Šéf americké pošty DeJoy čelí vážným obviněním, sněmovna ho začala vyšetřovat

Opoziční demokraté v americké Sněmovně reprezentantů zahájili vyšetřování šéfa federální pošty Louise DeJoye a volají po jeho okamžitém odvolání z funkce. Reagují tak na podezření, že DeJoy nahrazoval některým zaměstnancům ve své bývalé firmě příspěvky, které posílali jako soukromé osoby republikánským politikům, informoval list The Washington Post (WP).

Kongres USA
doporučujeme

Vyšetřování oznámila předsedkyně kontrolního výboru Sněmovny Carolyn Maloneyová s tím, že DeJoy zřejmě lhal, když před výborem vypovídal pod přísahou. Vyzvala rovněž správní radu americké pošty (USPS), aby jej okamžitě propustila.

WP v neděli citoval několik nejmenovaných zaměstnanců DeJoyovy bývalé firmy, podle nichž nynější šéf pošty vyvíjel tlak na své pracovníky, aby zasílali finanční příspěvky republikánským politikům usilujícím o zvolení. Tyto náklady jim pak údajně pokryl formou bonusu k výplatě, což je v USA porušením zákonů o financování politických kampaní. Podle WP DeJoy tímto způsobem získal vliv v republikánské straně, což mu pomohlo i k dosazení do jeho současné funkce ve federální administrativě.

Podle Maloneyové chce výbor kromě těchto obvinění vyšetřit také to, zda DeJoy nelhal, když pod přísahou zákonodárcům tvrdil, že neproplácel manažerům ve své firmě příspěvky na volební kampaň současného prezidenta Donalda Trumpa. WP však má informace o těchto praktikách z let 2003 až 2014, tedy předtím, než Trump začal usilovat o Bílý dům. DeJoy svou firmu v roce 2016 prodal a odešel z ní.

DeJoy nastoupil do funkce šéfa pošty letos v květnu a jeho působení od začátku provází řada kontroverzí. Po jmenování totiž zavedl změny, které podle něj měly sloužit ke snížení nákladů této dlouhodobě prodělečné federální agentury. Jeho kroky však vedly na některých místech ke značnému prodloužení doručovacích lhůt, jinde pošta přestala chodit úplně.

Vzhledem k pandemii covidu-19 se přitom očekává, že voliči v letošních prezidentských volbách zašlou rekordní počet volebních lístků korespondenčně. Trump proti tomuto způsobu hlasování dlouhodobě brojí a navzdory názorům volebních expertů tvrdí, že povede k rozsáhlým podvodům. Otevřeně také prohlásil, že by vyšší volební účast spojená s rozšířením možnosti hlasovat poštou mohla uškodit volebním vyhlídkám republikánů. Pošta se tak dostala do středu amerických politických sporů.

Někteří demokraté následně pojali podezření, že DeJoy, který je štědrým Trumpovým dárcem, zavedl reformy cíleně, aby distanční hlasování na některých místech ztížil. Šéf pošty však tato obvinění důrazně odmítl. "Nesnažím se sabotovat volby. Uděláme vše, co je v našich silách (...), abychom doručili hlasovací lístky včas," prohlásil předminulý týden. Již dříve oznámil, že volební lístky bude pošta doručovat prioritně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

24.01.2021 10:32 Aktualizováno Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ)…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama