Senátor Paul chtěl vědět, kdo spustil impeachmentovou kauzu. Vyvolal rozruch

Republikánský senátor Rand Paul se dnes v Senátu pokusil přimět předsedu Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, který dohlíží na proces ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přečetl jméno člověka, jehož oznámení kauzu odstartovalo. Roberts to podle agentury AP odmítl a Paul následně text své zamítnuté otázky i se jménem zveřejnil na twitteru.

V Senátu dnes po dvou jednacích dnech končí 16hodinový blok vyhrazený na otázky senátorů, kteří v procesu vystupují jako soudní porota. Demokratičtí senátoři svými dotazy zpochybňují Trumpovu obhajobu a poukazují na nutnost předvolat svědky, což republikáni odmítají. Republikánské otázky zase poukazují na to, že proces je politickou akcí demokratů, kteří se nedokázali smířit s Trumpovým volebním vítězstvím v roce 2016.

Rozruch na slyšení, které se dosud neslo podle výše zmíněného scénáře, vyvolal dnes Paul. Ten se kontroverzní otázku pokusil položit už včera, ale podařilo se mu to až dnes na úvod zasedání. Protože senátoři nesmí při procesu v plénu hovořit, jejich otázky na obžalobu a obhajobu předčítá Roberts.

"Předsedající odmítá přečíst otázku tak, jak byla podána," řekl Roberts. Identita takzvaného whistleblowera, jehož oznámení vedlo k ústavní žalobě na Trumpa, je dosud oficiálně anonymní, i když jméno člověka, který je za oznamovatele označován, se na internetu objevilo. Na twitteru toto jméno sdílel loni v prosinci i Trump, který však své tweety později smazal.

Kauza se týká obvinění, že Trump tlačil na Ukrajinu, aby mu v kampani před letošními prezidentskými volbami pomohla proti předpokládanému demokratickému sokovi Joeu Bidenovi. Oznamovatel upozornil na Trumpův červencový telefonát s ukrajinskou hlavu státu Volodymyrem Zelenským, od něhož měl prezident USA požadovat vyšetřování Bidena.

Paul na twitteru poté, co byl Robertsem odmítnut, napsal, že jeho otázka nebyla o oznamovateli, jehož identitu nezná. Ptal se prý, zda příslušníci Národní bezpečnostní rady (NSC) dosazení ještě za prezidenta Baracka Obamy a demokratičtí straníci intrikovali s členy štábu šéfa výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adama Schiffa ještě předtím, než kongresmani zahájili přípravy k ústavní žalobě na Trumpa.

V otázce, kterou Paul zveřejnil, se obžaloby ptal na to, zda ví o blízkém přátelství pracovníka sněmovního výboru pro zpravodajské služby Shawna Miskoa s Ericem Ciaramellaou v době jeho působení v NSC, což je poradní orgán prezidenta. Chtěl také znát postoj obžaloby k informacím, že tato dvojice připravovala prostor k žalobě na prezidenta ještě předtím, než sněmovna řízení v této věci formálně zahájila.

Paul na twitteru nyní čelí kritice za to, že Ciaramellau, považovaného za oznamovatele, jmenoval. V USA totiž platí zákony na ochranu takovýchto stěžovatelů před nekorektním postupem ze strany úřadů, což z bezpečnostních důvodů zahrnuje i utajení jejich identity.

V pátek vstoupí proces s Trumpem do nové fáze, která možná bude poslední. Senátoři budou rozhodovat o tom, zda předvolají svědky. Pokud svědecké výpovědi odmítnou, budou moci ještě téhož dne hlasovat o osvobození prezidenta, které se očekává.

Republikáni, kteří mají ve stočlenném Senátu většinu 53 křesel, jsou nyní podle The New York Times optimističtí v tom, že se jim podaří proces v pátek ukončit. Doposud se přitom zdálo, že demokraté naleznou v republikánských řadách přinejmenším čtyři senátory, aby získali potřebných 51 hlasů k předvolání svědků.

Související

Více souvisejících

Rand Paul (senátor USA) John Roberts (nejvyšší soud USA) Donald Trump Senát USA Impeachment

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy