V USA vypukl právní spor. Řeší se osud vzácné tabulky s Eposem o Gilgamešovi

Americké úřady chtějí zabavit 3500 let starou tabulku s částí Eposu o Gilgamešovi, píše server BBC. Tabulka, která pochází původně z území dnešního Iráku a byla v roce 2014 zakoupena pro Muzeum bible ve Washingtonu, se podle amerických právníků do země dostala nelegální cestou.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

justice
doporučujeme

Epos o Gilgamešovi je jedním z nejstarších literárních děl, datuje se do druhého tisíciletí př.n.l. Vznikl ve staré Mezopotámii, která se rozkládala zhruba na území dnešního Iráku a části dalších tří zemí, a líčí putování sumerského krále Gilgameše.

Artefakt podle BBC zakoupil pro washingtonské muzeum americký obchodní řetězec Hobby Lobby v roce 2014 na soukromé aukci za 1,67 milionu amerických dolarů (přes 41 milionů korun). Podle státních zástupců aukční společnost záměrně zamlčela informace o původu tabulky.

V textu žaloby podané v pondělí stojí, že tabulku původně zakoupil v roce 2003 v Londýně obchodník se starožitnostmi. Ten ji v roce 2007 prodal za cenu 50.000 dolarů (asi 1,2 milionu korun) jinému kupci společně s falešným dokumentem, podle něhož byla tabulka zakoupena na aukci v USA v roce 1981. Odtud se dostala v roce 2014 k řetězci Hobby Lobby. Když se o tři roky později kurátor muzea ve Washingtonu začal zajímat o její původ, aukční síň informace zatajila, podle právníků musela mít podezření, že falešný dokument při bližším zkoumání neobstojí.

Irácká vláda americkým médiím sdělila, že nyní vyšetřuje, zda tabulka není jedním z artefaktů ukradených z místního muzea v roce 1991, kdy režim Saddáma Husajna ztratil nedlouho po invazi do Kuvajtu kontrolu nad částmi území a nejméně devět iráckých muzeí bylo vyrabováno.

Není to poprvé, kdy je společnost Hobby Lobby do podobného případu zapletená. Již v roce 2017 musela zaplatit pokutu a vrátit tisíce uměleckých děl nelegálně získaných z Iráku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trampolína funguje. Elon Musk si po startu Crew Dragon dobíral Rusko

31.05.2020 17:32 Aktualizováno "Trampolína funguje," prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném…

Zakotvení potvrzeno! Loď Crew Dragon s posádkou poprvé přistála u ISS

31.05.2020 16:47 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon…

Trump se nechystá převzít kontrolu nad národními gardami, ujišťuje poradce…

31.05.2020 16:33 Americký prezident Donald Trump se nechystá kvůli nepokojům převzít kontrolu nad národními gardami…

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 15:37 Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy