Ukrajinská aféra: Pokračuje slyšení k Trumpovi, vypovídat bude kontroverzní svědek

Americká Sněmovna reprezentantů dnes pořádá další, v pořadí čtvrté, veřejné slyšení k ukrajinské kauze prezidenta Donalda Trumpa. Největší pozornost médií poutá výpověď amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda, kterého demokraté považují za nejméně důvěryhodného svědka.

Přidejte svůj názor

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Dnešní slyšení, které pořádá sněmovní výbor pro tajné služby, začnou dopoledne místního času (15:00 SEČ) a stejně jako v úterý potrvají až do noci SEČ. Dopolední blok (odpolední SEČ) je zcela vyhrazen Sondlandovi, jehož dosavadní výpovědi se dostaly do konfliktu s jinými svědectvími a dostupnými záznamy.

Sondland navíc upravil své říjnové svědectví, kdy v Kongresu vypovídal za zavřenými dveřmi, což vysvětlil tím, že mu výslech osvěžil paměť.

Sondland v doplněném svědectví informoval zákonodárce o rozhovoru ve Varšavě s poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterému řekl, že obnovení americké vojenské pomoci se pravděpodobně nestane dříve, než Kyjev veřejně učiní Washingtonem požadované protikorupční prohlášení.

Toto prohlášení se mělo týkat někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena a jeho syna Huntera, o jejichž vyšetřování na Ukrajině Trump stál. Podle demokratů tak prezident USA mohl porušit své pravomoci, za což mu nyní hrozí proces sesazení z funkce.

Odpoledne místního času (20:30 SEČ) před sněmovní výbor předstoupí Laura Cooperová, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, a náměstek ministra zahraničí David Hale.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 19:47 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog důrazně varuje

07.12.2019 22:10 Aktualizováno NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama