NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé podobnosti

Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute soudí, že projev přichází v kritické chvíli Bidenova prezidentství a bude mít velký dopad na jeho vnímání v zahraničí.

Amerika především

Po osmi měsících analýz opatření, prohlášení a krizí dospěli mnozí pozorovatelé k překvapivému, až šokujícímu zjištění, že Bidenova zahraniční politika v mnoha oblastech věrně navazuje na politiku jeho předchůdce Donalda Trumpa, konstatuje autor komentáře. Dodává, že zároveň se Biden vzdaluje od zahraničního kurzu Baracka Obamy.  

Takový názor částečně živí náhlé a jednostranné stažení amerických vojáků z Afghánistánu, k němuž se Biden uchýlil, vysvětluje politolog. Tvrdí, že nejmenovaný německý diplomat si mu ale v soukromém rozhovoru také postěžoval, že i Trumpova administrativa konzultovala své zahraniční kroky s Berlínem více než ta Bidenova.

Problematicky jsou vnímány některé specifické Bidenovy kroky, jako dohoda o jaderných ponorkách mezi Spojenými státy a Austrálií, která pobouřila Francii, připomíná Zakaria. Vyzdvihuje, že rostoucí znepokojení je ovšem širšího charakteru a jak prohlásil jeden nejmenovaný přední evropský diplomat, v jednání o rozsáhlém spektru otázek - od vakcín po cestovní omezení - kopíruje Bidenova politika Trumpův slogan "Amerika především", bez ohledu na prezidentovu rétoriku.

Jistý kanadský politik zase poznamenal, že Bidenova kampaň "Kupuj americké" (zboží, pozn. red.) je ve skutečnosti více protekcionalistická než Trumpv přístup, uvádí politolog. Připomíná, že Biden sice opakovaně kritizoval cla, která zaváděl jeho předchůdce, ale téměř žádná nezrušil a naopak prodloužil jejich platnost.  

Američtí spojenci v Asii tlačí Bidena, aby se vrátil k Transpacifickému partnerství, jež tak vychvaloval v době, kdy byl členem Obamovy administrativy, která dohodu dojednala, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že ve skutečnosti byl projekt odložen.

"Další zarážející příklad Bidenovy překvapivě trumpistické zahraniční politiky je dohoda s Íránem, jeden z hlavních úspěchů Obamovy administrativy," pokračuje Zakaria. Připomíná, že Biden v kampani označoval její vypovězení Trumpem za kardinální chybu a sliboval, že jako prezident by ji obnovil, pakliže se Teherán bude řídit jejími ustanoveními. Také Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil Trumpovy protiíránské sankce uvalené za nesouhlasu amerických spojenců za "predátorský unilateralismus", dodává politolog.

Biden se ale k dohodě zatím nevrátil a naopak prodloužil část Trumpových sankcí, vyzdvihuje Zakaria. Podotýká, že Bidenovi spolupracovníci dlouho vystupovali proti jakékoliv aktualizaci dohody, nyní však volají po jejím "rozšíření a posílení". Strategie Trumpa i Bidena nicméně zatím nefunguje a íránské zásoby obohaceného uranu se od roku 2018 zvýšily desetinásobně na 3 tuny, shrnuje autor komentáře.  

Normalizace trumpismu

Jako další příklad dává politolog přístup ke Kubě. Obamova administrativa podle něj odvážně řešila jedno z nejzřetelnějších selhání americké zahraniční politiky, tedy izolaci a sankciování ostrova s cílem vyvolat změnu tamního režimu, což však mělo zcela opačný efekt, jelikož Fidel Castro mohl burcovat nacionalistické vášně, veškeré problémy svalovat na americké embargo a ve výsledku zůstal u moci déle než jakýkoliv vládce na zemi mimo monarchů.

Podobně jako v íránském případě kvůli americkým opatřením trpěli běžní Kubánci, kritizuje Zakaria. Konstatuje, že jedním z nejkrutějších aspektů americké sankční politiky je to, že snadno uspokojují konkrétní skupiny ve Washingtonu a běžné Američany nebolí, ale strašlivě poškozuje nejchudší a nejvíce bezbranné obyvatele postižených zemí, kteří nemají možnost protestovat či jinak reagovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Obama začal politiku vůči Kubě uvolňovat. Trump kurz otočil. Biden ponechal v platnosti Trumpova opatření a ve skutečnosti sankce utužil," pokračuje politolog. Připomíná, že Valné shromáždění OSN nedávno hlasovalo o odsouzení přes šedesát let trvajícího amerického embarga, přičemž proti se vyslovily jen dvě země - Spojené státy a Izrael.

Biden a jeho tým často kritizovali Trumpa za jeho výpady proti mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech, ale není jasné, jak má být tento systém posílen skrze zřetelný protekcionalismus, jednostranné sankce, omezené konzultace a přístup "Amerika především" v očkování a cestovních omezeních, deklaruje Zakaria. Vzpomíná na svůj nedávný návrat z Evropy do Spojených států, kdy si mu zaměstnankyně British Airlines postěžovala, že Spojené státy se snaží Evropanům maximálně ztížit vstup na své území, ačkoliv Evropa vykazuje větší proočkovanost a nižší počet koronavirových nákaz.

Situace by mohla být jiná a Trumpova sobeckost by měla znamenat pouhou odchylku, tvrdí autor komentáře. Soudí, že Biden by měl využít svůj projev v OSN k návratu ke svým hlubokým kořenům internacionalisty, který chápe, že jiné země se upínají ke Spojeným státům nikoliv ze strachu, profitu a úzkých bezpečnostních zájmů, nýbrž proto, že skvělí američtí prezidenti formulují a prosazují politiku, která nebere v potaz pouze americké zájmy, ale snaží se vytvářet otevřený, na pravidlech založený mezinárodní řád prospěšný pro všechny.  

"Pokud však bude Joe Biden pokračovat ve svém stávajícím kurzu, historici se za ním možná budou jednou ohlížet jako za prezidentem, který normalizoval zahraniční politiku Donalda Trumpa," uzavírá Zakaria.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 45 minutami

před 2 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Demokratické státy se musí bránit, tvrdí švédský premiér. Uvítal by americké jaderné zbraně

Švédský premiér Ulf Kristersson v pondělí uvedl, že je otevřený tomu, aby povolil rozmístění jaderných zbraní na území Švédska v době války. Uvedla to agentura AFP. Podobná prohlášení přišla před několika dny z Polska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy