Trump popírá klimatické změny. Za požáry na západě USA prý stojí špatná správa lesů

V souvislosti s rozsáhlými požáry na západním pobřeží Spojených států navštívil prezident Trump Sacramento v Kalifornii. Krátce po přistání vyjádřil soustrast pozůstalým, zkritizoval i místní lesní správu. Požáry dle něj nemají na svědomí změny klimatu nýbrž špatná údržba lesů.

Krátce po přistání v McClellan Park poblíž Sacramenta v Kalifornii sdělil americký prezident své dojmy ohledně ničivých požárů místním reportérům. Kriticky se vyjádřil vůči lesní správě, která má dle jeho názoru katastrofu na svědomí. Prezident mimo jiné kondoloval rodinám pozůstalých, přislíbil i okamžitou federální pomoc místní vládě na boj s přírodními živly. 

Během brífinku přišla řeč i na globální oteplování. Guvernér státu Kalifornie Gavin Newsom přiznal, že lesní správa by mohla odvádět lepší práci, zároveň ale vyzval Trumpa, aby respektoval rozdílný pohled místní administrativy na otázku klimatických změn. Zatímco Trump uznal, že názory na tuto problematiku se mohou lišit, tvrdě se opřel do vědeckých poznatků.

Kalifornský radní pro přírodní zdroje Wade Crowfoot však trval na datech, která dokládají, že podnebí Kalifornie se rok co rok výrazněji otepluje. Trump ovšem radnímu oponoval názorem, že se věda plete. ,,Začne se ochlazovat, uvidíte,“ odvětil prezident. 

Trumpův postoj ke klimatickým změnám kriticky okomentoval i guvernér státu Washington Jay Inslee. Ten pro ABC uvedl, že prezidentův odmítavý přístup ke změně klimatu je neuvěřitelný, obzvlášť v době, kdy je západní pobřeží tak těžce sužováno požáry. 

Guvernérů se zastal i prezidentský kandidát Joe Biden. Ten zkritizoval nečinnost Bílého domu v reakci na změny klimatu, přičemž zdůraznil, že jejich dopady jsou dnes zřetelné ve městech i mimo ně, a to nejen ve Spojených státech. 

Newsom již minulý týden upozornil, že Kalifornie letos zažila nejteplejší srpen s rekordními teplotami, které dosahovaly až 54 stupňů celsia a držely se tak vysoko nad světovým průměrem. Jen za poslední měsíc zaznamenala Kalifornie na 14 000 suchých bouřek, které zavinily stovky požárů, v deseti případech se jednalo o nejsilnější požáry v historii.

Požáry sežehly již na milion akrů půdy, což je zhruba dvojnásobek toho, co na západním pobřeží běžně zaznamenají za rok. Zatímco zdejší vlády poukazují na dopady změn klimatu, prezident Trump a Bílý dům viní státní správu. 

Poradce Bílého domu Peter Navarro v rozhovoru pro CNN řekl, že příčinou požárů není globální oteplování, ale škrty ve státním rozpočtu. Na západním pobřeží Spojených států přitom ročně na standardní údržbu, která zahrnuje zkracování stromů nebo kácení keřů, putují miliony dolarů. I přes to se ale místní úřady ocitají pod neustálou kritikou, práci jim prý komplikují i vlastníci rozsáhlých pozemků na venkově, kteří jejich péči často zanedbávají.

Situaci v Kalifornii okomentoval i profesor a klimatolog z Linfieldské univerzity v Oregonu Greg Jones. Dle jeho názoru nelze jednoznačně říci zda sucho, které Kalifornii poslední roky zužuje, je přímým důsledkem globálního oteplování. S jistotou však potvrdil, že oteplování zemského povrchu zvyšuje riziko a závažnost podobných živelných katastrof. 

Své domovy opustily již desítky tisíc lidí. Požáry si prozatím vyžádaly 10 obětí v Oregonu, 24 v Kalifornii. Dle úřadů se stále řada lidí pohřešuje. Vzhledem k přetrvávajícímu suchu meteorologové očekávají, že se plameny z jižního Oregonu větrem rozšíří i dále do severní Kalifornie.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kalifornie Donald Trump Požáry v USA

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy