Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali "historickou" zmínku jejich organizace americkým prezidentem Donaldem Trumpem při úterní předvolební debatě.

Donald Trump

Uskupení, které organizace Liga proti hanobení (ADL) označuje jako násilné tvrdé jádro vyznavačů ideologie bělošské nadřazenosti, také Trumpovi slíbilo svou věrnost, informoval zpravodajský server televize NBC. Trumpův demokratický sok Joe Biden skupinu odsoudil a vyzval ji k zastavení činnosti. Dnes už Trump vyjádřil vůči skupině odstup.

Jedním z nejkontroverznějších momentů úterní konfliktní debaty byl okamžik, kdy moderátor Chris Wallace vyzval Trumpa, ab odsoudil často ozbrojené krajně pravicové zastánce ideologie bělošské nadřazenosti, kteří se v poslední době několikrát dostali do střetů s účastníky protestů proti rasismu a policejní brutalitě v některých amerických městech.

"Jsem ochoten udělat cokoli. Chci, aby zavládl mír," řekl Trump. Moderátor následně naznačil, že by prezident mohl odsoudit činnost právě skupiny Proud Boys, která je spojována s několika nedávnými násilnými incidenty při protestech ve městě Portland. "Proud boys - ustupte stranou a buďte připraveni," řekl nakonec Trump. "Ale něco vám řeknu, někdo by měl něco udělat s Antifou...protože toto není pravicový problém, ale levicový," dodal.

Účet Proud Boys na sociální síti Telegram pak podle NBC přijal prezidentova slova jako rozkaz. "Ustupujeme stranou a budeme připraveni, pane," napsali provozovatelé profilu. "Prezident Trump řekl Proud Boys, aby byli připraveni, protože se někdo musí vypořádat s Antifou... Tak tedy pane! Jsme připraveni!!" napsal pak na sociální síti jeden z organizátorů skupiny Joe Biggs. Další příslušníci Proud Boys na Telegramu pak prezidentova slova vykládali jako vyslovení tiché podpory, podle jiných po debatě skokově vzrostl počet žádostí o členství ve skupině.

Odbornice na extremismus Megan Squirová z Elonské univerzity v Severní Karolíně je názoru, že Trump svým výrokem splnil skupině její dlouholetý sen. "Říci, že jim tím dodal energii, by bylo málo," prohlásila Sguirová. "Jejich snem je bojovat s antifou za jeho obranu, a on je nyní zřejmě právě o to požádal," dodala.

Trump se při dnešním vystoupení v Bílém domě snažil od skupiny a svých předchozích výroků distancovat. "Nevím, kdo to jsou Proud Boys," řekl. "Jediná věc, kterou mohu říci, je, že se musí stáhnout a nechat dělat policii svou práci," dodal prezident.

Demokrat Biden příspěvky Biggse a dalších členů Proud Boys sdílel na twitteru s poznámkou "toto je Trumpova Amerika". Na dnešním vystoupení ve státu Ohio také skupinu znovu odsoudil a vyzval ji k zastavení jejich činnosti.

Americké bezpečnostní úřady v poslední době varují před možností extremisticky motivovaného násilí, které by podle nich mohlo doprovázet průběh voleb nebo období po nich. Trump totiž opakovaně odmítá jasně říci, zda se v případě volební prohry pokojně vzdá moci. Odůvodňuje to nepodloženým tvrzením, že kvůli rozmachu poštovního hlasování způsobeném pandemií covidu-19 budou volby na mnoha místech zfalšované.

Podle řady odborníků by tak po volbách mohly vypuknout vleklé právní bitvy a zavládnout období nejistoty doprovázené demonstracemi a s nimi spojenými násilnými střety.

Biden dnes znovu prohlásil, že Trump v případě prohry bude muset Bílý dům opustit. "Prezident odstoupí. Americký lid to jinak nedovolí. Žádný úřad by nedovolil, aby se tak nestalo," řekl bývalý viceprezident.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Související:

Právě se děje

reklama