NÁZOR - Americký prezident Donald Trump před třemi měsíci náhle stáhl americké vojáky ze severní Sýrie, kteří mimo jiné brzdili íránské snahy o zisk dominantního vlivu v zemi, připomíná politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post podotýká, že Trump tehdy tvrdil, že rozhodnutí angažovat se na Blízkém východě bylo jedno z nejhorších v dějinách země.
Stále větší zmatek
Vše se mění jak rychlé písky a Trump minulý týden americké vojenské angažmá v uvedeném regionu dramaticky eskaloval, když nařídil úder na nejdůležitějšího íránského vojenského velitele a vyslání dalších vojáků, konstatuje Zakaria. Pokládá otázku, zda tato blízkovýchodní politika dává vůbec smysl.
"Je to stále zmatenější," píše politolog. Upozorňuje, že v době, kdy Trump rychle stahoval jednotky z oblasti, kterou nazval "krví nasáklé písky", vyslal další 3 tisíce vojáků do Saúdské Arábie s odkazem, že království za to dobře zaplatí, navíc jen pár týdnů poté obrátil a část amerických vojáků v Sýrii ponechal, údajně kvůli tamním ropným polím.
Jakoby toto samo nebylo dostatečně nejasné, po likvidaci íránského generála Kásima Sulejmáního Trump varoval Teherán, že v případě jakéhokoliv útoku na americké cíle bude čelit "velmi rychlé a velmi tvrdé" odvetě, uvádí komentátor. Dodává, že Írán sice následně zaútočil na dvě irácké základny, kde se nacházejí americké jednotky, ale prezident prakticky nic neučinil a oznámil, že Teherán zjevně "ustupuje".
"Jsem rád, že si Trump vybral deeskalaci, ale to nemění skutečnost, že (prezident) opět obrátil," pokračuje Zakaria. Za problém Trumpovy zahraniční politiky nepovažuje žádnou konkrétní akci - zabití Sulejmáního lze podle něj ospravedlnit jako odvetu za íránské provokace -, ale to, že jeho politika je převážně impulzivní, zbrklá, neplánovaná, nekonsistentní a často vede k chaosu a zmatkům.
Trump se neobtěžoval koordinovat postup s vládou Iráku, na jehož území k likvidaci Sulejmáního došlo, a poté, co tato vláda protestovala a vznesla požadavek, aby američtí vojáci opustili zemi, jí šéf Bílého domu pohrozil sankcemi a případný odchod podmínil vysokou platbou za vybudovanou leteckou základnu, připomíná politolog. Za výsledek Trumpovy politiky, která měla zmenšit vliv Íránu, paradoxně označuje možný odchod amerických sil z Iráku, což bylo ve skutečnosti dlouholetým íránským cílem.
Nejde pouze o Blízký východ
Írán není izolovaný případ, zdůrazňuje Zakaria. Poukazuje, že Trump začal svou politiku vůči Severní Koreji hrozbami "ohněm a zlobou, jaké svět neviděl" a zesměšňováním tamního vůdce Kim Čong-una coby "rakeťáka", ale brzy začal mluvit o své nepokryté slabosti pro Kima a vzájemném "románku".
Šéf Bílého domu dokonce učinil bezprecedentní ústupek v podobě tří osobních setkání s diktátorem, uvádí komentátor. Kritizuje, že Trump stále doufá v dohodu, navzdory všem náznakům, že Kim nemá zájem, udržuje svůj jednostranný "románek" a zlehčuje brutalitu a teror severokorejského režimu, které prakticky nemají obdoby.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Trump sice varoval, že pokud nebude severokorejský kurz zastaven, svět bude čelit katastrofální situaci, přičemž zmiňoval nebezpečí výbuchu v regionu, ale KLDR ve skutečnosti pokračuje ve své cestě, upozorňuje Zakaria. Připomíná, že Kim nedávno slíbil představení nové strategické zbraně, na což Trump prakticky nereagoval a není jasné, zda kvůli svému zděšení, či naopak celkovému optimismu.
"Nebo si vezměme Čínu," pokračuje politolog. Připomíná, že Trump se zaměřil na pochybné čínské obchodní praktiky a slíbil dotlačit zemi ke skutečným reformám - například ukončení či alespoň zmírnění státních dotací pro tamní firmy, upřednostňování místních společností a krádeží duševního vlastnictví - skrze cla, o kterých tvrdil, že zůstanou v platnosti, než bude dosaženo velké dohody o těchto otázkách, ale pak náhle oznámil provizorní úmluvu, která většinu z nich opomíjí.
Zdá se, že ve skutečnosti byla uzavřena známá obchodní dohoda, v rámci které se Peking zavazuje nakupovat více amerického zboží, o níž Čína usilovala od samotného začátku, konstatuje politolog. Dodává, že nyní není jasné, proč vlastně musely Spojené státy nést břemeno cel, které platí američtí spotřebitelé.
"Trump nemá zahraniční politiku. Má sérii instinktů - izolacionismus, unilateralismus, agresivitu - a některé jdou proti sobě," míní Zakaria. Naznačuje, že mnohé z nich se aktivují v momentech, kdy prezident dospěje k názoru, že vypadá slabě a hloupě, načež jsou aplikovány bez konzultací a následně obhajovány kývači, kteří veškeré prezidentovy kroky podporují se severokorejským entusiasmem, bez ohledu na jejich nesourodost.
Spojené státy učinily mnoho zahraničněpolitických chyb, ale v posledních desetiletích se držely v zásadě pečlivého rozhodovacího procesu, který zahrnoval konzultace se spojenci a usiloval o konzistentnost a ucelenost politiky, tvrdí politolog. Dodává, že tato tvrdě budovaná pověst je nyní likvidována v jedné světové oblasti za druhou.
Související

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Írán , Čína , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
včera

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
včera

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
včera

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
včera

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
včera

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
včera

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
včera

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
4. července 2025 22:03

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
4. července 2025 21:27

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
4. července 2025 20:54

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
4. července 2025 20:12

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
4. července 2025 19:26

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
4. července 2025 19:01

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
4. července 2025 18:23
Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Zdroj: Jan Hrabě