Trump sesazen nebude? Impeachment v troskách, klíčový senátor nechce svědky

Lamar Alexander, jeden z umírněných republikánů v americkém Senátu, se rozhodl nepodpořit žádost demokratů o předvolání svědků při rozhodování o ústavní žalobě na prezidenta Donalda Trumpa. Naopak jeho kolega Mitt Romney přes svou mluvčí podle agentury Reuters potvrdil, že bude v této věci hlasovat spolu s demokraty. Aby byli svědci předvoláni, potřebují demokraté hlasy nejméně čtyř republikánských senátorů, což se nyní jeví jako nepravděpodobné.

Kongres USA
doporučujeme

Hlasování o svědcích se očekává dnes. Zamítnutí svědků může podle agentury AP umožnit rychlý konec jednání o ústavní žalobě na Trumpa. Prezident jí čelí za zneužití funkce a obstrukce vůči Kongresu.

Alexander řekl, že nejsou potřeba další informace k prokázání faktu, že Trump nespáchal čin, za nějž byl měl být z funkce sesazen.

Demokraté chtěli, aby byl předvolán zejména někdejší Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton. Ve své připravované knize totiž podle deníku The New York Times tvrdí, že se mu Trump loni v létě svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, pokud mu Kyjev v kampani před letošními prezidentskými volbami nepomůže. Právě kvůli této ukrajinské kauze vznesla na Trumpa Sněmovna reprezentantů, ovládaná demokraty, žalobu, ve které ho viní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu.

K předvolání svědků potřebují demokraté, kteří mají ve 100členném Senátu 47 hlasů, získat nejméně čtyři republikánské hlasy.

Spekulovalo se, že vedle Alexandera by z republikánů pro svědky mohli hlasovat i Mitt Romney, Lisa Murkowskiová a Susan Collinsová. Romney a Collinsová ve čtvrtek řekli, že předvedení svědků podpoří. Romneyho mluvčí dnes potvrdila, že senátor bude hlasovat pro svědecké výpovědi. Alexanderovo rozhodnutí znamená, že se republikánům podaří předvolání svědků zablokovat, pokud se na stranu demokratů vedle výše zmíněné trojice nepostaví žádný další republikán.

Dnes se v Senátu očekávají závěrečné argumenty a pak hlasování o svědcích. Nevylučuje se, že by pak mohlo rychle následovat závěrečné hlasování. V něm by k Trumpově odvolání byla potřebná dvoutřetinová většina, což vzhledem k poměru sil v Senátu není podle odborníků dosažitelné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama