Neúspěšný prezidentský kandidát Romney je pro odsouzení Trumpa

Republikánský senátor Mitt Romney prohlásil, že bude dnes hlasovat pro odsouzení amerického prezidenta Donalda Trumpa za zneužití pravomoci. Informoval o tom americký deník The New York Times. Romney se tak stal prvním republikánským senátorem, který se "trhl" od své strany a podporuje Trumpovo sesazení. Druhý článek ústavní žaloby, který se týká obstrukcí vůči Kongresu, Romney ale nepodpoří.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mitt Romney
doporučujeme

Hlasování o ústavní žalobě začne dnes v 16:00 místního času (22:00 SEČ). Republikáni mají ve stočlenném Senátu většinu 53 křesel. Pro sesazení Trumpa je potřeba dvoutřetinová většina, tedy 67 hlasů. Podle agentury AP bude Romney nejspíš jediným republikánem, který impeachment podpoří.

Podle senátora Romneyho, republikána z Utahu, se Trump dopustil "hrozivého zneužití důvěry veřejnosti" a v prvním článku žaloby je tedy vinen. To, co prezident učinil, byl podle něj "zjevný útok na naše volební práva, naši národní bezpečnost a základní hodnoty".

Podle Romneyho Trumpovo chování, které mělo za cíl udržet se u moci, je "tím nejhorším útokem na ústavu, který lze učinit". "Z tohoto důvodu jde o velmi závažný zločin a já nemám pod přísahou jinou možnost, než se takto vyslovit," dodal Romney, když odůvodňoval svůj postoj. Rozhodnutí o vině či nevině Trumpa bylo podle republikánského senátora tím "nejobtížnějším, jaké kdy učinil". Jak poznamenal americký deník, senátor byl během svého prohlášení nervózní, působil ale odhodlaně a zjevně se mu ulevilo, když svůj postoj zveřejnil.

Romneyho, bývalého kandidáta na prezidenta, ihned po jeho prohlášení na sociálních sítích zkritizoval syn amerického prezidenta Donald Trump mladší. Na instagramu ho označil slovem "pussy", které je vulgárním označením pro ženský pohlavní orgán. "Mitt Romney je navěky zahořklý, protože nikdy nebude americkým prezidentem. Byl příliš slabý, aby porazil demokraty, tak se k nim nyní připojil," napsal dále mladý Trump a dodal, že by měl být senátor vyloučen z republikánské strany.

Americká CNN informovala, že v rotundě Kapitolu, který je sídlem Kongresu, bylo dnes odpoledne zadrženo asi deset protestujících. Ti vykřikovali hesla jako "Trump je vinen" a senátory vyzývali, aby "ctili přísahu".

Demokraté republikána Trumpa (73) obviňují mimo jiné z toho, že se snažil nátlakem přinutit Ukrajinu, aby mu před letošními prezidentskými volbami v USA pomohla získat kompromitující informace o jeho velkém rivalovi Johnu Bidenovi. Ten se uchází o demokratickou nominaci.

Trump obvinění od počátku odmítá, postup demokratů přirovnává k honu na čarodějnice a považuje ho za snahu vyřadit ho z boje o znovuzvolení před letošními prezidentskými volbami.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v Milwaukee: Střelec v pivovaru zabil pět lidí a sebe

27.02.2020 06:25 Aktualizováno Jeden ze zaměstnanců pivovaru Molson Coors v americkém Milwaukee ve státě Wisconsin ve výrobním…

Obří výletní loď v Karibiku hledá kvůli strachu z koronaviru přístav

26.02.2020 23:14 Obří výletní loď MSC Meraviglia, která je s více než 4500 pasažéry na okružní plavbě Karibikem,…

Kampaň za Trumpovo znovuzvolení zažalovala deník The New York Times

26.02.2020 23:02 Kampaň za znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zažalovala deník The New York Times …

Brazílie hlásí případ nového koronaviru, první v Latinské Americe

26.02.2020 16:53 Aktualizováno V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama