USA a Írán si vzájemně vyměnily vězně

Spojené státy a Írán si vzájemně vyměnily vězně. Íránské úřady pustily na svobodu čínsko-amerického studenta Xiyue Wanga, kterého kvůli obviněním ze špionáže zadržovaly tři roky. Američané zase propustili vězněného íránského vědce Masúda Solejmáního zatčeného loni a obviněného z porušení obchodních sankcí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na americké a íránské představitele. Výměna nejspíš nastala ve Švýcarsku.

Americký prezident Donald Trump v prohlášení uvedl, že se student Princetonské univerzity Wang, který byl zadržen v roce 2016, nyní vrací do USA. Stejně tak se na cestu domů vydal i Solejmání. Výměnu pomohlo dojednat Švýcarsko. Íránská agentura IRNA informovala, že íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf přivítal propuštěného vědce v Curychu, kde se podle všeho výměna vězňů uskutečnila. Solejmání by měl odjet zpátky do Íránu v nadcházejících hodinách.

V prohlášení, které zveřejnil Bílý dům, Trump propuštění Masúda Solejmáního nezmínil. Poděkoval nicméně švýcarské vládě za pomoc při vyjednávání o Wangově propuštění. "Propuštění Američanů držených v zajetí je pro mou administrativu velmi důležité a budeme dělat vše pro to, abychom dostali domů všechny naše občany neprávem držené v cizině," uvedl Trump.

Později Trump na twitteru poděkoval Íránu za "velmi čestné vyjednávání". Výměna vězňů podle něj dokazuje, že se spolu Spojené státy a Írán "mohou dohodnout".

Švýcarské vládě poděkoval i íránský ministr Zaríf. "Jsem rád, že se profesor Masúd Solejmání a pan Xiyue Wang brzy setkají se svými rodinami. Děkuji všem, kdo se na tom podíleli, zejména švýcarské vládě," napsal šéf íránské diplomacie na twitteru.

Íránského vědce do Švýcarska doprovodil americký zmocněnec pro Írán Brian Hook. Domů se pak bude vracet s Wangem, citovala agentura AP nejmenované americké představitele. Hook a Wang ale nejprve zamířili na vojenskou kliniku v Landstuhlu poblíž letecké základny Ramstein v Německu, kde lékaři propuštěného Američana prohlédnou.

Xiyue Wang byl v Íránu odsouzen na deset let kvůli tomu, že se podle obvinění do země "infiltroval" a posílal do ciziny tajné materiály. Jeho rodina i Princetonská univerzita to ale odmítly. Podle univerzity byl Američan zadržen, když v Íránu prováděl výzkum ohledně dynastie Kadžárovců kvůli svému doktorátu. Wangova manželka nyní zveřejnila prohlášení, ve kterém uvedla, že jejich "rodina bude zase kompletní". "Náš syn i já jsme na tento den čekali tři dlouhé roky a je až těžké vyjádřit slovy, jak moc jsme nadšení z toho, že se s Xiyuem opět shledáme," dodala manželka.

Švýcarsko zastupuje americké zájmy v Íránu. USA a Írán přerušily diplomatické vztahy po íránské islámské revoluci v roce 1979 a dosud je neobnovily.

Jak poznamenala agentura AP, výměna vězňů je velmi překvapivá zejména kvůli současnému zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Mezi Spojenými státy a Íránem panuje napětí hlavně kvůli americkým protiíránským sankcím, které Washington zavedl poté, co Trump loni odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Vztahy mezi oběma státy se ještě více vyostřily po zářijových útocích na dvě saúdskoarabská ropná zařízení. Z útoků, ke kterým se přihlásili Íránem podporovaní šíitští povstalci v Jemenu, Washington a Rijád viní Teherán. Ten to však odmítá.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Írán Věznice

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

"Ostudný podvodník Biden." Trump kvůli Izraeli zaútočil na amerického prezidenta

Americký exprezident Donald Trump tvrdí, že jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden stojí na straně hnutí Hamás, když pohrozil zastavením dodávek amerických zbraní Izraeli. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy