Senátor Paul chtěl vědět, kdo spustil impeachmentovou kauzu. Vyvolal rozruch

Republikánský senátor Rand Paul se dnes v Senátu pokusil přimět předsedu Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, který dohlíží na proces ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přečetl jméno člověka, jehož oznámení kauzu odstartovalo. Roberts to podle agentury AP odmítl a Paul následně text své zamítnuté otázky i se jménem zveřejnil na twitteru.

Senát USA

V Senátu dnes po dvou jednacích dnech končí 16hodinový blok vyhrazený na otázky senátorů, kteří v procesu vystupují jako soudní porota. Demokratičtí senátoři svými dotazy zpochybňují Trumpovu obhajobu a poukazují na nutnost předvolat svědky, což republikáni odmítají. Republikánské otázky zase poukazují na to, že proces je politickou akcí demokratů, kteří se nedokázali smířit s Trumpovým volebním vítězstvím v roce 2016.

Rozruch na slyšení, které se dosud neslo podle výše zmíněného scénáře, vyvolal dnes Paul. Ten se kontroverzní otázku pokusil položit už včera, ale podařilo se mu to až dnes na úvod zasedání. Protože senátoři nesmí při procesu v plénu hovořit, jejich otázky na obžalobu a obhajobu předčítá Roberts.

"Předsedající odmítá přečíst otázku tak, jak byla podána," řekl Roberts. Identita takzvaného whistleblowera, jehož oznámení vedlo k ústavní žalobě na Trumpa, je dosud oficiálně anonymní, i když jméno člověka, který je za oznamovatele označován, se na internetu objevilo. Na twitteru toto jméno sdílel loni v prosinci i Trump, který však své tweety později smazal.

Kauza se týká obvinění, že Trump tlačil na Ukrajinu, aby mu v kampani před letošními prezidentskými volbami pomohla proti předpokládanému demokratickému sokovi Joeu Bidenovi. Oznamovatel upozornil na Trumpův červencový telefonát s ukrajinskou hlavu státu Volodymyrem Zelenským, od něhož měl prezident USA požadovat vyšetřování Bidena.

Paul na twitteru poté, co byl Robertsem odmítnut, napsal, že jeho otázka nebyla o oznamovateli, jehož identitu nezná. Ptal se prý, zda příslušníci Národní bezpečnostní rady (NSC) dosazení ještě za prezidenta Baracka Obamy a demokratičtí straníci intrikovali s členy štábu šéfa výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adama Schiffa ještě předtím, než kongresmani zahájili přípravy k ústavní žalobě na Trumpa.

V otázce, kterou Paul zveřejnil, se obžaloby ptal na to, zda ví o blízkém přátelství pracovníka sněmovního výboru pro zpravodajské služby Shawna Miskoa s Ericem Ciaramellaou v době jeho působení v NSC, což je poradní orgán prezidenta. Chtěl také znát postoj obžaloby k informacím, že tato dvojice připravovala prostor k žalobě na prezidenta ještě předtím, než sněmovna řízení v této věci formálně zahájila.

Paul na twitteru nyní čelí kritice za to, že Ciaramellau, považovaného za oznamovatele, jmenoval. V USA totiž platí zákony na ochranu takovýchto stěžovatelů před nekorektním postupem ze strany úřadů, což z bezpečnostních důvodů zahrnuje i utajení jejich identity.

V pátek vstoupí proces s Trumpem do nové fáze, která možná bude poslední. Senátoři budou rozhodovat o tom, zda předvolají svědky. Pokud svědecké výpovědi odmítnou, budou moci ještě téhož dne hlasovat o osvobození prezidenta, které se očekává.

Republikáni, kteří mají ve stočlenném Senátu většinu 53 křesel, jsou nyní podle The New York Times optimističtí v tom, že se jim podaří proces v pátek ukončit. Doposud se přitom zdálo, že demokraté naleznou v republikánských řadách přinejmenším čtyři senátory, aby získali potřebných 51 hlasů k předvolání svědků.

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Související:

Právě se děje