V USA pokračují spory kolem další federální pomoci v pandemii

Další balíček federálních krizových opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií se ve Spojených státech zdá být stále v nedohlednu poté, co dnes lídři demokratů v Kongresu odmítli ještě před jeho zveřejněním relativně omezený návrh republikánských senátorů.

Kongres USA
doporučujeme

Podle informací agentury Reuters plán počítá s vyčleněním asi 300 miliard dolarů (skoro sedm bilionů Kč), což je méně než poloviční částka oproti červencovému návrhu republikánů a asi desetina oproti dřívějšímu demokratickému balíčku.

Jednání mezi dvěma stranami v Kongresu jsou zablokovaná už řadu týdnů, což například pro Američany znamená absenci federální podpory v nezaměstnanosti, která na jaře doplňovala běžné státní dávky. Agentura AP uvádí, že po jarní jednotě zákonodárců, která vedla ke schválení krizových opatření v objemu skoro tří bilionů dolarů, se nyní do Washingtonu vrátila "toxická" stranická politika. Nová iniciativa lídra republikánských senátorů Mitche McConnella má údajně mizivou šanci na úspěch.

"Senátní republikánská většina přichází s novým, cíleným návrhem, který se zaměřuje na některé z nejpalčivějších otázek ve zdravotnictví, školství a ekonomice," uvedl dnes McConnell. Jeho plán prý nezahrnuje "každou myšlenku, která se naší straně líbí". "Jsem přesvědčen, že to demokraté uvidí stejně," dodal.

Reakce druhého tábora na sebe nenechala dlouho čekat a potvrdila hodnocení webu Politico, že nový návrh představuje "cestu nikam". "Tenhle návrh je proložený jedovatými pilulkami, o kterých republikáni vědí, že by je demokrati nikdy nepodpořili," uvedli ve společném prohlášení dva nejvýše postavení demokratičtí zákonodárci Nancy Pelosiová a Chuck Schumer. Předkládaný plán podle nich zdaleka není dostačující a nemá budoucnost.

Reuters s odvoláním na nejmenované poradce v Kongresu píše, že mezi navrhovanými opatřeními v celkovém objemu 300 miliard dolarů je i deset miliard pro americkou poštu, která je v době epidemie covidu-19 stěžejní součástí voleb. AP zase zmiňuje desítky miliard dolarů na pomoc školám, které zahajují nový akademický rok v krizovém režimu.

V červenci republikáni předkládali plán, který počítal s vyčleněním zhruba bilionu dolarů. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů předtím schválila balíček ekonomické pomoci v celkové výši přes tři biliony dolarů, McConnell ovšem nenechal senátory o tomto návrhu hlasovat. Předsedkyně sněmovny Pelosiová stále požaduje vyčlenění více než dvou bilionů dolarů.

Podle AP se po očekávání z letních měsíců nyní debaty o pátém balíčku federální pomoci odehrávají v atmosféře "nefalšovaného pesimismu". "Demokrati jsou si, zdá se, jisti svým politickým stanoviskem, ve chvíli, kdy prezident Donald Trump a několik úřadujících senátorů Republikánské strany v průzkumech ztrácí. Trump se v rámci kampaně snaží pandemii vytlačit na vedlejší kolej a republikáni nemají zájem o dohodu podle podmínek demokratů," napsala zpravodajská agentura.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Trump se nezaručil, že by v případě prohry předal moc pokojně

24.09.2020 07:45 Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 07:37 Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Americká rýže Uncle Ben's mění název, obal bude bez usměvavého černocha

24.09.2020 07:29 Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek…

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama