NÁZOR: Ruská neomalenost roste, varuje analytik. Důvod je podle něj prostý

Zdá se, že Rusko je stále odvážnější ve své pompézní rétorice a rovněž při demonstraci své vojenské síly velmi blízko území Spojených států. S tímto varováním vystoupil politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest.

Larson odkazuje na slova generála amerických vzdušných sil Glena VanHercka, že co do vojenských prostředků i mentality převyšuje Rusko všechny ostatní státy světa, pokud jde o reálnou hrozbu pro Spojené státy. Autor komentáře také zmiňuje generálův názor, že největší aktuální ohrožení americké bezpečnosti představují moderní ruské ponorky a střely s plochou dráhou letu.

„(Rusko) vyvinulo prostředky, které před dvaceti lety neexistovaly… střely s plochou dráhou letu o velmi malém radarovém průřezu, ponorky na úrovni našich ponorek,“ cituje analytik VanHercka, který zastává pozici velitele Severního velení letectva Spojených států. Dodává, že slova zazněla na konferenci Centra pro strategická a mezinárodní studia věnované úvahám o obraně amerického území.

Vojenská síla

Podle VanHercka jsou znepokojivé především ruské střely s plochou dráhou letu, vysvětluje Larson. Poukazuje, že aktuální modernizované ruské střely jsou mnohem účinnější než ty, které Rusko zdědilo ze sovětské éry.

Tyto střely navíc mohou zasáhnout území Spojených států přímo z odpališť na ruském teritoriu, upozorňuje analytik. Domnívá se, že při naplňování svých zahraničněpolitických ambicí by Rusko rádo zkombinovalo stále ničivější střely a další vojenskou techniku s pokročilými vesmírnými a kybernetickými prostředky.

Ruským záměrem je v podstatě vybudovat vlastní odstrašující kapacity, zničit americké odhodlání a zbrzdit či oslabit americkou schopnost vidět dopředu, souhlasí autor komentáře s domněnkou generála VanHercka. Zmiňuje také rostoucí ochotu Ruska uchylovat se k bombastickým prohlášením a ukázkám své vojenské síly poblíž amerického území.

Jak Larson vyzdvihuje, v předchozím roce došlo k velkému nárůstu ruské přítomnosti v americkém vzdušném prostoru a teritoriálních vodách. Cituje v té souvislosti VanHerckovo tvrzení, že v roce 2020 došlo k největšímu počtu průniků do identifikačních zón americké protivzdušné obrany o konce studené války.

Zájem o Arktidu

Nejde jen o vzdušný prostor, zdůrazňuje politolog. Připomíná, že značná část ruské Tichomořské flotily operuje nedaleko pobřeží Aljašky, tedy ve výsostné ekonomické zóně Spojených států.

„Jedna ruská ponorka dokonce měla tu drzost, že se tam (u pobřeží Aljašky) vynořila mezi množstvím rybářských lodí a vypálila odtud skutečnou raketu,“ pokračuje autor komentáře. Pokládá tedy otázku, co je cílem tohoto „ukazování svalů“ v severoamerických vodách.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Larson se domnívá, že jím je snaha o dominanci v Arktidě. Spolu se zrychlováním globálního oteplování má totiž Rusko unikátní příležitost využít tamní rozmrzající krajinu.

Krom využití námořních tras, které zůstávají po delší část roku bez ledu, získá Rusko rovněž přístup k nerostným zdrojům v severních oblastech, pod vodou i pod zemí, uvádí analytik. Míní, že lukrativnost těchto zdrojů může v budoucnu dále růst a bude velmi důležitá pro slábnoucí ruskou ekonomiku závislou na prodeji ropy, která zatím příliš nepokročila při odklonu od modelu založeného na fosilních palivech.

„Ekonomický a vojenský vliv v Arktidě je vysokou prioritou pro ruský stát, přičemž tyto nároky budou zřejmě časem spíše sílit než oslabovat,“ píše Larson. Doporučuje Spojeným státům, aby toto nespouštěly ze zřetele.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Ruská armáda arktida

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 16 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 46 minutami

před 46 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy