Trump v rozhovoru podle tisku ukázal nepochopení rozsahu pandemie v USA

Americký prezident Donald Trump tápe ohledně stavu pandemie covidu-19 v USA a zřejmě nerozumí tomu, jak vážná situace panuje v jeho zemi. K takovým závěrům dospěla některá americká a britská média po odvysílání rozhovoru amerického prezidenta s reportérem zpravodajského webu Axios Jonathanem Swanem.

Donald Trump

Trump v interview například také vznesl pochyby ohledně způsobu úmrtí finančníka Jeffreyho Epsteina a odmítl uznat zásluhy bojovníka za občanská práva a nedávno zesnulého kongresmana Johna Lewise.

Trump v poslední době poskytoval jen málo rozhovorů a pouze vzácně se setkal tváří v tvář s novinářem, který nepracuje pro jemu názorově nakloněné médium. Na rozhovor natočený 28. června a zveřejněný v pondělí proto podle listu The Washington Post (WP) přišel zdánlivě připravený a vybavený vlastními grafy o stavu pandemie. I přesto však podle listu odpovídal neohrabaně a nedokázal přesvědčivě doložit svoje tvrzení, že je ve Spojených státech dobrá epidemická situace.

Trump se v rozhovoru pyšnil tím, že si Spojené státy vedou co do relativního počtu zemřelých v souvislosti s covidem-19 lépe než Evropa a zbytek světa. Krátce nato však vyšlo najevo, že si USA stojí nejlépe v počtu zemřelých na počet provedených testů. Swan prezidenta upozornil, že jsou na tom USA výrazně hůře než jiné vyspělé země jako Jižní Korea či Německo, pokud se srovnává počet úmrtí na počet obyvatel státu, což je obecněji uváděná statistika.

"To nemůžete," řekl Trump. Na otázku, proč by takové srovnání nemohl dělat, prezident odpověděl, že se musí řídit počtem zemřelých vůči celkovému počtu provedených testů. "Je to rozhodně relevantní statistický údaj, říci, že USA mají populaci X a X procent té populace zemřelo..." pokračoval Swan. "Ne, musíte se řídit počtem případů," odvětil Trump. Podle WP je totiž tato statistika jediná, podle níž si USA vedou dobře ve srovnání s dalšími vyspělými zeměmi.

Trump rovněž zopakoval svůj často vyvracený argument, že vysoký počet nakažených v USA je způsoben vysokým počtem provedených testů, a prohlásil, že testů je možné provádět i příliš mnoho. "Kdo to říká?" zeptal se Swan. "Jen si přečtěte příručky, přečtěte si ty knihy," odpověděl Trump, aniž k tomu poskytl bližší informace.

List The Guardian označil prezidenta za značně nejistého také v dalších tématech rozhovoru, když Trump například potvrdil, že při nedávném telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nezmínil dosud nepotvrzené zprávy amerických tajných služeb, že Moskva slíbila odměny povstalcům za útoky na vojáky USA a dalších západních zemí v Afghánistánu. Argumentoval přitom tím, že Američané rovněž dávali Afgháncům zbraně, když bojovali proti vojskům Sovětského svazu v 80. letech minulého století.

Trump rovněž několikrát vznesl pochyby o tom, jakým způsobem zemřel finančník Jeffrey Epstein, který čelil podezřením ze sexuálních deliktů. Toho nalezli loni oběšeného v cele a ministr spravedlnosti William Barr následně prohlásil, že se nade vší pochybnost jednalo o sebevraždu. Na internetu však kvůli napojení Epsteina na významné politické osobnosti kolují konspirační teorie, podle nichž byl zavražděn. "Lidé se stále snaží přijít na to, jak zemřel. Byla to sebevražda, nebo byl zabit?" řekl v rozhovoru Trump a tuto myšlenku ještě zopakoval.

Deník The New York Times se soustředil na tu část interview, v níž Trump nechtěl uznat zásluhy nedávno zemřelé ikony boje za občanská práva v USA Johna Lewise. Tomu se po jeho smrti dostalo nejvyšších poct a jeho pohřbu se zúčastnili tři bývalí američtí prezidenti, Trump však na obřadu chyběl.

"Vlastně jsem se s Johnem Lewisem nikdy nesetkal," řekl prezident. "Nepřišel na mou inauguraci. Nepřišel na moje poselství o stavu Unie a to je OK. Je to jeho právo," dodal. Po otázce ohledně Lewisových zásluh na hnutí za občanská práva, které vedlo k ukončení rasové segregace v USA, prezident hovořil o tom, co považuje za svoje vlastní úspěchy. "Znovu, nikdo neudělal pro černochy v Americe víc než já. Měl přijít. Myslím, že udělal velkou chybu," řekl Trump s odkazem na Lewisovu nepřítomnost na jeho inauguraci. Černošský zákonodárce tehdy svou neúčast odůvodňoval tím, že Trumpovi ke zvolení napomohl vliv Ruska.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

Související:

Právě se děje

reklama