Rusko se opět snaží ovlivnit volby ve Spojených státech, varuje prestižní deník

NÁZOR - Americký Kongres musí mít informace o zahraničním zasahování do voleb ve Spojených státech, deklaruje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník v něm konstatuje, že argumenty, kterými ředitel amerických tajných služeb John Ratcliffe hájil omezení osobně předávaných zpráv o zásazích do volební kampaně jednotlivým kongresmanům, nepůsobí přesvědčivě.

Rusko, ilustrační foto
doporučujeme

Cena utajované informace

John Ratcliffe minulý pátek velmi výřečně naznačil, že se obává, aby nedocházelo k úniku utajovaných informací, poukazuje newyorský deník. Dodává, že na základě toho má americký Kongres napříště od tajných služeb dostávat primárně písemné zprávy, která nahradí dosavadní osobní setkání jejich příslušníků se zákonodárci.

"Není ale varování voličů jen pár týdnů před volbami, že ty mohou být potenciálně zmanipulovány nepřátelskými cizími mocnostmi, celým důvodem shromažďování těchto informací?" táže se vlivný server.

Renomovaný deník rovněž pokládá otázku, k čemu by bylo dobré vědět, že se Rusko snaží udržet stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa v úřadu po další čtyři roky, pokud by tato informace zůstala utajená.

Rusko podle prestižního serveru dobře ví, co dělá. Zároveň ale Rusko ví, co o jeho činnosti vědí Spojené státy, vyzdvihuje editorial. Navíc vznáší řečnickou otázku, jak může předávání písemných namísto ústních informací omezit celkové riziko jejich úniku.  

Výbor pro kontrolu tajných služeb amerického senátu ve své závěrečné zprávě o ruských zásazích do prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016 vyzval americké rozvědky, aby podobné informace sdílely se zákonodárci ve větším předstihu, připomíná New York Times. Vysvětluje, že podle senátorů jde o jednu z cest, která může zkrotit záplavu dezinformací a propagandy, která otravuje americkou demokracii.

Vlivný server identifikoval jedinou zřetelnou výhodu písemných zpráv oproti ústně předávaným informacím. Ta podle něj spočívá v tom písemná zpráva je rozeslaná a nelze ji zpochybnit v přímém slyšení.

Plné, spolehlivé a aktuální zprávy

Vystoupení Johna Ratcliffa hodnotí newyorský deník s velkou mírou podezíravosti. Připomíná, že stávající ředitel amerických tajných služeb je silně zaujatý bývalý republikánský kongresman z Texasu, kterého do současné funkce jmenoval prezident Donald Trump teprve letos v květnu.

Ratcliffova slova, že konec osobního předávání zpráv americkým zákonodárcům má zajistit, aby zpravodajské informace nebyly chybně interpretovány či politizovány a docházelo k lepší ochraně těchto citlivých informací před vynesením či zneužitím, bere newyorský server s rezervou. Připomíná, že na vystoupení ředitele tajných služeb a ukončení ústního předávání informací okamžitě reagoval i šéf Bílého domu na svém twitterovém účtu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Donald Trump v tweetu obvinil demokratického kongresmana Adama Schiffa a další zákonodárce, že zřejmě předávají tajné informace médiím, která podle něj šíří "fake news", nastiňuje renomovaný deník. Naznačuje, že stávající americká administrativa i Republikánská strana by ale zajisté brala zprávy o ovlivňování prezidentských voleb mnohem vážněji, pokud by Rusko pomáhalo Trumpovu protikandidátovi Joe Bidenovi.

"Skutečnost, že ruské stopy jsou téměř v celé letošní kampani na straně Trumpa, stejně jako to, že Čína a Írán v menší míře brojí na sociálních sítích proti Trumpovi, je urážlivá a americká veřejnosti a její zástupci o ní musejí mít úplné, spolehlivé a aktuální informace," deklaruje New York Times. Dodává, že utajované zprávy pro vybrané zákonodárce, které navrhl Ratcliffe, stejně jako písemná stanoviska potenciálně upravovaná lidmi loajálními současnému prezidentovi, rozhodně nestačí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují…

24.09.2020 16:42 Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 12:28 Aktualizováno Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Žalobce v USA navrhl Nikulinovi 12 let vězení za hackerské útoky

24.09.2020 10:51 Americká prokuratura navrhla federálnímu soudu v Kalifornii 12 let vězení pro Rusa Jevgenije…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama