USA bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu, řekl Blinken

USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok, jehož cílem bude vyvažovat stále vážnější a dlouhodobou hrozbu, kterou představují velmocenské ambice Pekingu. V dlouho očekávaném projevu ohledně americké politiky vůči Číně to dnes řekl ministr zahraničí USA Antony Blinken.

Dodal však, že Washington nechce vstoupit s Pekingem do další studené války a nebude v Číně usilovat o vnitropolitickou změnu.

Ačkoliv je v současnosti nejakutnější hrozbou pro celosvětovou stabilitu "válka (ruského) prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině", Čína podle současné americké administrativy představuje větší nebezpečí pro celkové mezinárodní uspořádání.

"I za pokračující války prezidenta Putina se nadále soustředíme na nejvážnější dlouhodobou výzvu pro mezinárodní řád - což je ta, kterou představuje Čínská lidová republika," řekl ministr.

"Čína je jedinou zemí, která má jednak v úmyslu přetvořit mezinárodní uspořádání, a také má stále více ekonomické, diplomatické, vojenské a technologické moci na to, aby to dokázala," pokračoval Blinken. "Vize Pekingu by nás vzdálila všeobecným hodnotám, které pomáhaly živit většinu pokroku, jehož svět dosáhl v posledních 75 letech," dodal.

USA budou chtít soustředit svoje zdroje a spojence a vzdorovat narůstající čínské asertivitě všude na světě, řekl Blinken. Nechtějí se snažit o změnu čínského ekonomického a politického modelu, ale mají v úmyslu nabídnout ostatním zemím vyzkoušenou alternativu.

"Nemůžeme spoléhat na to, že Peking změní svou trajektorii. Budeme proto tvarovat strategické prostředí kolem Pekingu, abychom prosazovali naši vizi otevřeného a inkluzivního mezinárodního systému," řekl šéf americké diplomacie.

Blinken rovněž Čínu kritizoval za to, že je "stále represivnější doma a stále agresivnější v zahraničí". Velké znepokojení vyjádřil ohledně "stupňující se provokativní rétoriky a aktivity" Pekingu vůči Tchaj-wanu. Čína tento ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii, ačkoliv tam funguje svébytný demokratický politický systém.

"Tato slova a činy jsou hluboce destabilizující. Hrozí kvůli nim riziko toho, že se někdo přepočítá, a ohrožují mír a stabilitu Tchajwanského průlivu," řekl šéf americké diplomacie.

Poznamenal však, že se americká politika v této věci nemění, ačkoliv prezident Joe Biden před několika dny řekl, že by USA zasáhly vojensky, pokud by se Čína snažila dostat ostrov pod svou nadvládu silou. Spojené státy od konce 70. let vyznávají takzvanou politiku jedné Číny, podle níž má v jejich očích Peking nad Tchaj-wanem svrchovanost. Zároveň však udržují s Tchaj-wanem separátní diplomatické styky a poskytují mu zbraně, což Čína hlasitě kritizuje.

"Nepodporujeme tchajwanskou nezávislost a očekáváme, že se neshody v (Tchajwanském) průlivu vyřeší mírovými prostředky," řekl Blinken.

Šéf americké diplomacie poznamenal, že míra a rozsah výzvy, kterou představuje Čína, bude pro americkou diplomacii zkouškou, jakou před sebou ještě nikdy neměla. Oznámil rovněž vytvoření "čínského domu" - zvláštního týmu na ministerstvu zahraničí, který bude koordinovat a zavádět novou americkou politiku vůči Číně napříč různými problematikami a regiony.

Související

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.
David Cameron

Cameron chválí českou iniciativu pro Ukrajinu. Munici shání i Londýn

Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických ocenil českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Cameron ji zmínil na tiskové konferenci s americkým protějškem Antonym Blinkenem. V USA se snaží dosáhnout obnovení americké podpory Kyjeva. 

Více souvisejících

Antony Blinken USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy