Trumpova vláda jednoho muže? Podle politologa by se na zákony a soudy moc neohlížel

NÁZOR - Politolog Fareed Zakaria se neřadí k těm, kteří tvrdí, že Spojené státy za vlády prezidenta Donalda Trumpa se ocitly na hraně přerodu v tyranii. V komentáři pro server Washington Post ovšem konstatuje, že není pochyb o tom, že pokud by současný šéf Bílého domu mohl, příliš by se neohlížel na zákony, soudní precedenty a ústavu.

Ti, kteří musí promluvit, mlčí

Trump dal najevo ochotu zastavit vyšetřování svého jednání, omilostnit ty, jejichž nezákonné jednání schvaluje, i trestat média a sociální sítě, které považuje za vůči sobě zaujaté, připomíná Zakaria. Varuje, že mnoho prezidentových stoupenců sice v soukromí tvrdí, že není třeba se obávat, jelikož Trumpovy činy narážejí na jasné hranice, ale americký systém nemá magickou moc.

Systém potřebuje soudce, úředníky, generály a především politiky, kteří se ozvou, pokud vidí flagrantní zneužívání pravomocí, deklaruje politolog. Dodává, že někteří tak již učinili - naposledy vysocí vojenští činitelé -, ale i tak zůstává v tomto směru značná rezerva, především v Trumpově Republikánské straně.   

V pondělí večer policejní těžkooděnci u Bílého domu rozehnali za pomoci síly, slzného plynu, kouřových granátů a gumových projektilů poklidný protest, který výslovně povoluje americká ústava, připomíná Zakaria. Vyzdvihuje, že demonstranti neporušovali zákaz vycházení, nechovali se násilně a policie použila brutální sílu proti zákon dodržujícím občanům jen kvůli tomu, aby se mohl Trump nechat vyfotit před tamním kostelem s biblí v ruce.

Politolog zmiňuje reakci prezidentových spojenců na nebezpečné zneužití vládní moci, které oblétlo snad všechna zpravodajství po celém světě. Republikánský senátor John Kennedy nechtěl situaci komentovat, protože "tam nebyl", tudíž by šlo předpokládat, že od teď se bude vyjadřovat pouze k událostem, u nichž byl fyzicky přítomen, ironizuje Zakaria. Dodává, že další republikánští senátoři odmítli sdělit svůj názor, protože údajně záběry "neviděli pořádně", jiní zase tvrdili, že spěchají na oběd.

"Pár republikánských senátorů se s prezidentem rozešlo, ale jiní si našli cestu, jak jej hájit," píše Zakaria. Připomíná, že Ted Cruz, který dříve Trumpa označoval za "zcela amorálního" a "patologického lháře", prohlásil, že pravomoci zneužili pouze samotní demonstranti.

Politolog zmiňuje komentář historičky Anne Applebaumové, která poukázala na skutečnost, že případy kolaborace jsou v dějinách velmi časté, zatímco odpor je vzácný a odkázala na esej Zotročená mysl polského spisovatele Czesława Miłosze popisující úlevu, kterou kolaborace poskytuje, jelikož ukončuje střet s ideály člověka a jeho vnitřní neklid.

Jakmile se kolaborant smíří se svým rozhodnutím, vrací se mu chuť k jídlu, nabývá na síle a vypadá zdravěji, píše pozitivně laděné články a žasne, jak snadno mu to jde, vyzdvihuje Zakaria Miłoszovy myšlenky. Tvrdí, že ty vystihují republikánského senátora Lindseyho Grahama, který v roce 2015 nazval Trumpa "kousavým rasistou, xenofobem a náboženským fanatikem", ale v roce 2018 srdceryvně oznámil, že si to o prezidentovi již nemyslí.

Lidé nemusí věřit lžím, ale bát se lháře  

Jak Applebaumová poznamenala, Miłosz je jedním z mála spisovatelů, kteří přiznávají potěšení z konformity, úlevu, kterou konformita přináší, a fakt, že řeší mnoho osobních i profesních dilemat, vysvětluje politolog. S historičkou souhlasí v názoru na způsob, kterým si Trump vytváří komplice.

Pár dní po své inauguraci se současný prezident rozhodl tvrdit, že počet lidí na ceremoniálu byl nejvyšší v historii, ačkoliv důkazy jasně ukazovaly opak, připomíná Zakaria. Dodává, že Trump ovšem nutil svého tiskového mluvčího, aby veřejně lhal, a přiměl správce příslušného parku k záměně fotografií.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zakaria souhlasí a Applebaumovou, že situace připomíná vyvěšování propagandistických plakátů po vzoru Sovětského svazu, který se k podobným činům uchyloval mnohdy z triviálních důvodů a věděl, že jeho občané jim věřit nebudou. Jejich cílem totiž nebylo přesvědčit lidi, aby uvěřili lži, ale demonstrovat schopnost hlásat a prosazovat lži, protože občas nejde o to vnutit lidem lži, ale naučit je bát se lháře, parafrázuje historičku autor komentáře.

"Vidíme, jak tento proces fungoval během Trumpova prezidentství," pokračuje politolog. Konstatuje, že vše začalo maličkostí ohledně inaugurace, ale pokračovalo to Trumpovými tvrzeními, že ve skutečnosti dostal víc hlasů než Hillary Clintonová, protože miliony lidí volily nelegálně, že Čína zaplatí za americká cla, že Alabamu ohrožuje hurikán Dorian, že větrné elektrárny způsobují rakovinu a že netlačil na ukrajinského prezidenta, aby zahájil vyšetřování Joe Bidena.  

Média napočítala, že Trump během svého prezidentství pronesl téměř 20 tisíc lživých či zavádějících výroků, upozorňuje Zakaria. Podotýká, že republikáni tyto lži opakovali a opakují - nejprve váhavě, ale postupem času se stále větší úlevou v srdci a překvapivou lehkostí. "Pokud Spojené státy zabřednou dále do této temné cesty, značnou část viny ponesou tito republikánští politici, nadšení kolaboranti Donalda Trumpa," nebere si servítky politolog.

Související

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy