Republikáni zahájili sjezd strašením Bidenem. Překrucovali jeho slova, píše AP

Nová generace hvězd amerických republikánů se v pondělí na úvod stranického sjezdu snažila líčit vládu prezidenta Donalda Trumpa optimisticky, avšak chvalozpěv kalily vyhlídky na budoucnost země i prezidentova pověst, poškozená zejména jeho postojem k pandemii covidu-19.

Sjezd Republikánské strany
doporučujeme

Ve snaze oslovit větší počet lidí než běžnou základnu republikáni mezi první řečníky zařadili nebělochy, například jediného černošského senátora své strany Tima Scotta z Jižní Karolíny, nebo někdejší velvyslankyni při OSN a dceru indických přistěhovalců Nikki Haleyovou, napsala agentura AP.

"Byla jsem dívka hnědé pleti ve světě černých a bílých," řekla Haleyová s tím, že zažila diskriminaci, avšak odmítá názor, že Amerika je rasistická. "Samozřejmě si uvědomujeme cenu života každého černocha," řekla na podporu hnutí Na životech černochů záleží.

zdroj: YouTube

Většina projevů, které první sjezdový den zazněly, se ale soustředila na Trumpova soupeře ve volbách demokrata Joea Bidena. Podle chmurných předpovědí řečníků vyvolá Bidenovo zvolení v násilí v amerických městech a přelije se na předměstí, což patří k tvrzení Trumpovy předvolební kampaně.

Ve snaze najít chytlavý slogan Trupův tým střídal taktiku i témata - optimismus čišící z budoucích republikánských nadějí, Bidena coby socialistu a krajně levicového demokrata, byť má někdejší viceprezident pověst umírněného politika, či lidské příběhy ze života nynějšího čtyřiasedmdesátiletého vládce Bílého domu.

Trump a další celý večer překrucovali Bidenův program, lživě mu připisovali plány na snížení financí pro policii, zákaz těžby ropy frakováním, převzetí zdravotní péče, otevření hranic a zvýšení daní většině občanů, poznamenává AP. Umírněnému demokratovi, který v primárních volbách odmítl nejliberálnější názory některých svých spolustraníků, se republikáni snažili dát nálepku levičáka.

První sjezdový den odpovídal naléhavosti reorganizovat volební boj, v němž Trump nyní, deset týdnů před volbami, prohrává. Mezi dnešními řečníky sjezdu bude Trumpova žena Melania, která promluví z Bílého domu.

Biden a senátorka Kamala Harrisová, která za demokraty kandiduje na funkci viceprezidentky, se tento týden drží spíše v pozadí. V pondělním tweetu Biden požádal stoupence, aby zůstali pozorní.

Důraz na různorodost svědčí o tom, do jaké míry si je Trump vědom, že musí usilovat o podporu nad rámec své tradiční a většinově bělošské základny, soudí AP. Z průzkumů vyplývá, že černoši zůstávají většinou k Trumpovu výkonu ve funkci kritičtí. Podle Gallupova ústavu ho kladně hodnotí jeden z deseti dotázaných voličů černé pleti. Mezi černošskými účastníky pondělního večera byla i někdejší hvězda amerického fotbalu Herschel Walker, který prezidenta bránil před těmi, kdo ho považují za rasistu. "Bolí mne, když slyším ty hrozné nadávky, jakými lidé Donalda častují. Nejhorší z nich je, že je rasista. Považuji to za osobní urážku, když si lidé myslí, že bych se mohl 37 let přátelit s rasistou," řekl.

Trumpův instinkt ale stále směřuje k podpoře skalních stoupenců, což ukázalo i vystoupení Marka a Patricie McCloskeyových, kteří čelí obžalobě za to, že mířili u svého domu zbraněmi na účastníky protestu pořádaného v rámci hnutí Na životech černochů záleží. "Může se to stát i vám, obviňují nás ze zločinu za to, že jsme se odvážili chránit svůj domov," řekli manželé. Téma práva na vlastní obranu neopomněl ani člen sněmovny Matt Gaetz z Floridy. Demokraté "vás odzbrojí, vyprázdní věznice, zavřou vás v domech a nechají ve vašem sousedství žít MS-13," řekl s poukazem na zločinecký gang pocházející z Los Angeles.

Úspěch Trumpovy kampaně podle AP může záviset na tom, jak se podaří voliče přesvědčit, že Amerika na správné cestě, byť covidu-19 podlehlo přes 177.000 Američanů a pandemie připravila o práci miliony lidí. Amerikou vládne deset týdnů před volbami spíše pesimismus. V dobrou budoucnost věří podle průzkumu AP jenom 23 procent lidí.

Trumpovi stoupenci brání prezidentovu reakci na pandemii a vykreslují ho jako citlivého člověka. Mezi ty, kdo měli pomoci ocenit jeho postup proti koronaviru, byli přizváni bývalý pacient a podnikatel z Montany i zdravotnice z Virginie. "Jako zdravotnický profesionál mohu bez váhání říci, že rychlá akce a rozhodování Donalda Trumpa zachránilo během pandemie tisíce životů," prohlásila Amy Fordová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama