Ukrajinská aféra: Pokračuje slyšení k Trumpovi, vypovídat bude kontroverzní svědek

Americká Sněmovna reprezentantů dnes pořádá další, v pořadí čtvrté, veřejné slyšení k ukrajinské kauze prezidenta Donalda Trumpa. Největší pozornost médií poutá výpověď amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda, kterého demokraté považují za nejméně důvěryhodného svědka.

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Dnešní slyšení, které pořádá sněmovní výbor pro tajné služby, začnou dopoledne místního času (15:00 SEČ) a stejně jako v úterý potrvají až do noci SEČ. Dopolední blok (odpolední SEČ) je zcela vyhrazen Sondlandovi, jehož dosavadní výpovědi se dostaly do konfliktu s jinými svědectvími a dostupnými záznamy.

Sondland navíc upravil své říjnové svědectví, kdy v Kongresu vypovídal za zavřenými dveřmi, což vysvětlil tím, že mu výslech osvěžil paměť.

Sondland v doplněném svědectví informoval zákonodárce o rozhovoru ve Varšavě s poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterému řekl, že obnovení americké vojenské pomoci se pravděpodobně nestane dříve, než Kyjev veřejně učiní Washingtonem požadované protikorupční prohlášení.

Toto prohlášení se mělo týkat někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena a jeho syna Huntera, o jejichž vyšetřování na Ukrajině Trump stál. Podle demokratů tak prezident USA mohl porušit své pravomoci, za což mu nyní hrozí proces sesazení z funkce.

Odpoledne místního času (20:30 SEČ) před sněmovní výbor předstoupí Laura Cooperová, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, a náměstek ministra zahraničí David Hale.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

USA mají historicky nejhorší reputaci. Příčinou je Trump a koronavirus,…

20.09.2020 09:40 Dle průzkumů se pověst Spojených států s nástupem Donalda Trumpa do funkce za poslední čtyři roky…

Vrah si odpykává doživotí. Po zabití spoluvězně pro sebe žádá trest smrti

20.09.2020 08:30 Vězeň, jenž si v americkém státě Indiana odpykává za vraždy dva doživotní tresty, požádal o trest…

Trump oznámil, že do Nejvyššího soudu příští týden nominuje ženu

20.09.2020 07:52 Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama