Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora Spojených států pro uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 může být podle právníků taktikou, která má přimět farmaceutické podniky k méně drastickým krokům k rychlému zvýšení globální produkce vakcín, například ke sdílení technologií či rozšiřování společných podniků. Informovala o tom agentura Reuters.

Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO). Tento krok by umožnil chudším zemím, aby si vakcíny vyráběly pro vlastní potřebu. Zatím jsou vakcíny dodávány převážně do bohatých států, které je vyvinuly, upozornila agentura Reuters.

Země, které jsou pro farmaceutický průmysl klíčové, doposud tuto iniciativu blokovaly, a to včetně USA. Americký prezident Joe Biden ale ve středu uvolnění patentů překvapivě podpořil. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pak ve čtvrtek uvedla, že Evropská unie je o tomto tématu připravena debatovat.

"Domnívám se, že konečný výsledek, o který většina hráčů usiluje, není konkrétně vzdání se duševního vlastnictví, ale rozšíření globálního přístupu k vakcínám," uvedla profesorka práva Lisa Ouelletteová ze Stanfordovy univerzity. "Pokud je možné urychlit tempo zvyšování výroby, mohlo by toto (podporování uvolnění patentů) dát podnikům větší motivaci k dosažení dohody, která by takovéto urychlení přinesla," dodala.

Výrobci vakcín, jako jsou Moderna, Pfizer a BioNTech, argumentují tím, že patenty nepatří mezi faktory, které produkci vakcín omezují. Podle šéfa Moderny Stéphaneho Bancela ve světě chybí potřebné výrobní kapacity. Vakcína firmy Moderna je založena na technologii mRNA. "Je to nová technologie," upozornil Bancel. "Nemůžete nabírat lidi, kteří vědí, jak mRNA vyrábět. Takoví lidé neexistují," dodal.

Bidenova podpora pro uvolnění patentů podle profesorky Sarah Rajecové z College of William & Mary "tlačí výrobce léků, aby byli otevřenější partnerstvím a poskytování licencí za výhodných podmínek". Výrobci léků nicméně tvrdí, že již uzavřeli významná partnerství a sdílejí technologie s konkurenty, se kterými by nespolupracovali, kdyby pandemie covidu-19 nepřišla.

Mezinárodní federace farmaceutického průmyslu IFPMA tento týden označila snahu o uvolnění patentů za "špatnou odpověď" na řešení komplexního problému se zajištěním dostatečných dodávek vakcíny. "Uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 nezvýší produkci, ani neposkytne žádná praktická řešení potřebná k boji s touto globální zdravotnickou krizí. Pravděpodobně to naopak povede k narušení (produkce)," uvedla ve svém prohlášení. Skutečné výzvy podle IFPMA spočívají v obchodních bariérách, potížích v dodavatelském řetězci, nedostatku surovin a "ochotě bohatých zemí sdílet dávky vakcíny s chudými zeměmi".

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy