Počet mrtvých s koronavirem v USA přesáhl 200.000

Ve Spojených státech zemřelo více než 200.000 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z aktuální statistiky zveřejněné na internetových stránkách Univerzity Johnse Hopkinse, která se vývojem pandemie covidu-19 dlouhodobě zabývá.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Spojené státy jsou co do počtu absolutního počtu nakažených i mrtvých nejvíce zasaženou zemí světa. Koronavirem se tam do nynějška infikovalo 6,86 milionu lidí, z nich 200.005 zemřelo. Agentura AP ovšem upozorňuje, že smrtelná bilance v USA bude ve skutečnosti mnohem vyšší, protože mnoho úmrtí způsobených covidem-19 bylo připsáno jiným příčinám, a to zejména v rané fázi pandemie, kdy testování nebylo tak rozšířené.

Ve Spojených státech podle statistik agentury Reuters kvůli covidu-19 umírá v týdenním průměru okolo 800 lidí za den. Smutný rekord země zaznamenala 15. dubna s 2806 mrtvými pacienty nakaženými koronavirem.

V USA žije méně než pět procent celosvětové populace, připadá na ně ovšem více než dvacet procent případů úmrtí lidí s covidem-19. Jen v pěti mezi nejpostiženějšími zeměmi světa - Peru, Bolívii, Chile, Španělsku a Brazílii, připadá více mrtvých s covidem-19 na 100.000 obyvatel než ve Spojených státech. Celosvětová smrtelná bilance se blíží 966.000.

Podle předního amerického epidemiologa Anthonyho Fauciho je 200.000 mrtvých v USA "alarmující a ohromující". Myslí si ale, že kritická situace jako na jaře se nemusí v nadcházejícím chladném období opakovat.

Republikánský prezident Donald Trump zprvu hrozbu infekce bagatelizoval, nyní to vysvětluje tím, že nechtěl "vytvářet paniku". Dlouho odmítal nosit roušku, zpochybňuje doporučení a názory vědců týkající se otvírání ekonomiky a škol nebo dostupnosti vakcíny proti koronaviru. Dnes ve virtuálním projevu před Valným shromážděním OSN řekl, že 75 let po konci druhé světové války se svět znovu pustil do globálního boje, a to s onemocněním covid-19.

Přístup k pandemii covidu-19 a jejím následkům, včetně útlumu ekonomiky, se ve Spojených státech stal politickým tématem před blížícími se prezidentskými volbami. Ty budou podle agentury AP částečně referendem o tom, jak se Trump s pandemií dokázal vypořádat. V pondělí v rozhovoru na televizi Fox News prohlásil, že se mu to povedlo na "jedničku s hvězdičkou".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml obvinil Bidena, že šíří nenávist proti Rusku

26.10.2020 12:03 Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti…

Volební souboj v USA bude tvrdý. Nepodceňuji Trumpovu hru, řekl Biden

26.10.2020 11:08 Kandidát demokratů na post šéfa Bílého domu Joe Biden v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že…

Američan odsouzený za pokus o převrat ve Vietnamu byl propuštěn z vězení

26.10.2020 09:45 Američan vietnamského původu Michael Nguyen, který byl vloni odsouzen k 12 letům vězení za pokus o…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 08:25 V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama