USA rozhodnou, jak dál s koronavirem na konci 15denního plánu. Trump kritizuje Čínu

Spojené státy se podle prezidenta Donalda Trumpa rozhodnou, co dál s koronavirem na konci 15denního plánu, který vyhlásil 16. března. Součástí plánu jsou doporučení pro Američany zaměřená na zpomalení šíření viru, informovala dnes agentura Reuters. Podle Trumpa po uplynutí lhůty země vyhodnotí, "jakou cestou se chce dát". Starosta New Yorku Bill de Blasio dnes Trumpa za postup v boji s koronavirem tvrdě kritizoval a varoval před nedostatkem zdravotnického materiálu.

"Nemůžeme dopustit, aby byla léčba horší než samotný problém," napsal americký prezident na twitteru. Žádné další podrobnosti ale neuvedl.

WE CANNOT LET THE CURE BE WORSE THAN THE PROBLEM ITSELF. AT THE END OF THE 15 DAY PERIOD, WE WILL MAKE A DECISION AS TO WHICH WAY WE WANT TO GO!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 23, 2020

Podle doporučení z poloviny března platných 15 dní by se měli lidé mimo jiné vyhýbat shromážděním o více než deseti účastnících a uchýlit se do 14denní izolace, pokud se nakazí někdo v jejich domácnosti. Měli by také cestovat jen v nutných případech a vyhýbat se barům a restauracím.

Na nedělní tiskové konferenci Trump prohlásil, že současná pandemie koronaviru bude pro Američany náročnou zkouškou, ve válce s "neviditelným nepřítelem" však Spojené státy díky své jednotě zvítězí. Do nejpostiženějších států Kalifornie, New York a Washington vyšle Bílý dům Národní gardu a polní nemocnice o celkové kapacitě 4000 lůžek. Do týdne by měla do přístavu v Los Angeles dorazit i armádní nemocniční loď Mercy, na jejíž palubě bude k dispozici dalších tisíc lůžek.

Trump podle CNN rovněž zkritizoval Čínu, odkud se koronavirus začal šířit. Jak řekl, je škoda, že Peking o celé situaci s nákazou "neinformoval o tři měsíce dříve". "Zachránilo by to mnoho životů," dodal.

Kvůli koronaviru je v karanténě bezmála třetina Američanů. Na 100 milionů lidí by podle nařízení platných v několika státech USA nemělo zbytečně opouštět domovy. Obchody jsou s výjimkou prodeje potravin, paliva a léků zavřené. Omezení se týkají států New York, Kalifornie, Connecticut, Illinois, New Jersey, Ohio, Delaware a Louisiana.

USA jsou co do počtu nakažených nemocí COVID-19 třetí nejvíce zasaženou zemí po Číně a Itálii. Podle dnešní statistiky je v zemi téměř 35.000 nakažených koronavirem a 428 mrtvých.

Nejhorší situace je nadále v New Yorku, který hlásí téměř 17.000 potvrzených případů nákazy a 117 úmrtí na nemoc COVID-19. "Všichni Američané si zaslouží upřímnou pravdu. Je to horší a horší a duben a květen budou ještě mnohem horší," řekl dnes starosta New Yorku Bill de Blasio.

Demokratický politik tvrdě kritizoval prezidenta Trumpa a jeho vládu, která podle něj nedělá v boji s koronavirem dost. "Bude to největší krize na domácí půdě od velké hospodářské krize," varoval de Blasio s odkazem na situaci po krachu na newyorské burze v roce 1929.

Podle starosty za deset dní New York pocítí "velký nedostatek" zdravotnických potřeb. "Pokud nedostaneme více dýchacích přístrojů, lidé budou umírat," varoval šéf radnice osmimilionového města. Nedostatek ochranných pomůcek hlásí newyorští lékaři už nyní.

Na problémy s dodávkami zdravotnického materiálu upozornil i guvernér státu Illinois Jay Robert Pritzker. Podle něj si nyní jednotlivé americké státy vzájemně konkurují v boji o dodávky roušek, respirátorů, ochranných obleků či rukavic.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Prezident USA Čína Bill de Blasio Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy