Peru hlásí rekordní přírůstek nakažených, předstihlo i mnohem větší Mexiko

V Peru se za posledních 24 hodin potvrdilo 10.143 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvíce od počátku pandemie. Informoval o tom místní deník El Comercio. Celkem zaznamanela tato jihoamerická země už 535.946 nakažených a ve světovém srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse je už šestá, když předstihla i mnohem větší Mexiko.

V počtu úmrtí spojených s nákazou je Peru deváté na světě a v přepočtu na obyvatele patří k nejhůře postiženým ve světě.

Za poslední den přibylo v Peru 206 úmrtí v souvislosti s covidem-19, což je rovněž stále vysoké číslo. Nejvíce takových úmrtí (303) zaznamenala tato země v polovině června. Celkem v Peru, které má 33 milonů obyvatel, zemřelo v souvislosti s touto nemocí 26.281 lidí. V přepočtu na obyvatele je tak Peru třetí na světě po San Marinu a Belgii.

Počet úmrtí spojených s nákazou koronavirem může být ale podle místních médií v Peru až dvojnásobný. Tamní vláda o víkendu uvedla, že do poloviny týdne zveřejní revidované údaje. Během dřívějších revizí podezřelých úmrtí se celkové počty zvýšily už asi o osm tisíc, uvedla o víkendu AFP.

Počty nově odhalených případů nákazy začaly v Peru výrazně růst zhruba před měsícem poté, co vláda začala uvolňovat omezení zavedená v březnu v boji proti šíření koronaviru. Minulý týden vláda vyhlásila omezení pohybu pro celou zemi pro neděle, aby tak omezila velké návštěvy rodin a přátel, které jsou podle ní v posledních týdnech hlavním zdrojem šíření nákazy.

V absolutním počtu nakažených je Peru už druhou nejpostiženější zemí Latinské Ameriky po Brazílii, která má 210 milionu obyvatel a zaznamenala dosud 3,3 milionu případů nákazy, z toho 23.101 za posledních 24 hodin. Denní nárůst tak byl v největší zemi regionu podobně jako o předchozích víkendech nižší než bývá v týdnu.

Přes půl milionu nakažených od počátku pandemie eviduje z regionu ještě Mexiko, kde v neděli celkový počet odhalených případů vzrostl o 4448 na 522.162. Úmrtí v souvislosti s covidem-19 eviduje Mexiko 56.757 a je tak třetí na světě po Brazílii (107.852) a USA (na 170.000).

Reálné počty v Brazílii a Mexiku jsou ale zřejmě mnohem vyšší, protože obě tyto dvě největší země regionu málo testují. Nejvíce testů v regionu provádí Chile a po něm Peru.

V celé Latinské Americe dosud zaznamenali na 6,1 milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho přes čtyři miliony lidí už se uzdravily a na 241.200 lidí tam v souvislosti s covidem-19 podle statistik zemřelo.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Peru Mexiko Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy