Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.
Operace je plánována na neděli a premiérův tým uvádí, že zákrok je standardní a měl by proběhnout bez komplikací. Zdravotní stav Benjamina Netanjahua byl v poslední době často diskutovaným tématem. Již dříve v tomto roce absolvoval operaci kýly a v loňském roce mu byl implantován kardiostimulátor.
Zpráva o plánované operaci přichází v době, kdy je Netanjahuova vláda pod tlakem kvůli současným událostem v Gaze. Izraelské vojenské jednotky nedávno provedly razii v jedné z posledních funkčních nemocnic na severu pásma Gazy, během níž byl zatčen její ředitel.
Netanjahuova operace přidává další vrstvu nejistoty do již tak náročné politické situace, kterou jeho vláda čelí. Izraelští političtí komentátoři spekulují, jak se tato dočasná absence premiéra může odrazit na rozhodování vlády v kritických otázkách.
Premiérův zdravotní stav je pečlivě sledován veřejností i médii, přičemž jeho kancelář opakovaně zdůrazňuje, že se jedná o plánovaný zákrok a Netanjahu zůstává plně připraven vést zemi i po operaci.
Odebrání prostaty, odborně známé jako prostatektomie, je chirurgický zákrok, který může být nezbytný v případech rakoviny prostaty, výrazného zvětšení této žlázy nebo jiných závažných zdravotních komplikací. Tento zákrok je běžnou součástí moderní medicíny, přičemž jeho cílem je nejen odstranění zdravotního problému, ale také zlepšení kvality života pacienta.
Operace začíná důkladnou přípravou. Pacient podstoupí sérii vyšetření včetně krevních testů, analýzy moči, EKG a dalších diagnostických metod. Den před zákrokem bývá doporučeno nejíst pevnou stravu a užívat projímadla k vyčištění střev. V den operace se pacient dostaví nalačno.
Operace probíhá v celkové nebo spinální anestezii (znecitlivění dolní poloviny těla) a lékaři mohou zvolit jednu z několika metod podle zdravotního stavu pacienta a typu problému:
Otevřená radikální prostatektomie - Tato tradiční metoda zahrnuje řez v dolní části břicha nebo v oblasti mezi šourkem a konečníkem. Chirurg odstraní prostatu spolu s okolními tkáněmi, pokud je nutné zajistit odstranění všech postižených oblastí, například při rakovině prostaty. Tento přístup však vyžaduje delší dobu zotavení.
Laparoskopická prostatektomie - Modernější a méně invazivní technika zahrnuje několik malých řezů, do kterých jsou zavedeny nástroje a kamera. Laparoskopická metoda zkracuje dobu rekonvalescence a snižuje riziko komplikací.
Robotická prostatektomie - Nejnovější metoda využívá robotický systém, který umožňuje chirurgovi provádět zákrok s maximální přesností. Tato technika minimalizuje poškození okolních tkání a nervů, což snižuje riziko inkontinence a problémů s erekcí.
Po operaci pacient zůstává hospitalizován obvykle 1–3 dny. Lékaři zavedou močovou cévku, která odvádí moč, dokud se tělo nezačne zotavovat. Během prvních týdnů po zákroku je důležité dodržovat klidový režim a postupně se vracet k běžným aktivitám. K obnovení kontroly močení může být doporučena rehabilitace pánevního dna.
Stejně jako u jiných operací se mohou vyskytnout komplikace. Mezi ty nejčastější patří dočasná nebo trvalá inkontinence, problémy s erekcí, infekce nebo krvácení. Tyto obtíže však nejsou pravidlem a u většiny pacientů postupně odezní.
Rekonvalescence po prostatektomii obvykle trvá 6–12 týdnů. Pacienti, kteří podstoupili zákrok kvůli rakovině prostaty, jsou dále sledováni pomocí testů na hladinu PSA (prostatického specifického antigenu), aby se zajistilo, že se nemoc nevrátila.
Související
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
Izrael operuje v Sýrii. Konečně se může zbavit obav z absence strategické hloubky
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít
Aktualizováno před 1 hodinou
Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Přes 176 lidí je po smrti
před 1 hodinou
Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery
před 3 hodinami
Zdravotní péče je v Pásmu Gazy minulostí. Izrael po brutální evakuaci zavřel jednu z posledních nemocnic
před 5 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Dorazí mrazy i citelné oteplení, sníh, déšť i vítr
včera
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
včera
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
včera
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
včera
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
včera
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
včera
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
včera
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
včera
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
včera
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
včera
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
včera
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
včera
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“
Zdroj: Libor Novák