Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

Operace je plánována na neděli a premiérův tým uvádí, že zákrok je standardní a měl by proběhnout bez komplikací. Zdravotní stav Benjamina Netanjahua byl v poslední době často diskutovaným tématem. Již dříve v tomto roce absolvoval operaci kýly a v loňském roce mu byl implantován kardiostimulátor.

Zpráva o plánované operaci přichází v době, kdy je Netanjahuova vláda pod tlakem kvůli současným událostem v Gaze. Izraelské vojenské jednotky nedávno provedly razii v jedné z posledních funkčních nemocnic na severu pásma Gazy, během níž byl zatčen její ředitel.

Netanjahuova operace přidává další vrstvu nejistoty do již tak náročné politické situace, kterou jeho vláda čelí. Izraelští političtí komentátoři spekulují, jak se tato dočasná absence premiéra může odrazit na rozhodování vlády v kritických otázkách.

Premiérův zdravotní stav je pečlivě sledován veřejností i médii, přičemž jeho kancelář opakovaně zdůrazňuje, že se jedná o plánovaný zákrok a Netanjahu zůstává plně připraven vést zemi i po operaci. 

Odebrání prostaty, odborně známé jako prostatektomie, je chirurgický zákrok, který může být nezbytný v případech rakoviny prostaty, výrazného zvětšení této žlázy nebo jiných závažných zdravotních komplikací. Tento zákrok je běžnou součástí moderní medicíny, přičemž jeho cílem je nejen odstranění zdravotního problému, ale také zlepšení kvality života pacienta.

Operace začíná důkladnou přípravou. Pacient podstoupí sérii vyšetření včetně krevních testů, analýzy moči, EKG a dalších diagnostických metod. Den před zákrokem bývá doporučeno nejíst pevnou stravu a užívat projímadla k vyčištění střev. V den operace se pacient dostaví nalačno.

Operace probíhá v celkové nebo spinální anestezii (znecitlivění dolní poloviny těla) a lékaři mohou zvolit jednu z několika metod podle zdravotního stavu pacienta a typu problému:

Otevřená radikální prostatektomie - Tato tradiční metoda zahrnuje řez v dolní části břicha nebo v oblasti mezi šourkem a konečníkem. Chirurg odstraní prostatu spolu s okolními tkáněmi, pokud je nutné zajistit odstranění všech postižených oblastí, například při rakovině prostaty. Tento přístup však vyžaduje delší dobu zotavení.

Laparoskopická prostatektomie - Modernější a méně invazivní technika zahrnuje několik malých řezů, do kterých jsou zavedeny nástroje a kamera. Laparoskopická metoda zkracuje dobu rekonvalescence a snižuje riziko komplikací.

Robotická prostatektomie - Nejnovější metoda využívá robotický systém, který umožňuje chirurgovi provádět zákrok s maximální přesností. Tato technika minimalizuje poškození okolních tkání a nervů, což snižuje riziko inkontinence a problémů s erekcí.

Po operaci pacient zůstává hospitalizován obvykle 1–3 dny. Lékaři zavedou močovou cévku, která odvádí moč, dokud se tělo nezačne zotavovat. Během prvních týdnů po zákroku je důležité dodržovat klidový režim a postupně se vracet k běžným aktivitám. K obnovení kontroly močení může být doporučena rehabilitace pánevního dna.

Stejně jako u jiných operací se mohou vyskytnout komplikace. Mezi ty nejčastější patří dočasná nebo trvalá inkontinence, problémy s erekcí, infekce nebo krvácení. Tyto obtíže však nejsou pravidlem a u většiny pacientů postupně odezní.

Rekonvalescence po prostatektomii obvykle trvá 6–12 týdnů. Pacienti, kteří podstoupili zákrok kvůli rakovině prostaty, jsou dále sledováni pomocí testů na hladinu PSA (prostatického specifického antigenu), aby se zajistilo, že se nemoc nevrátila. 

Související

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Alkohol, ilustrační foto

Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít

Oslavy konce roku se blíží, a s nimi i oslavy, večírky a další společenské akce, které často zahrnují hojné množství míchaných nápojů, piva a vína. Alkohol se sice často pojí s oslavami, ale jeho nadměrná konzumace představuje vážné zdravotní riziko. Jak ale poznat, kdy už je ho příliš? A jak se s alkoholem vypořádat, pokud ho chceme během svátků omezit? Odpovědi na tyto otázky poskytla serveru CNN Dr. Leana Wen, odbornice na zdraví a lékařka působící na Univerzitě George Washingtona.

Aktualizováno před 1 hodinou

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Přes 176 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla nejméně 176 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy