Průměr nových nákaz v USA se po půl roce dostal pod 50 tisíc za den

Epidemická situace se ve Spojených státech po drobném zhoršení z přelomu března a dubna dál zlepšuje. Podle statistik deníku The New York Times (NYT) se po sobotě sedmidenní průměr zachycených infekcí dostal pod 50.000 případů za den. Naposledy byl ukazatel pod touto hranicí na začátku října.

Počty nových infekcí v USA, které mají asi 330 milionů obyvatel, klesají od poloviny dubna, kdy skončil asi třítýdenní růst denních bilancí. Týdenní průměr tehdy stoupl z 54.000 na více než 70.000 nákaz za den, což vzbuzovalo obavy ze "čtvrté vlny" americké epidemie covidu-19. USA se však prozatím novému náporu koronaviru vyhnuly a infekce nyní přibývají méně než pětinovým tempem oproti rekordu z ledna.

V posledních dnech klesá také bilance hospitalizací spojených s covidem-19, zatímco bilance obětí roste nejpomaleji od loňského léta. Na každý z posledních sedmi dní podle databáze listu NYT připadá méně než 700 úmrtí.

To vše ve chvíli, kdy má za sebou alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 kolem 44 procent obyvatel USA. Vakcinační místa jsou aktuálně po celé zemi otevřená pro všechny osoby starší 15 let a spíše než nabídka je nyní pro americkou očkovací kampaň problémem slabá poptávka. Tempo očkování od poloviny dubna kleslo z více než 3,3 milionu podaných dávek denně na přibližně 2,55 milionu.

K tomu pravděpodobně přispělo i desetidenní pozastavení očkování vakcínou od firmy Johnson & Johnson, oficiální data ale ukazují, že se momentálně pomaleji podávají také přípravky společností Pfizer a Moderna. "Máme více vakcín a méně nedočkavých paží, než jsem očekával," komentoval aktuální vývoj děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě Ashish Jha.

Podle NYT mezi odbornou veřejností vzrůstají obavy ohledně dosažení stavu kolektivní imunity vůči covidu-19. "Administrativa (prezidenta Joea) Bidena vstupuje do klíčové fáze své vakcinační kampaně, v níž je třeba nalézt způsoby, jak naočkovat ty, kdo zůstávají skeptičtí, nebo měli problémy dostat se k vakcíně," píše deník.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že odpor k vakcínám proti covidu-19 je nejsilnější mezi bělochy žijícími ve venkovských oblastech a mezi voliči Republikánské strany. V čerstvé sondáži vypracované pro televizi CNN uvedlo 44 procent republikánů, že o očkování nestojí. Mezi podporovateli Demokratické strany vyjádřilo stejný postoj jen osm procent respondentů.

"Vakcínu nepotřebuju, měl jsem covid v březnu, byl jsem nemocný celých pět hodin. Na to nepotřebuju vakcínu," řekl nedávno reportérovi CNN jeden republikánský volič v Texasu. "Jsme nezávislí, svobodní lidé Ameriky a rozhodujeme se vlastní hlavou," uvedl jiný podporovatel bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Nálady republikánů a demokratů už se zřejmě začínají odrážet ve výsledcích vakcinační kampaně. List NYT v dubnové analýze zjistil, že míra proočkovanosti byla v průměru nižší v okresech, které se v loňských prezidentských volbách přiklonily k republikánskému kandidátovi Trumpovi. Na úrovni států je aktuálně nejmenší podíl naočkovaných obyvatel v tradičních republikánských baštách Mississippi, Louisianě, Alabamě a Wyomingu, na opačném konci žebříčku jsou "modré" státy New Hampshire, Massachusetts, Vermont a Connecticut.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy