Spojené státy hlásí dalších 1561 mrtvých s covidem-19

Spojené státy za uplynulých 24 hodin zaznamenaly dalších 1561 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to ze statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která situaci okolo pandemie dlouhodobě sleduje. V porovnání s předchozím dnem, kdy úřady oznámily 1536 nových obětí, jde o stabilní přírůstek, píše agentura AFP.

V USA, které jsou co do počtu obětí i nakažených pandemií nejhůře zasaženou zemí světa, od propuknutí nemoci v zemi zemřelo 93.400 lidí z celkového počtu 1,55 milionu infikovaných. Okolo 295.000 osob se již z nemoci vyléčilo. USA, které mají asi 330 milionů obyvatel, provedly podle dat JHU 12,6 milionu testů.

Více než jedna čtvrtina obětí z celosvětové bilance pochází ze Spojených států, uvádí AFP, podle jejíchž propočtů s koronavirem zemřelo po celém světě přes 326.000 lidí.

Podle nové studie vědců z Columbijské univerzity se USA mohly vyhnout úmrtí až 84 procent lidí, kdyby zavedly ochranná opatření o dva týdny dříve. V případě nakažených by mohlo být v tom případě číslo nižší o 82 procent. K tomuto závěru dospěla skupina epidemiologa Jeffreyho Shamana. "Naše studie ukazují, jak je u covidu-19 důležitá včasná prevence a důrazná reakce," stojí ve studii.

V USA byl první případ nákazy ohlášen koncem ledna. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa ale až v polovině března vyzvala občany, aby se vyhýbali větším skupinám lidí a omezili cestování. Velká města v té době začala uzavírat školy.

Ve studii, z níž cituje stanice CNN, je použit epidemiologický model šíření nákazy v USA mezi 15. březnem a 3. květnem. Podle vědců je rozhodující rané stadium epidemie. "Na začátku pandemie se infekce šíří exponenciálně, takže včasný zásah a rychlá reakce jsou naprosto zásadní," soudí.

Všech 50 amerických států už začalo s postupným uvolňováním ochranných opatření. Skupina z Columbijské univerzity je toho názoru, že pokud se objeví nárůst nových případů, měli by místní představitelé jednat rychle, protože váhavost povede k dalšímu růstu nakažených a mrtvých.

Denní přírůstek obětí byl v USA během dubna a na začátku května pravidelně vyšší než 2000, tuto hranici však země v posledních deseti dnech nepřekonala. V uplynulých dvou týdnech naopak několikrát počet nově zemřelých klesl pod 1000 za den.

I denní bilance nově nakažených nejsou tento měsíc tak vysoké, jako v dubnu, přesto Spojené státy denně registrují okolo 20.000 potvrzených případů. Mezi středečním a dnešním ránem SELČ země eviduje přes 23.600 nově infikovaných.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve středu večer SELČ oznámilo o 1324 úmrtí způsobených koronavirem více než v úterý. Celková bilance obětí podle úřadu činila 91.664. Statistiku známých případů infekce CDC aktualizovalo z 1,504.830 na 1,528.235, přibylo tedy na 23.400 zjištěných nákaz. Údaje CDC ovšem nemusí nutně zahrnovat všechny případy hlášené z jednotlivých států USA.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy