Pompeo jedná v Izraeli o anexi Předjordánska navzdory koronaviru

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes jednal s izraelskými politiky o Íránu i o společném boji proti koronaviru. Setkal se s premiérem Benjaminem Netanjahuem i jeho koaličním partnerem Bennym Gancem i budoucím ministrem zahraničí Gabim Aškenazim.

Mike Pompeo
doporučujeme

Ve společném prohlášení pak Netanjahu a Pompeo uvedli, že nová izraelská vláda, která složí přísahu ve čtvrtek, je příležitostí k prosazení míru a bezpečnosti. O anexi židovských osad, o němž se mělo také jednat, se text zveřejněný americkým ministerstvem zahraničí nezmiňuje.

Pompeo vystoupil z letadla s rouškou v barvách americké vlajky. Podle agentury AP je prvním zahraničním činitelem, který Izrael od ledna navštívil. Dostal přitom výjimku, aby po vstupu do země nemusel absolvovat dvoutýdenní karanténu. Z preventivních důvodů nepřišel Pompea po příletu přivítat americký velvyslanec v Izraeli David Friedman, který má "lehké dýchací obtíže", ačkoli byl na koronavirus testován negativně.

Netanjahu při jednání hovořil o dvou "pohromách", jimž podle něj čelí region a celý svět - totiž koronaviru a "trvalé agresi a teroru ze strany Íránu". Ocenil amerického prezidenta Donadla Trumpa za odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a za to, že prosazuje prodloužení zbrojního embarga proti Íránu.

Pompeo připomenul, že přijel v době dvouletého výročí přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Děkoval také Izraeli za sdílení informací týkajících se koronaviru, zatímco jiné země "se pokoušejí informace zatajit", čímž podle izraelských médií narážel na Čínu.

Po tříhodinovém setkání s Netanjahuem jednal Pompeo také s Gancem. V prohlášení Ganc potom uvedl, že se rozhovor týkal regionu - íránských kroků v jaderném programu a působení Íránu v Sýrii a jeho vlivu v Libanonu. Ganc Pompeovi poděkoval za trvalou podporu USA. "Těším se na spolupráci, která se zaměří na dosažení míru, regionálního porozumění a zajištění bezpečnosti Izraele," tweetoval po jednání Ganc.

Jak uvedla izraelská média, nikdo z politiků se nezmínil, zda se také jednalo o anexi. Pompeo pouze v úterním rozhovoru s listem Israel hajom zopakoval své předchozí prohlášení: "Jak jsem už řekl, to je rozhodnutí, jež musí udělat Izraelci." Friedman v rozhovoru rovněž s tímto listem připomenul, že otázka rozšíření izraelské svrchovanosti nad osadami zahrnuje svolení Izraele jednat po čtyři roky o vytvoření palestinského státu v rámci Trumpova mírového plánu.

Pro Palestince je plán anexe nepřijatelný. Představuje zábor území, jež Izrael obsadil za války v roce 1967 a které je součástí Západního břehu Jordánu, na němž měl vzniknout palestinský stát. Proti anexi se staví i řada západních spojenců Izraele.

Příznivci anexe v Izraeli chtějí věc prosadit před americkými listopadovými prezidentskými volbami. Očekávají, že jejich nároky prezident Trump, který bude mandát obhajovat, podpoří, protože tím získá ještě větší podporu mezi proizraelskými voliči. Jeho pravděpodobný soupeř, demokrat Joe Biden, už řekl, že je proti jednostranným krokům Izraele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Impeachment v Peru nevyšel. Prezident Vizcarra ustál hlasování o odvolání

19.09.2020 09:32 Peruánský prezident Martín Vizcarra v pátek večer ustál hlasování jednokomorového parlamentu o…

Náskok Bidena je mnohem menší, tvrdí analytik. Trumpovi voliči se prokáží…

19.09.2020 09:30 Analytik ze společnosti Trafalgar Group tvrdí, že většina průzkumů podceňuje Trumpovu podporu.…

Biden: Nového člena nejvyššího soudu by měl vybrat vítěz prezidentských…

19.09.2020 08:21 Za úžasnou ženu, která má za sebou úžasný život, označil americký prezident Donald Trump soudkyni…

Pandemie covid-19 polevuje v Brazílii jen mírně, ukazuje nová statistika

19.09.2020 08:02 Brazílie v pátek ohlásila 39.797 nově odhalených případů nákazy koronavirem, zatímco místní bilance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama