USA evidují více nově nakažených než při vrcholu vlny způsobené deltou

Ve Spojených státech nadále roste průměrný počet nově infikovaných koronavirem, který překonává vrchol letní vlny pandemie nemoci covid-19 způsobené variantou delta. Přibývající počty nových případů experti připisují variantě omikron a upozorňují, že zemi čekají těžké dva měsíce.

Podle vládního experta Anthonyho Fauciho se USA vzhledem k současnému vývoji mohou brzy dostat do situace, kdy v zemi nezbyde v podstatě nikdo, kdo by nebyl očkovaný, nebo se nenakazil koronavirem. To by však podle něj mohlo pomoci dostat pandemii pod kontrolu.

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se nyní v zemi koronavirus prokáže v průměru u téměř 200.000 lidí denně, což je nejvíce od ledna. Křivka přitom stále strmě stoupá, podle listu The New York Times se daří odhalit o 83 procent více nových infekcí než před 14 dny. Statistiky přitom v těchto dnech mohou být ovlivněny svátečními výpadky v evidenci. Bilance hospitalizací zatím neroste tak prudce jako počty infekcí a po víkendu byla těsně nad 70.000.

Fauci v neděli varoval, že počty nově nakažených budou stoupat nejen v USA, ale také ve zbytku světa, a že by se lidé neměli příliš uspokojovat zprávami o tom, že omikron možná způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než dosud dominantní delta.

"Když máte mnohem, mnohem, mnohem více (nakažených) lidí s méně vážným průběhem, tak to může svým způsobem neutralizovat pozitivní efekt toho mírnějšího průběhu," řekl Fauci v televizi ABC. V největším ohrožení jsou podle něj lidé, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19. V oblastech s nízkou proočkovaností hrozí kvůli vysoké infekčnosti omikronu v příštích měsících přetížení nemocnic i v případě, že varianta obecně způsobuje mírnější průběh onemocnění, řekl expert.

Podle Fauciho je představitelné, že se dříve nebo později všichni nakazí, nebo budou naočkovaní a dostanou posilovací dávku. "Když se dostanete do takového bodu, tak pokud by se neobjevila velmi zvláštní varianta, která by obešla veškerou ochranu - což by bylo neobvyklé - tak se podle mého názoru můžeme dostat do situace, kdy to budeme mít (pandemii) na stabilní úrovni," řekl epidemiolog.

Dopady nové vlny epidemie pocítily o uplynulém víkendu tisíce cestujících. Aerolinky musely od pátku kvůli šíření nákazy u svých zaměstnanců zrušit zhruba 4000 letů z, do nebo v rámci USA, uvádí podle agentury AP web FlightAware.

ALERT: #Omicron is surging statewide. Hospitalizations have doubled in the last week. Meanwhile, cases continue to jump - and that includes a number of reinfections.

— Louisiana Department of Health (@LADeptHealth) December 26, 2021

Americké úřady se nyní snaží co nejrychleji rozšířit testovací kapacity, jejichž nedostatek je pro mnoho lidí komplikací. Administrativa prezidenta Joea Bidena mimo jiné objednala půl miliardy testovacích sad, které hodlá od ledna zdarma distribuovat do domácností. "Zcela zjevně to musíme zlepšit," řekl k testování Fauci. "Myslím, že se věci velmi zlepší začátkem ledna, to nám ale nepomůže dnes nebo zítra," dodal.

Ve školách a podnicích rostou obavy z ochromení provozu kvůli výpadu velkého množství nakažených pracovníků. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) již před Vánoci zkrátilo doporučenou dobu karantény po nákaze pro zdravotníky z deseti dnů na týden. Stát New York pracovníkům například ve vzdělávání, zdravotní péči, dopravě či v obchodech s potravinami za určitých podmínek povolil návrat na pracoviště již pět dnů po pozitivním testu na koronavirus.

Někteří státní činitelé varují své občany, aby se vyhýbali velkým sešlostem při oslavám Nového roku. Ministerstvo zdravotnictví státu Louisiana na twitteru napsalo, že se ve státu za poslední týden zdvojnásobil počet lidí s covidem-19 v místních nemocnicích a že se nákaza omikronem šíří na celém území státu.

Nejvíce zasažený je však stále severovýchod USA v čele s městem New York, které hlásí skoro 20.000 infekcí denně. V nejlidnatějším americkém městě dnes vstoupily v platnost nové požadavky týkající se očkování, informoval zpravodajský web BBC. New York jako první město zavedl vakcinační nařízení pro pracovníky v soukromé sféře, kteří nově musí ukázat potvrzení o nejméně jednom očkování proti covidu-19 a mají 45 dní na předložení certifikátu o druhé dávce.

Vedení města dále ode dneška požaduje, aby se v restauracích, divadlech či na sportovištích kontrolovala dokončená prvotní imunizace také u dětí starších 11 let. Od 29. ledna se má stejné pravidlo vztahovat i na věkovou kategorii pět až 11 let.

Související

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy