Republikáni zahájili sjezd strašením Bidenem. Překrucovali jeho slova, píše AP

Nová generace hvězd amerických republikánů se v pondělí na úvod stranického sjezdu snažila líčit vládu prezidenta Donalda Trumpa optimisticky, avšak chvalozpěv kalily vyhlídky na budoucnost země i prezidentova pověst, poškozená zejména jeho postojem k pandemii covidu-19.

Sjezd Republikánské strany

Ve snaze oslovit větší počet lidí než běžnou základnu republikáni mezi první řečníky zařadili nebělochy, například jediného černošského senátora své strany Tima Scotta z Jižní Karolíny, nebo někdejší velvyslankyni při OSN a dceru indických přistěhovalců Nikki Haleyovou, napsala agentura AP.

"Byla jsem dívka hnědé pleti ve světě černých a bílých," řekla Haleyová s tím, že zažila diskriminaci, avšak odmítá názor, že Amerika je rasistická. "Samozřejmě si uvědomujeme cenu života každého černocha," řekla na podporu hnutí Na životech černochů záleží.

zdroj: YouTube

Většina projevů, které první sjezdový den zazněly, se ale soustředila na Trumpova soupeře ve volbách demokrata Joea Bidena. Podle chmurných předpovědí řečníků vyvolá Bidenovo zvolení v násilí v amerických městech a přelije se na předměstí, což patří k tvrzení Trumpovy předvolební kampaně.

Ve snaze najít chytlavý slogan Trupův tým střídal taktiku i témata - optimismus čišící z budoucích republikánských nadějí, Bidena coby socialistu a krajně levicového demokrata, byť má někdejší viceprezident pověst umírněného politika, či lidské příběhy ze života nynějšího čtyřiasedmdesátiletého vládce Bílého domu.

Trump a další celý večer překrucovali Bidenův program, lživě mu připisovali plány na snížení financí pro policii, zákaz těžby ropy frakováním, převzetí zdravotní péče, otevření hranic a zvýšení daní většině občanů, poznamenává AP. Umírněnému demokratovi, který v primárních volbách odmítl nejliberálnější názory některých svých spolustraníků, se republikáni snažili dát nálepku levičáka.

První sjezdový den odpovídal naléhavosti reorganizovat volební boj, v němž Trump nyní, deset týdnů před volbami, prohrává. Mezi dnešními řečníky sjezdu bude Trumpova žena Melania, která promluví z Bílého domu.

Biden a senátorka Kamala Harrisová, která za demokraty kandiduje na funkci viceprezidentky, se tento týden drží spíše v pozadí. V pondělním tweetu Biden požádal stoupence, aby zůstali pozorní.

Důraz na různorodost svědčí o tom, do jaké míry si je Trump vědom, že musí usilovat o podporu nad rámec své tradiční a většinově bělošské základny, soudí AP. Z průzkumů vyplývá, že černoši zůstávají většinou k Trumpovu výkonu ve funkci kritičtí. Podle Gallupova ústavu ho kladně hodnotí jeden z deseti dotázaných voličů černé pleti. Mezi černošskými účastníky pondělního večera byla i někdejší hvězda amerického fotbalu Herschel Walker, který prezidenta bránil před těmi, kdo ho považují za rasistu. "Bolí mne, když slyším ty hrozné nadávky, jakými lidé Donalda častují. Nejhorší z nich je, že je rasista. Považuji to za osobní urážku, když si lidé myslí, že bych se mohl 37 let přátelit s rasistou," řekl.

Trumpův instinkt ale stále směřuje k podpoře skalních stoupenců, což ukázalo i vystoupení Marka a Patricie McCloskeyových, kteří čelí obžalobě za to, že mířili u svého domu zbraněmi na účastníky protestu pořádaného v rámci hnutí Na životech černochů záleží. "Může se to stát i vám, obviňují nás ze zločinu za to, že jsme se odvážili chránit svůj domov," řekli manželé. Téma práva na vlastní obranu neopomněl ani člen sněmovny Matt Gaetz z Floridy. Demokraté "vás odzbrojí, vyprázdní věznice, zavřou vás v domech a nechají ve vašem sousedství žít MS-13," řekl s poukazem na zločinecký gang pocházející z Los Angeles.

Úspěch Trumpovy kampaně podle AP může záviset na tom, jak se podaří voliče přesvědčit, že Amerika na správné cestě, byť covidu-19 podlehlo přes 177.000 Američanů a pandemie připravila o práci miliony lidí. Amerikou vládne deset týdnů před volbami spíše pesimismus. V dobrou budoucnost věří podle průzkumu AP jenom 23 procent lidí.

Trumpovi stoupenci brání prezidentovu reakci na pandemii a vykreslují ho jako citlivého člověka. Mezi ty, kdo měli pomoci ocenit jeho postup proti koronaviru, byli přizváni bývalý pacient a podnikatel z Montany i zdravotnice z Virginie. "Jako zdravotnický profesionál mohu bez váhání říci, že rychlá akce a rozhodování Donalda Trumpa zachránilo během pandemie tisíce životů," prohlásila Amy Fordová.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Související:

Právě se děje

reklama