Trest za korupci? Bolsonaro chce zavést metodu "svázaných papoušků"

Brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že nebude ve své vládě tolerovat korupci a že na ministra, který se jí dopustí, bude aplikována metoda nazvaná podle převážení svázaných papoušků visících za nohy. Ta se používala k mučení odpůrců režimu za vojenské diktatury (1964-1985) v Brazílii. O dalším kontroverzním výroku prezidenta Bolsonara informovala o víkendu místní média. Některá z nich zdůraznila, že šlo o metaforu.

"Existuje snad korupce v mé vládě? Ano, je to možné, ale vláda o tom neví," řekl Jair Bolsonaro na veřejném mítinku v brazilském městě Palma (stát Tocantins). "Pokud se korupce objeví, zavěsím ministra na hůl na papoušky," dodal prezident.

Podle brazilských médií prezident použil výraz “pau de arara", který původně označoval nástroj na přepravování papoušků svázaných a zavěšených na tyči hlavou dolů. Za vojenské diktatury se ale takto označoval způsob, jakým byli mučeni odpůrci režimu, které také věšeli hlavou dolů na tyči svázané za ruce a nohy.

Bývalý armádní důstojník a krajně pravicový politik Bolsonaro je v úřadu prezidenta od letošního ledna a v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků. Za některé z nich si ještě jako poslanec vysloužil i obvinění z rasismu. O brazilské vojenské dikatuře se Bolsonaro vyjadřuje pozitivně. Podle něj byly vojenské vlády v letech 1964-1985 kvůli rostoucí komunistické hrozbě v Brazílii nutné, aby se zachovaly národní instituce.

Podle vládní komise, která před několika lety zločiny vojenských vlád vyšetřovala, se obětí represí za dvě desítky let vojenských vlád stalo 434 osob a tisíce lidí skončily ve vězení.

Letos v březnu si Bolsonaro vysloužil kritiku za to, že zrušil dekret z roku 2011, který zakazoval oslavovat události z dob diktatury, a dal pokyn ministerstvu obrany, aby vojáci oslavili 55. výročí převratu z roku 1964.

V srpnu například nazval brazilský prezident "národním hrdinou" důstojníka Carlose Ustru (1932—2015), který v 70. letech vedl jednotku tajné služby, která umučila k smrti několik desítek politických vězňů.

Související

Více souvisejících

Jair Bolsonaro Brazílie Korupce

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 56 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy