Trumpova vláda jednoho muže? Podle politologa by se na zákony a soudy moc neohlížel

NÁZOR - Politolog Fareed Zakaria se neřadí k těm, kteří tvrdí, že Spojené státy za vlády prezidenta Donalda Trumpa se ocitly na hraně přerodu v tyranii. V komentáři pro server Washington Post ovšem konstatuje, že není pochyb o tom, že pokud by současný šéf Bílého domu mohl, příliš by se neohlížel na zákony, soudní precedenty a ústavu.

Donald Trump
doporučujeme

Ti, kteří musí promluvit, mlčí

Trump dal najevo ochotu zastavit vyšetřování svého jednání, omilostnit ty, jejichž nezákonné jednání schvaluje, i trestat média a sociální sítě, které považuje za vůči sobě zaujaté, připomíná Zakaria. Varuje, že mnoho prezidentových stoupenců sice v soukromí tvrdí, že není třeba se obávat, jelikož Trumpovy činy narážejí na jasné hranice, ale americký systém nemá magickou moc.

Systém potřebuje soudce, úředníky, generály a především politiky, kteří se ozvou, pokud vidí flagrantní zneužívání pravomocí, deklaruje politolog. Dodává, že někteří tak již učinili - naposledy vysocí vojenští činitelé -, ale i tak zůstává v tomto směru značná rezerva, především v Trumpově Republikánské straně.   

V pondělí večer policejní těžkooděnci u Bílého domu rozehnali za pomoci síly, slzného plynu, kouřových granátů a gumových projektilů poklidný protest, který výslovně povoluje americká ústava, připomíná Zakaria. Vyzdvihuje, že demonstranti neporušovali zákaz vycházení, nechovali se násilně a policie použila brutální sílu proti zákon dodržujícím občanům jen kvůli tomu, aby se mohl Trump nechat vyfotit před tamním kostelem s biblí v ruce.

Politolog zmiňuje reakci prezidentových spojenců na nebezpečné zneužití vládní moci, které oblétlo snad všechna zpravodajství po celém světě. Republikánský senátor John Kennedy nechtěl situaci komentovat, protože "tam nebyl", tudíž by šlo předpokládat, že od teď se bude vyjadřovat pouze k událostem, u nichž byl fyzicky přítomen, ironizuje Zakaria. Dodává, že další republikánští senátoři odmítli sdělit svůj názor, protože údajně záběry "neviděli pořádně", jiní zase tvrdili, že spěchají na oběd.

"Pár republikánských senátorů se s prezidentem rozešlo, ale jiní si našli cestu, jak jej hájit," píše Zakaria. Připomíná, že Ted Cruz, který dříve Trumpa označoval za "zcela amorálního" a "patologického lháře", prohlásil, že pravomoci zneužili pouze samotní demonstranti.

Politolog zmiňuje komentář historičky Anne Applebaumové, která poukázala na skutečnost, že případy kolaborace jsou v dějinách velmi časté, zatímco odpor je vzácný a odkázala na esej Zotročená mysl polského spisovatele Czesława Miłosze popisující úlevu, kterou kolaborace poskytuje, jelikož ukončuje střet s ideály člověka a jeho vnitřní neklid.

Jakmile se kolaborant smíří se svým rozhodnutím, vrací se mu chuť k jídlu, nabývá na síle a vypadá zdravěji, píše pozitivně laděné články a žasne, jak snadno mu to jde, vyzdvihuje Zakaria Miłoszovy myšlenky. Tvrdí, že ty vystihují republikánského senátora Lindseyho Grahama, který v roce 2015 nazval Trumpa "kousavým rasistou, xenofobem a náboženským fanatikem", ale v roce 2018 srdceryvně oznámil, že si to o prezidentovi již nemyslí.

Lidé nemusí věřit lžím, ale bát se lháře  

Jak Applebaumová poznamenala, Miłosz je jedním z mála spisovatelů, kteří přiznávají potěšení z konformity, úlevu, kterou konformita přináší, a fakt, že řeší mnoho osobních i profesních dilemat, vysvětluje politolog. S historičkou souhlasí v názoru na způsob, kterým si Trump vytváří komplice.

Pár dní po své inauguraci se současný prezident rozhodl tvrdit, že počet lidí na ceremoniálu byl nejvyšší v historii, ačkoliv důkazy jasně ukazovaly opak, připomíná Zakaria. Dodává, že Trump ovšem nutil svého tiskového mluvčího, aby veřejně lhal, a přiměl správce příslušného parku k záměně fotografií.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zakaria souhlasí a Applebaumovou, že situace připomíná vyvěšování propagandistických plakátů po vzoru Sovětského svazu, který se k podobným činům uchyloval mnohdy z triviálních důvodů a věděl, že jeho občané jim věřit nebudou. Jejich cílem totiž nebylo přesvědčit lidi, aby uvěřili lži, ale demonstrovat schopnost hlásat a prosazovat lži, protože občas nejde o to vnutit lidem lži, ale naučit je bát se lháře, parafrázuje historičku autor komentáře.

"Vidíme, jak tento proces fungoval během Trumpova prezidentství," pokračuje politolog. Konstatuje, že vše začalo maličkostí ohledně inaugurace, ale pokračovalo to Trumpovými tvrzeními, že ve skutečnosti dostal víc hlasů než Hillary Clintonová, protože miliony lidí volily nelegálně, že Čína zaplatí za americká cla, že Alabamu ohrožuje hurikán Dorian, že větrné elektrárny způsobují rakovinu a že netlačil na ukrajinského prezidenta, aby zahájil vyšetřování Joe Bidena.  

Média napočítala, že Trump během svého prezidentství pronesl téměř 20 tisíc lživých či zavádějících výroků, upozorňuje Zakaria. Podotýká, že republikáni tyto lži opakovali a opakují - nejprve váhavě, ale postupem času se stále větší úlevou v srdci a překvapivou lehkostí. "Pokud Spojené státy zabřednou dále do této temné cesty, značnou část viny ponesou tito republikánští politici, nadšení kolaboranti Donalda Trumpa," nebere si servítky politolog.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

12.07.2020 14:40 Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k…

Zvítězí Biden, předpovídá volební model. Trumpa dle něj čeká drtivá porážka

12.07.2020 12:40 Aktualizováno Volební model pro prezidentské volby v USA předpovídá jasné vítězství Joe Bidena. Biden by dle něj…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 10:27 Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy