Pandemie covid-19 se v USA přesunuje, potíže mají hlavně jižní státy

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) bylo od úterního do středečního večera ve Spojených státech nahlášeno dalších 840 úmrtí způsobených koronavirem. Nemoc covid-19 už je tak ve Spojených státech spojovaná se smrtí přibližně 117.700 lidí

Agentura AFP napsala, že ačkoli jsou v USA denní počty mrtvých v poslední době o něco méně znepokojivé, země stále bojuje s první vlnou nákazy.

Hlášené oběti koronaviru aktuálně přibývají výrazně pomaleji než před dvěma měsíci, bilance známých nakažených ovšem stále denně v průměru roste o více než 20.000 případů. Řada států v posledním týdnu opakovaně zaznamenává rekordní přírůstky statistiky potvrzených nákaz poté, co se napříč USA začala rušit karanténní opatření.

Větší počty odhalených infekcí jsou do jisté míry důsledkem zvýšeného počtu prováděných testů, agentura Reuters ale podotýká, že na mnoha místech roste také počet hospitalizací spojených s covidem-19.

Jedním z nich je Texas, který ve středu ohlásil 3100 nových nakažených. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19 tam zároveň narostl na skoro 2800, přičemž rekordně vysoký byl už šestým dnem za sebou. Úřady nicméně hlásily, že ve státě bylo stále skoro 14.000 volných lůžek.

"Americká epidemie se přesunula z New Yorku a ze severovýchodu země do velkého pásu pokrývajícího jih a západ," shrnuje AFP. Počet hospitalizací dosáhl ve středu nového maxima také v Severní Karolíně, informovala televize CNN. Tamní úřady registrovaly 846 pacientů s nemocí z koronaviru.

Nemocnice se plní také v Arizoně, kde bylo obsazeno už více než 80 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče. Jižní stát USA se zhruba sedmimilionovou populací v posledních třech týdnech zaznamenává prudký nárůst statistiky infikovaných obyvatel a ve středu ohlásil dalších 1800 nákaz. Místní lékaři, zdravotní sestry a další odborníci požadují vyhlášení povinného nošení roušek, guvernér Doug Ducey ale řekl, že postup v této věci nechá na lokálních úřadech.

V celých Spojených státech už mělo pozitivní test na koronavirus více než 2,15 milionu lidí, což je zdaleka nejvyšší bilance na světě. Denní počty nakažených byly v posledních dvou týdnech na vzestupu asi ve dvou desítkách států, málokterému z nich se ovšem dostává tolik pozornosti jako Oklahomě. Ta totiž má být o víkendu dějištěm velkého předvolebního mítinku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Jeho kampaň takovou akci neuspořádala od března, odborníci na veřejné zdraví se ale i o tři měsíce později obávají, že shromáždění s 20.000 křičícími a skandujícími lidmi v uzavřeném stadionu by mohlo mít pro účastníky neblahé následky. Mítink se má konat v sobotu večer ve městě Tulsa, které ve středu oznámilo 96 případů nákazy koronavirem z posledního dne. Místní zdravotnický činitel Bruce Dart uvedl, že šlo o nový rekord.

Trumpův štáb podle všeho nehodlá akci zrušit, ve hře je ale zřejmě přesun do venkovní lokality. Úřady státu Oklahoma doporučují všem účastníkům, aby se před mítinkem nechali otestovat na koronavirus a aby se po akci uchýlili do izolace dokud se nenechají otestovat znovu.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 7 hodinami

před 13 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy