Ukrajina odpálila na Krym rakety ATACMS. Americká munice už pomáhá

Ruská protivzdušná obrana zničila čtyři rakety dlouhého doletu, které ukrajinské síly odpálily na poloostrov Krym. Oznámilo to v sobotu ráno ruské ministerstvo obrany, podle něhož šlo o střely ATACMS dodané Spojenými státy.

Rozsah útoku na Krym, který Rusko nezákonně anektovalo v roce 2014, nebyl bezprostředně znám. Kyjev se k tvrzení Moskvy zatím veřejně nevyjádřil. Informuje Sky News.

Minulé úterý Ukrajina zaútočila na ruskou armádu na Krymu raketami, které jí nedávno dodaly USA. Nezávislá média tehdy informovala o úderech na tři základny na poloostrově, které si vyžádaly několik obětí.

Washington v uplynulých týdnech oznámil, že Ukrajině v rámci nového balíčku vojenské pomoci poskytne rakety ATACMS s ještě větším doletem. Dostřel dosud dodaných raket tohoto typu byl omezen na 165 kilometrů.

Současné střely ATACMS mají mít dosah až 300 km což je (190 mil).

První dodávky obnovené vojenské pomoci USA údajně dorazily na Ukrajinu začátkem tohoto týdne, i když bude pravděpodobně trvat několik dalších týdnů, než západní zbraně a munice dorazí do frontových oblastí ve velkém rozsahu, uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

ISW cituje několik médií, která potvrzují, že pomoc pro Ukrajinu je na cestě. List The New York Times informoval, že první část americké vojenské pomoci, sestávající z raket a 155 mm dělostřeleckých granátů, dorazila na Ukrajinu 28. dubna, čtyři dny poté, co americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině ve výši 60 miliard dolarů a druhá část nespecifikované pomoci přišla 29. dubna.


New York Times s odvoláním na nejmenovaného španělského představitele informoval, že španělské rakety pro systémy protivzdušné obrany Patriot nedávno dorazily do Polska a „brzy dorazí na frontovou linii na Ukrajině“.

List New York Times také uvedl, že nový německý systém protivzdušné obrany Patriot by měl přijet na Ukrajinu nejdříve koncem června, ale že příchod Patriota by se mohl shodovat s příchodem prvních stíhaček F-16. Nejmenovaní představitelé řekli deníku, že může trvat několik měsíců, než na Ukrajinu dorazí značný počet západních zbraní a vybavení.

Podle vysokého amerického představitele a důvěrného vojenského hodnocení USA je pravděpodobné, že Rusko bude pokračovat v dosahování marginálních zisků na východě a jihovýchodě Ukrajiny před 9. květnem. Nicméně ruské síly pravděpodobně nemají dostatečně soustředěnou sílu na okamžité rozsáhlé útočné operace v nespecifikovaných frontových oblastech. Navzdory vážnému nedostatku munice se ukrajinská frontová linie pravděpodobně brzy nerozpadne, což potvrzuje i průběžné hodnocení ISW. Rusko se pravděpodobně bude snažit využít taktických zisků k dosažení operačně významných pozic u Časiv Jaru a Avdijivky, ale tento postup neznamená kolaps ukrajinské obrany, hodnotí situaci understandingwar.org a New York Times.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Krym balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

před 8 hodinami

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy