Referenda v USA: Mississippi má novou vlajku, čtyři státy schválily rekreační marihuanu

Voliči v amerických státech New Jersey, Arizona, Montana a Jižní Dakota schválili v referendech užívání marihuany pro rekreační účely. Oregon se pak stal prvním státem, kde plebiscit povolil medicínské použití psilocybinu, což je psychotropní látka obsažená v lysohlávkách.

Stát Mississippi bude mít na nové vlajce magnólii.
doporučujeme

Informovaly o tom dnes agentura Reuters a stanice CNN. Místní referenda se v řadě států USA konala spolu s prezidentskými a parlamentními volbami. Například v Mississippi schválili podobu nové vlajky.

V New Jersey se pro legalizaci marihuany pro rekreační účely vyjádřilo přes 66 procent hlasujících. Přijali tím dodatek k místní ústavě, na jehož základě budou moci zákonodárci schválit příslušný zákon. Kdy tento zákon vstoupí v platnost, zatím není jasné.

Pro legalizaci rekreačního užívání marihuany se také vyslovilo téměř 60 procent voličů v Arizoně a 57 procent hlasujících v Montaně, v Jižní Dakotě pak lidé schválili jak rekreační, tak lékařské využití této lehké drogy. Pro lékařské využití hlasovalo skoro 70 procent voličů z Jižní Dakoty, legalizace rekreačního užívání marihuny ale prošla relativně těsně, když se pro ni vyslovilo kolem 53 procent hlasujících. Užívání konopí pro lékařské účely nejspíš podle dosavadních částečných výsledků sčítání projde i ve státě Mississippi.

Od roku 1996 schválilo lékařské užívání marihuany celkem 33 amerických států a federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu District of Columbia. Rekreačně lze marihuanu užívat v 11 státech a řada dalších nestíhá za její držení, připomněla agentura Reuters

V Mississippi na jihu USA v referendu schválili novou státní vlajku, na které bude bílý květ šácholanu velkokvětého, známého také jako magnólie, hvězdy a nápis In God We Trust (Věříme v Boha), informuje CNN.

Mississippi mělo donedávna na své zástavě jako poslední stát USA konfederační symbol. Diskuze se o zástavě z roku 1894 vedly několik desítek let. Vlajku Konfederace, která během občanské války bojovala za zachování otroctví, považovali nejen černoši za symbol rasismu a útlaku.

Kromě marihuany a státní vlajky se v referendech v různých státech USA hlasovalo i o změnách volebních pravidel či zvýšení minimální mzdy. V Coloradu se rozhodovalo o zpřísnění pravidel interrupcí. Voliči se tam vyslovili jasnou většinu proti návrhu, který měl až na výjimky zakázat potraty po 22. týdnu těhotenství.

Ve státech Nebraska a Utah se hlasovalo o návrhu na odstranění těch částí místních ústav, podle nichž je otroctví přípustné jako trest za zločin. V obou případech návrh na změnu ústavy voliči jednoznačně podpořili.

V Rhode Islandu voliči rozhodovali o změně oficiálního názvu státu. Celé jméno totiž zní Rhode Island and Providence Plantations. Druhá část obsahující slovo "plantáže" přitom podle kritiků odkazuje na otroctví, a měla by proto zmizet. Podle listu Boston Globe se obyvatelé rozhodli, že název státu obsažený v ústavě se změní.

Nezačleněné území USA Portoriko hlasovalo o tom, zda by se ostrov v Karibském moři měl stát 51. státem USA. V referendu se 52 procent voličů vyslovilo pro řádné začlenění do USA. Hlasování však nebylo závazné, status rovnoprávného člena federace může Portoriku udělit jen Kongres.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři exprezidenti USA jsou ochotni nechat se očkovat před kamerami

03.12.2020 15:25 Exprezidenti USA Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton by byli ochotni nechat se…

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Koronavirus: Denní počet zemřelých v USA překonal jarní maximum

03.12.2020 10:59 Do statistik úmrtí spojených s covidem-19 v USA přibylo za středu dalších 3157 lidí, což je…

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama