Trump vyslal federální agenty do Oregonu. Jejich činy budí kritiku

Politici a další činitelé z amerického státu Oregon si tento týden stěžovali na příslušníky federálních bezpečnostních složek, kteří byli nedávno vyslaní do města Portland kvůli pokračujícím protestům za reformy policie.

Důvodem kritiky jsou údajně agresivní postupy federálních jednotek, které situaci ve městě jen vyostřily. Objevují se zprávy o tom, že agenti jezdí po městě v maskáčových uniformách a nakládají demonstranty do neoznačených vozidel.

Takovouto zkušenost popsal listu The Washington Post (WP) 29letý místní obyvatel Mark Pettibone. Když se před ním v noci na čtvrtek objevilo několik mužů v zelených vojenských oblecích s neurčitými nápisy "policie", dal se na útěk. Nevěděl prý, zda nejde o pravicové extremisty, kteří často v Portlandu levicově smýšlející demonstranty konfrontují oblečení jako vojáci.

"Byl jsem vyděšený," řekl. Muži jej rychle dostihli a odvezli do budovy federálního soudu, kde byl odveden do cely. Federální agenti, kteří jej zadrželi při jeho návratu domů z poklidné manifestace, mu prý nesdělili, proč skončil ve vazbě a ani mu neposkytli žádný dokument o jeho zadržení. Když jim řekl, že na jejich otázky nebude odpovídat, byl velmi rychle propuštěn, řekl Pettibone listu WP.

Příslušníci federálních složek jsou v Portlandu asi dva týdny. Vysláni tam byli na základě dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa o ochraně památníků, které se na mnoha místech v USA staly terčem vandalů při manifestacích proti rasismu a policejní brutalitě. V největším městě Oregonu protesty neutichly ani po sedmi týdnech, přičemž od počátku je provází násilné střety s policií, podle agentury AP ale napětí ve městě od příjezdu federálních činitelů eskalovalo.

Jedním z důvodů je incident z minulé soboty, kdy člen federální policie způsobil jednomu z aktivistů vážná zranění hlavy projektilem z "nesmrtící" zbraně. Ve čtvrtek večer pak federální jednotky proti davu demonstrantů opět zasáhly podobnými projektily, jakož i slzným plynem. Úřadující americký ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf, který krátce předtím Portland navštívil, označil demonstranty za "násilné anarchisty" a řekl, že protesty stále pokračují vinou nečinnosti městských a státních činitelů.

Ti ale věc vidí jinak. Starosta Portlandu Ted Wheeler označil postup federálních složek za nezodpovědný a vyzval je, aby buď město opustili, nebo zůstali pouze ve federálních budovách. Podle šerifa místního policejního sboru Mikea Reese zase cizí jednotky "výrazně poškodily" snahy uklidnit atmosféru kolem protestů. Demokratická guvernérka Oregonu Kate Brownová pak hovořila o "očividném zneužití pravomoci od federální vlády".

O možném protiprávním jednání se mluví i v souvislosti se zatčením mladíka Pettibonea a dalšími podobnými incidenty zachycenými na videích. Podle Jann Carsonové z oregonské větve Americké unie občanských práv (ACLU) je takové počínání "jednoduše protiústavní" a připomíná spíše únosy.

"Zatýkání vyžaduje pravděpodobné podezření, že došlo k federálnímu zločinu, tedy konkrétní informace naznačující, že daná osoba pravděpodobně spáchala federální přečin," vysvětlil profesor práv z Kalifornské univerzity v Berkeley Orin Kerr. "Pokud agenti berou lidi proto, že se možná účastnili protestu, pak to daný princip nesplňuje," řekl WP.

Sdílejte článek

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy