Rusko se opět snaží ovlivnit volby ve Spojených státech, varuje prestižní deník

NÁZOR - Americký Kongres musí mít informace o zahraničním zasahování do voleb ve Spojených státech, deklaruje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník v něm konstatuje, že argumenty, kterými ředitel amerických tajných služeb John Ratcliffe hájil omezení osobně předávaných zpráv o zásazích do volební kampaně jednotlivým kongresmanům, nepůsobí přesvědčivě.

Rusko, ilustrační foto

Cena utajované informace

John Ratcliffe minulý pátek velmi výřečně naznačil, že se obává, aby nedocházelo k úniku utajovaných informací, poukazuje newyorský deník. Dodává, že na základě toho má americký Kongres napříště od tajných služeb dostávat primárně písemné zprávy, která nahradí dosavadní osobní setkání jejich příslušníků se zákonodárci.

"Není ale varování voličů jen pár týdnů před volbami, že ty mohou být potenciálně zmanipulovány nepřátelskými cizími mocnostmi, celým důvodem shromažďování těchto informací?" táže se vlivný server.

Renomovaný deník rovněž pokládá otázku, k čemu by bylo dobré vědět, že se Rusko snaží udržet stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa v úřadu po další čtyři roky, pokud by tato informace zůstala utajená.

Rusko podle prestižního serveru dobře ví, co dělá. Zároveň ale Rusko ví, co o jeho činnosti vědí Spojené státy, vyzdvihuje editorial. Navíc vznáší řečnickou otázku, jak může předávání písemných namísto ústních informací omezit celkové riziko jejich úniku.  

Výbor pro kontrolu tajných služeb amerického senátu ve své závěrečné zprávě o ruských zásazích do prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016 vyzval americké rozvědky, aby podobné informace sdílely se zákonodárci ve větším předstihu, připomíná New York Times. Vysvětluje, že podle senátorů jde o jednu z cest, která může zkrotit záplavu dezinformací a propagandy, která otravuje americkou demokracii.

Vlivný server identifikoval jedinou zřetelnou výhodu písemných zpráv oproti ústně předávaným informacím. Ta podle něj spočívá v tom písemná zpráva je rozeslaná a nelze ji zpochybnit v přímém slyšení.

Plné, spolehlivé a aktuální zprávy

Vystoupení Johna Ratcliffa hodnotí newyorský deník s velkou mírou podezíravosti. Připomíná, že stávající ředitel amerických tajných služeb je silně zaujatý bývalý republikánský kongresman z Texasu, kterého do současné funkce jmenoval prezident Donald Trump teprve letos v květnu.

Ratcliffova slova, že konec osobního předávání zpráv americkým zákonodárcům má zajistit, aby zpravodajské informace nebyly chybně interpretovány či politizovány a docházelo k lepší ochraně těchto citlivých informací před vynesením či zneužitím, bere newyorský server s rezervou. Připomíná, že na vystoupení ředitele tajných služeb a ukončení ústního předávání informací okamžitě reagoval i šéf Bílého domu na svém twitterovém účtu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Donald Trump v tweetu obvinil demokratického kongresmana Adama Schiffa a další zákonodárce, že zřejmě předávají tajné informace médiím, která podle něj šíří "fake news", nastiňuje renomovaný deník. Naznačuje, že stávající americká administrativa i Republikánská strana by ale zajisté brala zprávy o ovlivňování prezidentských voleb mnohem vážněji, pokud by Rusko pomáhalo Trumpovu protikandidátovi Joe Bidenovi.

"Skutečnost, že ruské stopy jsou téměř v celé letošní kampani na straně Trumpa, stejně jako to, že Čína a Írán v menší míře brojí na sociálních sítích proti Trumpovi, je urážlivá a americká veřejnosti a její zástupci o ní musejí mít úplné, spolehlivé a aktuální informace," deklaruje New York Times. Dodává, že utajované zprávy pro vybrané zákonodárce, které navrhl Ratcliffe, stejně jako písemná stanoviska potenciálně upravovaná lidmi loajálními současnému prezidentovi, rozhodně nestačí.

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 10:54 Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 00:01 Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Související:

Právě se děje

reklama