Průměr nových nákaz v USA se po půl roce dostal pod 50 tisíc za den

Epidemická situace se ve Spojených státech po drobném zhoršení z přelomu března a dubna dál zlepšuje. Podle statistik deníku The New York Times (NYT) se po sobotě sedmidenní průměr zachycených infekcí dostal pod 50.000 případů za den. Naposledy byl ukazatel pod touto hranicí na začátku října.

Eurozpravy.cz

Počty nových infekcí v USA, které mají asi 330 milionů obyvatel, klesají od poloviny dubna, kdy skončil asi třítýdenní růst denních bilancí. Týdenní průměr tehdy stoupl z 54.000 na více než 70.000 nákaz za den, což vzbuzovalo obavy ze "čtvrté vlny" americké epidemie covidu-19. USA se však prozatím novému náporu koronaviru vyhnuly a infekce nyní přibývají méně než pětinovým tempem oproti rekordu z ledna.

V posledních dnech klesá také bilance hospitalizací spojených s covidem-19, zatímco bilance obětí roste nejpomaleji od loňského léta. Na každý z posledních sedmi dní podle databáze listu NYT připadá méně než 700 úmrtí.

To vše ve chvíli, kdy má za sebou alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 kolem 44 procent obyvatel USA. Vakcinační místa jsou aktuálně po celé zemi otevřená pro všechny osoby starší 15 let a spíše než nabídka je nyní pro americkou očkovací kampaň problémem slabá poptávka. Tempo očkování od poloviny dubna kleslo z více než 3,3 milionu podaných dávek denně na přibližně 2,55 milionu.

K tomu pravděpodobně přispělo i desetidenní pozastavení očkování vakcínou od firmy Johnson & Johnson, oficiální data ale ukazují, že se momentálně pomaleji podávají také přípravky společností Pfizer a Moderna. "Máme více vakcín a méně nedočkavých paží, než jsem očekával," komentoval aktuální vývoj děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě Ashish Jha.

Podle NYT mezi odbornou veřejností vzrůstají obavy ohledně dosažení stavu kolektivní imunity vůči covidu-19. "Administrativa (prezidenta Joea) Bidena vstupuje do klíčové fáze své vakcinační kampaně, v níž je třeba nalézt způsoby, jak naočkovat ty, kdo zůstávají skeptičtí, nebo měli problémy dostat se k vakcíně," píše deník.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že odpor k vakcínám proti covidu-19 je nejsilnější mezi bělochy žijícími ve venkovských oblastech a mezi voliči Republikánské strany. V čerstvé sondáži vypracované pro televizi CNN uvedlo 44 procent republikánů, že o očkování nestojí. Mezi podporovateli Demokratické strany vyjádřilo stejný postoj jen osm procent respondentů.

"Vakcínu nepotřebuju, měl jsem covid v březnu, byl jsem nemocný celých pět hodin. Na to nepotřebuju vakcínu," řekl nedávno reportérovi CNN jeden republikánský volič v Texasu. "Jsme nezávislí, svobodní lidé Ameriky a rozhodujeme se vlastní hlavou," uvedl jiný podporovatel bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Nálady republikánů a demokratů už se zřejmě začínají odrážet ve výsledcích vakcinační kampaně. List NYT v dubnové analýze zjistil, že míra proočkovanosti byla v průměru nižší v okresech, které se v loňských prezidentských volbách přiklonily k republikánskému kandidátovi Trumpovi. Na úrovni států je aktuálně nejmenší podíl naočkovaných obyvatel v tradičních republikánských baštách Mississippi, Louisianě, Alabamě a Wyomingu, na opačném konci žebříčku jsou "modré" státy New Hampshire, Massachusetts, Vermont a Connecticut.

Témata: EZ

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Související:

Právě se děje