USA evidují nejvyšší denní počet nakažených za dva měsíce

Ve Spojených státech se v pátek prokázal koronavirus u asi 58.000 osob, což je nejvyšší údaj za poslední dva měsíce. Počty hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19 na středozápadě země navíc již pátý den v řadě překonaly rekord, napsala v sobotu agentura Reuters. USA nadále evidují největší absolutní čísla nakažených i zemřelých s covidem-19 na světě.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Deset z celkem 50 amerických států ohlásilo v pátek dosud nejvyšší jednodenní nárůst počtu infekcí od začátku pandemie. Za říjen tak svoje rekordy překonalo již celkem 19 států USA.

Státy Wisconsin s necelými šesti miliony a Illinois s 12,6 milionu obyvatel pak zaznamenaly již druhý den za sebou přes 3000 nových případů, což je situace, jež nenastala ani při jarním vrcholu tamní pandemie, píše Reuters.

Denní počty zemřelých v USA nadále pomalu klesají, stále tam však na komplikace covidu-19 každý den umírá průměrně asi 700 lidí. Zdravotničtí experti však varují, že když stoupají počty nakažených, následují je v tomto trendu počty zemřelých až s několikatýdenním zpožděním.

Podle respektovaného modelu Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě, který se v minulosti ukázal jako poměrně přesný, se denní počet zemřelých v USA do poloviny ledna příštího roku více než ztrojnásobí. K 1. únoru by tak Spojené státy mohly evidovat celkem 395.000 zemřelých s covidem-19, tedy téměř dvojnásobek nynějších 214.000 úmrtí. Pokud by však Američané začali ve výrazně vyšší míře nosit roušky, mohl by být počet zemřelých začátkem února až o 79.000 osob nižší, než je nynější projekce, tvrdí autoři modelu.

Reuters připomíná, že USA na federální úrovni nenařizují zakrývání nosu a úst na veřejnosti a nošení roušek vůbec nevyžaduje 17 států.

Trendu nastíněném modelem Washingtonské univerzity odpovídá nedávný nárůst počtu hospitalizovaných osob s těžkým průběhem covidu-19 v několika státech, které již začínají mít problém vypořádat se s náporem nových pacientů. Za pátek se rekordně zvýšil počet infikovaných koronavirem přijatých do nemocnic v Arkansasu, Kansasu, Missouri, Montaně, Severní Dakotě, Oklahomě a Wisconsinu. V oblasti středozápadu tak vzrostl denní počet hospitalizovaných na téměř 9000, čímž se prodloužila série smutných denních rekordů z posledních pěti dní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

Trump změnil své vystupování. Podle průzkumu CNN debatu s Bidenem prohrál

23.10.2020 14:52 Aktualizováno Druhá a zároveň poslední předvolební debata kandidátů na amerického prezidenta byla oproti…

Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají…

23.10.2020 07:44 Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama