujícímu zjištění, že Bidenova zahraniční politika v mnoha oblastech věrně navazuje na politiku jeho předchůdce Donalda Trumpa, konstatuje autor komentáře. Dodává, že zároveň se Biden vzdaluje od zahraničního kurzu Baracka Obamy.  

Takový názor částečně živí náhlé a jednostranné stažení amerických vojáků z Afghánistánu, k němuž se Biden uchýlil, vysvětluje politolog. Tvrdí, že nejmenovaný německý diplomat si mu ale v soukromém rozhovoru také postěžoval, že i Trumpova administrativa konzultovala své zahraniční kroky s Berlínem více než ta Bidenova.

Problematicky jsou vnímány některé specifické Bidenovy kroky, jako dohoda o jaderných ponorkách mezi Spojenými státy a Austrálií, která pobouřila Francii, připomíná Zakaria. Vyzdvihuje, že rostoucí znepokojení je ovšem širšího charakteru a jak prohlásil jeden nejmenovaný přední evropský diplomat, v jednání o rozsáhlém spektru otázek - od vakcín po cestovní omezení - kopíruje Bidenova politika Trumpův slogan "Amerika především", bez ohledu na prezidentovu rétoriku.

Jistý kanadský politik zase poznamenal, že Bidenova kampaň "Kupuj americké" (zboží, pozn. red.) je ve skutečnosti více protekcionalistická než Trumpv přístup, uvádí politolog. Připomíná, že Biden sice opakovaně kritizoval cla, která zaváděl jeho předchůdce, ale téměř žádná nezrušil a naopak prodloužil jejich platnost.  

Američtí spojenci v Asii tlačí Bidena, aby se vrátil k Transpacifickému partnerství, jež tak vychvaloval v době, kdy byl členem Obamovy administrativy, která dohodu dojednala, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že ve skutečnosti byl projekt odložen.

"Další zarážející příklad Bidenovy překvapivě trumpistické zahraniční politiky je dohoda s Íránem, jeden z hlavních úspěchů Obamovy administrativy," pokračuje Zakaria. Připomíná, že Biden v kampani označoval její vypovězení Trumpem za kardinální chybu a sliboval, že jako prezident by ji obnovil, pakliže se Teherán bude řídit jejími ustanoveními. Také Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil Trumpovy protiíránské sankce uvalené za nesouhlasu amerických spojenců za "predátorský unilateralismus", dodává politolog.

Biden se ale k dohodě zatím nevrátil a naopak prodloužil část Trumpových sankcí, vyzdvihuje Zakaria. Podotýká, že Bidenovi spolupracovníci dlouho vystupovali proti jakékoliv aktualizaci dohody, nyní však volají po jejím "rozšíření a posílení". Strategie Trumpa i Bidena nicméně zatím nefunguje a íránské zásoby obohaceného uranu se od roku 2018 zvýšily desetinásobně na 3 tuny, shrnuje autor komentáře.  

Normalizace trumpismu

Jako další příklad dává politolog přístup ke Kubě. Obamova administrativa podle něj odvážně řešila jedno z nejzřetelnějších selhání americké zahraniční politiky, tedy izolaci a sankciování ostrova s cílem vyvolat změnu tamního režimu, což však mělo zcela opačný efekt, jelikož Fidel Castro mohl burcovat nacionalistické vášně, veškeré problémy svalovat na americké embargo a ve výsledku zůstal u moci déle než jakýkoliv vládce na zemi mimo monarchů.

Podobně jako v íránském případě kvůli americkým opatřením trpěli běžní Kubánci, kritizuje Zakaria. Konstatuje, že jedním z nejkrutějších aspektů americké sankční politiky je to, že snadno uspokojují konkrétní skupiny ve Washingtonu a běžné Američany nebolí, ale strašlivě poškozuje nejchudší a nejvíce bezbranné obyvatele postižených zemí, kteří nemají možnost protestovat či jinak reagovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Obama začal politiku vůči Kubě uvolňovat. Trump kurz otočil. Biden ponechal v platnosti Trumpova opatření a ve skutečnosti sankce utužil," pokračuje politolog. Připomíná, že Valné shromáždění OSN nedávno hlasovalo o odsouzení přes šedesát let trvajícího amerického embarga, přičemž proti se vyslovily jen dvě země - Spojené státy a Izrael.

Biden a jeho tým často kritizovali Trumpa za jeho výpady proti mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech, ale není jasné, jak má být tento systém posílen skrze zřetelný protekcionalismus, jednostranné sankce, omezené konzultace a přístup "Amerika především" v očkování a cestovních omezeních, deklaruje Zakaria. Vzpomíná na svůj nedávný návrat z Evropy do Spojených států, kdy si mu zaměstnankyně British Airlines postěžovala, že Spojené státy se snaží Evropanům maximálně ztížit vstup na své území, ačkoliv Evropa vykazuje větší proočkovanost a nižší počet koronavirových nákaz.

Situace by mohla být jiná a Trumpova sobeckost by měla znamenat pouhou odchylku, tvrdí autor komentáře. Soudí, že Biden by měl využít svůj projev v OSN k návratu ke svým hlubokým kořenům internacionalisty, který chápe, že jiné země se upínají ke Spojeným státům nikoliv ze strachu, profitu a úzkých bezpečnostních zájmů, nýbrž proto, že skvělí američtí prezidenti formulují a prosazují politiku, která nebere v potaz pouze americké zájmy, ale snaží se vytvářet otevřený, na pravidlech založený mezinárodní řád prospěšný pro všechny.  

"Pokud však bude Joe Biden pokračovat ve svém stávajícím kurzu, historici se za ním možná budou jednou ohlížet jako za prezidentem, který normalizoval zahraniční politiku Donalda Trumpa," uzavírá Zakaria.

Související

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.
Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

27. prosince 2024 20:35

27. prosince 2024 19:42

Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina

Švýcarský lyžařský svaz přišel o Vánocích se smutnou zprávou především pro snowboardcrossové fanoušky. Oznámil totiž smrt své reprezentantky Sophie Hedigerové, která nepřežila pád laviny ve švýcarském Arose.

Zdroj: David Holub

Další zprávy