Stát New York ohlásil další pokles úmrtí s covidem-19

V americkém státě New York v neděli na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo 226 lidí, což je další výrazný pokles denní bilance. Za sobotu zemřelo 280 nakažených a před týdnem v úterý jich bylo 330. Novou bilanci dnes podle agentury Reuters oznámil newyorský guvernér Andrew Cuomo. V New Yorku, který je koronavirem nejpostiženějším státem USA, rovněž klesá počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 a také počet závažných případů, které vyžadují intubaci.

Ilustrační foto
doporučujeme

"226 manželek či bratrů, sester nebo dětí nově trpí ztrátou milovaných," řekl Cuomo na dnešní tiskové konferenci. V minulých dnech o lepšící se bilanci řekl, že čísla jindy považovaná za děsivá jsou nyní vnímána jako dobrá a nadějná.

Ve státě New York, kde žije asi 19 milionů lidí, doposud zemřelo 19.415 nakažených, což je takřka třetina bilance celých USA. S covidem-19 je nyní v New Yorku hospitalizováno méně než 9700 lidí, což je denní pokles o zhruba 800 případů.

Za nadějné označil Cuomo výsledky nového plošného testu na protilátky, jehož smyslem je zjistit, kolik lidí se s infekcí i bez symptomů setkalo. Z celkových 15.000 vzorků byly protilátky potvrzeny u 12,3 procenta. Předchozí výsledky z 22. dubna udávaly 13,9 procenta lidí s protilátkami a zpráva z 27. dubna hovořila o 14,9 procentu. Aktuální data týkající se výhradně města New York uvádějí 19,9 procenta vzorků s protilátkami.

Cuomo na dnešním brífinku rovněž řekl, že stát New York bude obnovovat hospodářský život postupně. Nejdříve otevřou vybrané obchody a spustí se stavební a výrobní průmysl, v další fázi začnou fungovat služby, ve třetím kroku se otevřou restaurace a hotely a poslední fázi vzdělávací a umělecká zařízení. Konkrétní termíny k jednotlivým fázím ale guvernér nezmínil a řekl, že budou záviset na epidemiologické situaci a že některé regiony hodnocené jako nízkorizikové budou moci s uvolňováním opatření začít 15. května.

Za nízkorizikový region bude stát New York považovat takový, kde nejméně 14 dní bude klesat počet hospitalizací a úmrtí. "Třídenní průměr nesmí překročit 15 nových případů a pět úmrtí. V regionu také nesmí být za den více než dvě nové hospitalizace s covidem-19 na 100.000 obyvatel," řekl Cuomo.

Guvernér zároveň varoval před unáhleným návratem k normálu. Jako příklad zmínil pandemii španělské chřipky v roce 1918, kdy se nákaza začala opět šířit v oblastech, které příliš rychle karanténní opatření zrušily.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

24.01.2021 10:32 Aktualizováno Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama