Policisté v USA zastřelili podezřelého ze zabití stoupence Trumpa

Policisté v americkém státě Washington ve čtvrtek večer zastřelili zastánce levicového hnutí Antifa, který čelil podezření, že při protestech v oregonském Portlandu zastřelil stoupence krajně pravicové skupiny Patriot Prayer, který podporoval prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním o tom napsal americký list The New York Times (NYT).

Osmačtyřicetiletý podezřelý Michael Reinoehl byl podle informací NYT zastřelen ve městě Lacey jihozápadně od Seattle. Deník The Oregonian napsal, že Reinoehl byl vyšetřován v souvislosti se sobotní fatální střelbou. Ta začala poté, co se podporovatel prezidenta Trumpa, Aaron Danielson, v centru Portlandu střetl s demonstranty, kteří tam protestovali proti rasismu a policejní brutalitě.

Web BBC napsal, že Reinoehl byl ozbrojený a byl zastřelen při střetu se strážci zákona. NYT uvedl, že podle místního policisty Raye Bradyho v oblasti podezřelého hledala speciální skupina vedená federálními agenty.

Když Reinoehl vyšel z bytu a nastoupil do auta, policisté se jej pokusili zatknout, strhla se střelba a čtyři ze zatýkajících použili zbraně. Brady dodal, že podle jeho informací měl také podezřelý zbraň, zda z ní ale vystřelil, není jasné.

BREAKING: Portland shooting suspect Michael Forest Reinoehl reportedly killed during arrest attempt https://t.co/n5dZ6GjgEx

— The Daily Beast (@thedailybeast) September 4, 2020

Reinoehl v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil web Vice News, uvedl, že jednal v sebeobraně, jelikož myslel, že jeho samotného nebo jeho přítele ubodají. "Neměl jsem na výběr. Teda, měl jsem na výběr. Mohl jsem tam sedět a dívat se na to, jak zabijí mého barevného kamaráda. To jsem ale nemohl dopustit," uvedl.

Reinoehl, který se hlásil k Antifě, byl aktivním účastníkem portlandských demonstrací hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které ve městě trvají již více než 100 dní, a aktivně se k dění vyjadřoval na instagramu. Někteří politologové Antifu řadí mezi krajně levicová či anarchistická hnutí.

"Jsem 100 procentně Antifák, úplně!" napsal Reinoehl na instagramu v červnu. Hnutí Antifa označil list NYT za volné uskupení aktivistů, kteří se mobilizují na protest proti skupinám, jež vnímají jako rasistické nebo fašistické. "Jsem ochoten bojovat za své bratry a sestry! I pokud jsou někteří z nich příliš velcí ignoranti na to, aby si uvědomili, co Antifa opravdu znamená. Nechceme násilí, ale ani před ním nebudeme utíkat!" uvedl aktivista.

V Portlandu se pravidelně v nočních hodinách konají protesty od smrti 46letého černocha George Floyda, který byl zabit v Minneapolisu 25. května při zatýkání bělošskými policisty.

V červenci vyslal Trump do Portlandu federální síly k ochraně federálních budov, což však situaci podle místních úřadů ještě zhoršilo. Ve středu prezident podepsal dokument, jež hrozí zastavením federálního financování městům, kde se "nedodržují zákony". Prezident ve stanovisku vyzval generálního prokurátora, aby vydal seznam jurisdikcí, jež "umožnily, aby násilí a ničení majetku pokračovalo, a odmítly zavést rozumná opatření proti těmto zločineckým aktivitám". Následně mají vyjít doporučení ohledně omezení federálních grantů pro tato města.

Místní činitelé Trumpův krok podle agentury AP označili za politikaření, které by nejspíš neobstálo u soudu. Podle šéfa sdružení starostů U.S. Conference of Mayors Toma Cochrana nemá Trumpův nejnovější krok právní opodstatnění. Kdyby jej uplatnil, vedlo by to podle Cochrana ke snížení rozpočtu policistů a hasičů a dalších klíčových služeb, přestože republikánský prezident celou dobu tvrdí, že o oslabení policie usilují demokrati.

Související

Policie USA, ilustrační foto

Ve Washingtonu a dalších městech protestovali příznivci Trumpa, střetli se s Antifou

Tisíce příznivců prezidenta Donalda Trumpa se sešly v sobotu na protestech ve Washingtonu a několika dalších amerických městech, aby daly najevo nesouhlas s výsledkem amerických prezidentských voleb. Hlasování podle nich bylo zfalšované. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která zároveň připomněla, že pro tvrzení demonstrantů o "ukradených volbách" neexistují žádné důkazy.

Více souvisejících

Antifa Střelba v USA Donald Trump USA (Spojené státy americké) Demonstrace v USA Michael Reinoehl (Antifa) Black lives matter

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy