Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.
Pachatel sledoval politické dění a mediální informace. Není členem žádné radikalizované skupiny – ani pravicové ani levicové – ale jde o osamělého vlka. Jednat se rozhodl po prezidentských volbách, s jejichž výsledkem nesouhlasil.
Účastnil se několika protivládních protestů včetně protestu, který byl na výjezdním jednání vlády v trnavském regionu. Na ostatní informace je prokuraturou uvaleno embargo.
Šutaj Eštok také uvedl, že policie prověřuje 32 podezřelých, kteří schvalovali tento čin na sociálních sítích. Ve všech případech bude jednat NAKA a dotyční budou předvoláni.
Policie obvinila atentátníka 71letého Juraje Cintulu z úkladné vraždy z pomsty na chráněné osobě ve stádiu pokusu, hrozí mu 25 let až doživotí. Muž je aktuálně v cele na NAKA v Nitře.
Šutaj Eštok na tiskové konferenci následně uvedl, že lídrovi jejich eurokandidátky Branislavu Becíkovi přišly také výhrůžky smrtí. Strana Hlas proto utlumí své předvolební kampaňové aktivity. Ke stejnému kroku vyzval i ostatní strany.
Zareagoval také na otázku, zda by v souvislosti s útokem na premiéra neměl jako ministr vnitra skončit. Odmítl, aby se vina házela na hlavu bezpečnostních složek. "Nejsem přilepený ke své židli, ale odmítám, abyste toto zneužívali," řekl.
Šutaj Eštok také potvrdil, že policejní inspekce koná v případě uniklého videa pachatele, které kolovalo po internetu. Zhotoveno je již po jeho zadržení a zřejmě vzniklo na chodbě. Atentátník v něm reaguje na otázky a vysvětluje své motivy.
Na několika sekundovém záznamu proběhne krátká konverzace. "Nesouhlasím s politikou vlády" uvedl atentátník. "A proto jste se před měsícem rozhodl co?" ptá se neznámý tazatel. "Vždyť jsou likvidována masmédia. Proč RTVS je napadána? Proč jsou lidé…. Mazák je proč vyhozen z funkce?" odpovídá útočník.
Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica spáchal jednasedmdesátiletý spisovatel a básník Juraj Cintula z města Levice na jižním Slovensku.
Podle dostupných informací je autorem básnických sbírek Sen rebela, Diptych a Vosy. Vydal i román Poselství oběti.
Televize muže uvedla, že útočníka zpacifikovala premiérova ochranka. Ten pak seděl na zemi s pouty na rukou a komunikoval s policisty.
Následně policisté obehnali okolí místa činu páskou a evakuovali kulturní dům. Ochranka se zároveň postarala o bezpečnost ostatních členů vlády.
Útočník byl v minulosti ve spojení s proruskou skupinou Slovenští branci. Informoval o tom podle Denniku N maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi. Slovenští branci na Facebooku v roce 2016 sdíleli fotografii, kde se nacházel i atentátník.
Související
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
Zněl prý hlas zdravého rozumu. Babiš a Fico obnovili společná jednání vlád
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 1 hodinou
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 2 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 2 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 3 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 4 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 5 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 5 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 6 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 7 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 7 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 15 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 15 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
Péter Magyar, pětačtyřicetiletý muž, který stojí v čele své strany Tisza, urazil neuvěřitelnou cestu. Jako dítě měl nad postelí plakát Viktora Orbána v době, kdy byl nynější premiér symbolem demokratizačních změn po pádu komunismu. Dnes je to právě Magyar, kdo se stal hlavní silou hnutí usilujícího o Orbánovo svržení a ukončení jeho šestnáctileté éry.
Zdroj: Libor Novák