Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

Medvěda coby silné a statečné zvíře uctívali již staří Keltové, Germáni nebo Vikingové. Medvědí vlastnosti bývaly připisovány těm nejlepším válečníkům. A medvědi se využívali ve válkách. Ten nejslavnější medvěd-válečník žil před osmdesáti lety, kdy pomohl spojeneckým vojskům porazit nacistickou armádu v bitvě o Monte Cassino. Jmenoval se Wojtek. Jak se k vojákům dostal?

V dubnu roku 1942 cestovali polští vojáci z Persie do Palestiny. Během této cesty poznali jednoho perského chlapce, který si na ulici hrál s malým medvídětem. Vojáci se tehdy rozhodli medvídka si přisvojit a vyměnili ho s chlapcem za několik konzerv s jídlem. O medvídě se vzorně starali a zvíře přežilo jen proto, že ho krmili mlékem z lahve jako miminko. Medvěd pěkně rostl, vojáky poslouchal na slovo a stal se plnohodnotným členem 22. zásobovací roty dělostřelectva 2. polského armádního sboru. Tomu velel generál Wladyslaw Albert Anders a měl onoho medvěda jako skvělého parťáka. Dal mu jméno Wojtek.

Ačkoliv musel medvěd Wojtek každodenně prožívat válečné útrapy a hrůzy, neměl se u polských vojáků vůbec špatně. Muži mu dopřávali ze svých zásob mnoho dobrého k snědku. Wojtek si tak pochutnával na sladkém ovoci, sirupech, medu nebo marmeládách, za odměnu mu dávali trochu piva. Vojáky doprovázel Wojtek na každém kroku, v noci s nimi spal ve stanu. Jezdil s nimi i ve velkých armádních nákladních vozech, což si prý velice užíval, obzvlášť jako spolujezdec.

Medvěd Wojtek se také aktivně zúčastnil čtvrté, závěrečné bitvy o Monte Cassino, kterou zahájily spojenecké armády dne 11. května 1944. Polské vojsko o padesáti tisících mužích doprovázel i medvěd Wojtek. Ten byl nejenom již legendárním maskotem 22. zásobovací roty dělostřelectva 2. polského armádního sboru, ale i velkým pomocníkem. Nosil totiž vojákům munici uloženou v objemných a těžkých bednách. Proto se od té doby na vlaječkách 22. zásobovací roty dělostřelectva 2. polského armádního sboru užíval obrázek medvěda svírajícího ve svých tlapách dělostřelecký granát. Bitvu o Monte Cassino se spojencům podařilo vyhrát. Dne 18. května 1944, tedy přesně před 80 lety, nad místním klášterem byla vztyčena polská vlajka.

S koncem druhé světové války se polská zásobovací rota i se svým medvědím maskotem a přítelem přesunula do skotského Glasgow, kde si Wojtka místní ihned oblíbili a často ho zásobovali jeho oblíbeným pivem. Vojáci se ovšem brzy museli s medvědem rozloučit. Padlo totiž rozhodnutí, že medvěd má být umístěn do ZOO v Edinburghu. Tam Wojtek putoval v listopadu roku 1947. Někdejší členové polské armády za ním do jeho nového domova často chodili a dokonce neváhali přelézt plot, aby se s Wojtkem mohli pomazlit.

Wojtek byl v ZOO až do konce svého života, tedy do 2. prosince 1963. Zpráva o smrti oblíbeného medvěda tehdy zazněla ve všech rozhlasových stanicích v zemi. V Británii dodnes Wojtka připomíná několik památníků. V Grimsby mu byla odhalena dřevěná socha v podobě medvěda s granátem. Na Imperial War Museum v Londýně má Wojtek svou pamětní desku, stejně tak v Canadian War Museum v Ottavě. Jeden anglický pivovar po medvědovi v roce 2012 pojmenoval jedno ze svých piv. Ani v Polsku na Wojtka nezapomněli. Svou sochu má v Krakově a v obci Szymbark.

Související

Více souvisejících

Medvědi historie Zvířata

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Přehlídka studentské tvorby FestMichael letos probíhá už popatnácté

Škola reklamní a umělecké tvorby Michael v letošním roce slaví třicet let úspěšné existence a zároveň již patnáctým rokem přispívá ke kulturnímu životu metropole.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy